Sistemul de supraveghere a persoanelor cu probleme psihice și cu potențial agresiv și-a dovedit din nou falimentul. Dacă ar fi funcționat, Gheorghe Dincă nu ar fi apucat să devină ucigaș în serie.
Criminalul din Caracal a fost internat, în trecut, în Secția de Psihiatrie a Spitalului Județean din Slatina, pentru depresie și sindrom anxios, au declarat surse medicale pentru HotNews.ro. Gheorghe Dincă a fost internat de două ori, în 2009 și 2010.
Nu se știe, în acest moment, dacă în cei 9 ani scurși de la ultima internare el a mai fost urmărit de vreun medic și dacă a mai urmat vreun tratament.
La momentul celor două internări, Gheorghe Dincă avea și probleme legate de dependența de alcool, spun sursele medicale.
Gheorghe Dincă a recunoscut, duminică după-amiază, că le-a ucis pe Alexandra Măceșanu (15 ani) și Luiza Melencu (18 ani). Cele două crime au avut la distanță de trei luni (iulie 2019, respectiv aprilie 2019).
Monstrul din Caracal a fost arestat preventiv, sâmbătă, pentru viol și trafic de minori.
Monstrul din Caracal a fost arestat preventiv, sâmbătă, pentru viol și trafic de minori.