Naționala de tineret face audiențe mai mari decât „naționala mare”! 3,1 milioane de români s-au uitat simultan la meciul cu Franța

0
530

Fotbalul e cel mai popular sport, iar performanța aduce audiență. O confirmă și meciurile naționalei de tineret de la Campionatul European din Italia. TVR a fost lider de piață la toate cele trei jocuri de până acum, în creștere de la meci la meci.

Meciul cu Franța U21 (0-0), care i-a confirmat României U21 primul loc în grupă și calificarea în semifinalele Euro 2019 și la Olimpiada din 2020, a adus televiziunii publice o audiență mai mare chiar și decât cea de la partida cu Anglia U21 (4-2), care a fost mult mai spectaculoasă.

Meciul de luni seară, de la Cesena, a fost cea mai urmărită partidă a unei reprezentative a României din acest an, constată Pagina de media. Cifrele au fost mai mari chiar și decât cele de la prima reprezentativă, de pe Pro TV. Diferența o face performanța, altfel Pro TV e mult mai pricepută decât TVR să facă audiență.

Meciul cu Franța U21 a fost urmărit la nivel național, în medie, de aproape 2,6 milioane de telespectatori. Minutul de aur, de la ora 22.48 (spre sfârșitul primei reprize), a adus în fața televizoarelor peste 3 milioane de români.

Comparație: meciul Suedia – România, din preliminariile Euro 2020 (la „naționalele mari”), transmis de Pro TV în luna martie a acestui an, a generat o audiență medie de 2,4 milioane de telespectatori.

Audiențe medii în intervalul 22.00-23.55, la nivel național

NATIONALPersoaneRtg%Share
1TVR 12.578.00014.535.9
2Pro TV730.0004.110.2
3Kanal D656.0003.79.1
4Antena 1445.0002.56.2
5Romania TV353.00024.9
6Antena 3324.0001.84.5
7Prima TV185.00012.6
8Pro 2128.0000.71.8
9Antena Stars124.0000.71.7
10National TV117.0000.71.6
11Minimax114.0000.61.6
12N24 PLUS88.0000.51.2
13B1TV73.0000.41
14Realitatea TV69.0000.41
15Pro Cinema59.0000.30.8

Sursa: Kantar Media

Interes din ce în ce mai mare

Și primele două meciuri ale României U21 la turneul din Italia, cele cu Croația U21 (4-1) și Anglia U21 (4-2), au făcut TVR lider de piață.

Meciul cu Croația U21 a avut o audiență medie de peste un milion de telespectatori, iar minutul de aur (la ora 21.24, spre finalul partidei) a atins 1.657.000 de urmăritori.

Meciul cu Anglia U21 a adus TVR o audiență medie de 1,6 de milioane de persoane, iar minutul de aur (la ora 21.20, spre finalul partidei) a depășit 2,5 milioane de telespectatori.

Cum a crescut audiența de la meci la meci

Meciul ………….. Audiența medie ….. Minutul de aur

Croația (4-1) ….. 1.056.000 ……………. 1.657.000

Anglia (4-2) ……. 1.667.000 ……………. 2.598.000

Franța (0-0) ……. 2.578.000 ……………. 3.099.000

O nouă audiență-record este așteptată la semifinala România – Germania, care se va juca joi, 27 iunie, de la ora 19.00. Partida de la Bologna va fi transmisă, ca și precedentele, de TVR 1 și TVR HD.

CITIȚI ȘI:

Ole! Suntem în careul de ași al Europei, alături de mari puteri ale fotbalului: Germania, Franța, Spania

Generația marilor speranțe. Condiția calificării: să nu pierdem diseară cu 3-0. Miză dublă: semifinale + Olimpiada din Japonia

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!

VIDEO. Această lovitură este MAG-NI-FI-CĂ! Gael Monfils mai face o magie

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here