joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportHalep și-a aflat adversara din semifinala de la Wimbledon. Svitolina conduce cu...

Halep și-a aflat adversara din semifinala de la Wimbledon. Svitolina conduce cu 4-2 în meciurile directe

-

Adversara Simonei Halep (27 de ani) în semifinala de la Wimbledon va fi Elina Svitolina (24 de ani). Cele două sunt vecine de clasament WTA: românca – locul 7, ucraineanca – locul 8 (în clasamentul WTA live, cele două au urcat câte un loc). Meciul va avea loc joi, de la ora 15.00.

În sferturi de finală, Svitolina a învins-o pe Karolina Muchova, tenismena cehă care cu o zi înainte reușise s-o elimine pe mult mai titrata sa compatrioată Karolina Pliskova (locul 3 mondial). Svitolina a fost condusă cu 5-2 în primul set și cu 2-0 în cel secund, dar de fiecare dată a întors rezultatul în favoarea sa.

Simona Halep și Elina Svitolina s-au mai întâlnit de 6 ori, bilanțul fiind favorabil ucrainencei: 4-2. Toate întâlnirile au avut loc în ultimii doi ani.

Meciurile Halep – Svitolina

2019: Halep – Svitolina 6-3, 3-6, 6-4 (Doha)

2018: Svitolina – Halep 6-0, 6-4 (Roma)

2017: Svitolina – Halep 6-3, 6-4 (Singapore – Turneul Campioanelor)

2017: Svitolina – Halep 6-1, 6-1 (Toronto)

2017: Halep – Svitolina 3-6, 7-6, 6-0 (Roland Garros)

2017: Svitolina – Halep 4-6, 7-5, 6-1 (Roma)

Am putea avea o finală de poveste: Simona – Serena

Cea de-a doua semifinală se va disputa între veterana Serena Williams (aproape 38 de ani) și surprinzătoarea cehoaică Barbora Strycova (33 de ani) – și ea trecută de prima tinerețe sportivă.

Cele două semifinale sunt programate joi,  11 iulie, iar finala feminină se va disputa sâmbătă, 13 iulie.

Sferturi de finală – rezultate:
  • Simona Halep (România, 7) – Shuai Zhang (China, 50) … 7-6, 6-1
  • Elina Svitolina (Ucraina, 8) – Karolina Muchova (Cehia, 68) … 7-5, 6-4
  • Serena Williams (SUA, 10) – Alison Riske (SUA, 55) … 6-4, 4-6, 6-3
  • Barbora Strycova (Cehia, 54) – Johanna Konta (Marea Britanie, 18) … 7-6, 6-1.

Dintre cele patru semifinaliste, doar două au mai câștigat turnee de Mare Șlem: Serena Williams – 23 (7 Wimbledon, 7 Australian Open, 6 US Open, 3 Roland Garros) și Simona Halep – 1 (Roland Garros).

Elina Svitolina și Barbora Strycova s-au calificat în premieră într-o semifinală de Grand Slam.

Serena Williams mai are în palmares și 14 titluri la dublu feminin, plus două la dublu mixt, în turneele de Mare Șlem.

Donați AICI pentru a susține proiectul ZIARISTII.COM!

* Simona Halep, pentru a doua oară în semifinale la Wimbledon! A 7-a semifinală de Grand Slam din carieră

Culoar perfect pentru Simona Halep la Wimbledon. Toate cele 6 favorite din fața sa au fost eliminate!

Halep, în sferturi la Wimbledon după ce-a învins-o pe puştoaica-minune a Americii

După o victorie de senzație, Simona Halep o înfruntă pe copila-minune a Americii. Cori Gauff are 15 ani și 6 victorii la Wimbledon 2019!

Șoc la Wimbledon: „bunica” Venus, învinsă de „nepoata” de 15 ani! Mari surprize, favoriți eliminați. În turul 2: Halep – Buzărnescu

Ne-au bătut nemțoaicele Ying Han și Xiaona Shan! Campioană e portugheza Fu Yu. La 56 de ani, luxemburgheza Ni Xialan s-a calificat la Olimpiadă

Unde-i fotbalul la Copa America? O singură echipă din 8 a marcat în „sferturi”. În trei meciuri a fost 0-0

Final de poveste: Germania – România 4-2. Am zburdat o repriză, ne-am prăbușit în minutul 90. Toate pânzele sus!

Două fotografii din „The Sun” arată cât sânge i-a curs prietenei fotbalistului Manea, lovită violent după meciul cu Franța

Scenă violentă după meciul cu Franța. Prietena unui fotbalist a fost umplută de sânge la doi pași de el

Naționala de tineret face audiențe mai mari decât „naționala mare”! 3,1 milioane de români s-au uitat simultan la meciul cu Franța

Ole! Suntem în careul de ași al Europei, alături de mari puteri ale fotbalului: Germania, Franța, Spania

Generația marilor speranțe. Condiția calificării: să nu pierdem diseară cu 3-0. Miză dublă: semifinale + Olimpiada din Japonia

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!