vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportUnde-i fotbalul la Copa America? O singură echipă din 8 a marcat...

Unde-i fotbalul la Copa America? O singură echipă din 8 a marcat în „sferturi”. În trei meciuri a fost 0-0

-

Situație nemaiîntâlnită în Copa America: trei din cele patru meciuri desfășurate în sferturi de finală s-au încheiat cu scorul de 0-0. Echipele calificate în semifinale au fost desemnate la penalty-uri (s-a renunțat la prelungiri în această fază).

În cel de-al patrulea „sfert” al Copei America, ediție găzduită de Brazilia, a marcat o singură echipă: Argentina.

Surpriza sferturilor a fost eliminarea Uruguay-ului, sâmbătă seara, de către Peru – evident, la penalty-uri. Singurul care a ratat de la 11 metri a fost Luis Suarez, atacantul Barcelonei. Uruguayenii au avut un ghinion teribil, fiindu-le anulate trei goluri pentru ofsaiduri „la mustață”, depistate prin video-arbitraj.

Rezultatele din „sferturi”

• Argentina – Venezuela … 2-0 (goluri Lautaro Martinez și Lo Celso)
  • Brazilia – Paraguay …….. 0-0 (4-3 la penalty-uri)
  • Chile – Columbia …………. 0-0 (5-4 la penalty-uri)
  • Peru – Uruguay …………… 0-0 (5-4 la penalty-uri)

Programul semifinalelor:

• Brazilia – Argentina (miercuri, 3 iulie, ora 3.30 – ora României)
  • Chile – Peru (joi, 4 iulie, ora 3.30)

Ultimele două ediții ale Copei America, disputate în Chile (2015) și SUA (2016), au fost câștigate de Chile, ambele contra Argentinei în finală, ambele încheiate 0-0, ambele decise la penalty-uri. Messi a jucat de fiecare dată, dar fără folos.

Câteva notițe

• Brazilia și Columbia nu au primit niciun gol în patru meciuri. Brazilia are golaveraj 8-0 (3-0 cu Bolivia, 0-0 cu Venezuela, 5-0 cu Peru, 0-0 cu Paraguay), Columbia s-a oprit la 4-0 (2-0 cu Argentina, 1-0 cu Qatar, 1-0 cu Paraguay, 0-0 cu Chile).
  • Argentina a ajuns în semifinale deși începuse catastrofal (în primele două meciuri, 0-2 cu Columbia, 1-1 cu Paraguay).
  • Peru a ajuns în semifinale cu golaverajul de -3 (3-6), Columbia s-a oprit în „sferturi” cu golaverajul de +4 (4-0).
  • Paraguay a fost foarte aproape de semifinale, deși nu a obținut nicio victorie în patru meciuri (trei egaluri, o înfrângere).
  • Argentinianul Lionel Messi a marcat un singur gol în patru meciuri, și acela din penalty (1-1 cu Paraguay).
  • Două câștigătoare de grupe, Columbia și Uruguay, au fost eliminate în „sferturi”. Singura câștigătoare de grupă care va juca în semifinale este Brazilia.
  • Echipa cu cel mai bun bilanț de până acum, Columbia – 3 victorii și un egal -, nu a ajuns în semifinale.
  • Cele mai multe trofee în istoria Copei America le-au câștigat Uruguay (15), Argentina (14) și Brazilia (8).

* Final de poveste: Germania – România 4-2. Am zburdat o repriză, ne-am prăbușit în minutul 90. Toate pânzele sus!

Două fotografii din „The Sun” arată cât sânge i-a curs prietenei fotbalistului Manea, lovită violent după meciul cu Franța

Scenă violentă după meciul cu Franța. Prietena unui fotbalist a fost umplută de sânge la doi pași de el

Naționala de tineret face audiențe mai mari decât „naționala mare”! 3,1 milioane de români s-au uitat simultan la meciul cu Franța

Ole! Suntem în careul de ași al Europei, alături de mari puteri ale fotbalului: Germania, Franța, Spania

Generația marilor speranțe. Condiția calificării: să nu pierdem diseară cu 3-0. Miză dublă: semifinale + Olimpiada din Japonia

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!