duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportAfrica de Sud e "Brazilia rugby-ului": 4 titluri mondiale, după 12-11 în...

Africa de Sud e „Brazilia rugby-ului”: 4 titluri mondiale, după 12-11 în finala cu Noua Zeelandă!

-

Finala celei de-a 10-a ediții a Campionatului Mondial de rugby a fost câștigată, sâmbătă seara, de Africa de Sud: 12-11 cu Noua Zeelandă, după un meci dramatic. Un singur punct diferență a făcut ca echipa africană, și nu cea din Pacific să devină prima echipă care deține 4 titluri supreme.

Înaintea finalei de sâmbătă seara, patru echipe reușiseră să obțină titlul mondial: Noua Zeelandă (3), Africa de Sud (3), Australia (2) și Anglia (1). Așadar, confruntarea de pe „Stade France” din Paris avea să desemneze prima cvadruplă campioană a lumii.

A fost o încleștare titanică, în care echipa care a marcat singurul eseu – Noua Zeelandă – a pierdut la limită, 11-12, pentru că în repriza a doua, la acest scor, a ratat o lovitură de pedeapsă (de 3 puncte) și o transformare (de 2 puncte).

Neo-zeelandezii au fost de-a dreptul temerari, forțând victoria și fiind foarte aproape s-o obțină în condițiile în care căpitanul lor, Sam Cane, a fost eliminat încă din prima repriză, în minutul 34 (meciul durează 80 de minute).

În finala de pe „Stade de France”, toate cele 12 puncte ale sud-africanilor au fost reușite de Handre Pollard (29 de ani), care a transformat 4 lovituri de pedeapsă (min. 3, 13, 19 și 34). Pentru Noua Zeelandă au punctat Mo’unga – 6 (două lovituri de pedeapsă) și Barrett – 5 (un eseu).

• Min. 58: 12-11 (eseu Barrett) / NZ

Africa de Sud a devenit un fel de „Brazilie a fotbalului”, deținând cele mai multe titluri supreme, așa cum sud-americanii au câștigat cele mai multe Cupe Mondiale la fotbal.

Campioanele Mondiale la rugby (10 ediții)

• 4: Africa de Sud
  • 3: Noua Zeelandă
  • 2: Australia
  • 1: Anglia

Campioanele Mondiale la fotbal (22 de ediții)

• 5: Brazilia
  • 4: Italia, Germania
  • 3: Argentina
  • 2: Uruguay, Franța
  • 1: Anglia, Spania

Noua Zeelandă – cele mai multe finale; Africa de Sud – cele mai multe titluri mondiale

Campionatul Mondial de rugby este dominat autoritar de emisfera sudică, prin cele trei mari puteri care dețin împreună 9 din cele 10 titluri supreme: Africa de Sud (4), Noua Zeelandă (3) și Australia (2).

Singura echipă europeană care a izbândit în această competiție este Anglia , învingătoare în fața Australiei, în urmă cu 20 de ani, chiar pe pământ australian.

Africa de Sud a câștigat toate cele 4 finale pe care le-a jucat: două cu Noua Zeelandă și două cu Anglia.

Franța a pierdut toate cele 3 finale pe care le-a jucat: două cu Noua Zeelandă, una cu Australia.

Cele mai multe finale au fost jucate de Noua Zeelandă (5 din 10, adică jumătate). Urmează Africa de Sud (4), Australia (4), Anglia (4) și Franța (3).

Așadar, doar 5 echipe au ajuns în finală, doar 4 au câștigat titlul.

• 2023: Africa de Sud – Noua Zeelandă 12-11

La ediția din acest an, găzduită de Franța, toate cele 4 grupe (de câte 5 echipe) au fost câștigate de echipe europene: Franța (în fața Noii Zeelande), Irlanda (în fața Africii de Sud), Țara Galilor (în fața Australiei) și Anglia (în fața Argentinei).

Rezultate-cheie în grupe: Franța – Noua Zeelandă 27-13, Irlanda – Africa de Sud 13-8, Țara Galilor – Australia 40-6, Fiji – Australia 22-15, Anglia – Argentina 27-10.

Așadar, cele două finaliste au pierdut câte un meci, în grupe.

România a fost cea mai slabă echipă dintre cele 20 prezente la Cupa Mondială 2023: patru înfrângeri în patru meciuri, punctaveraj 32-287 (–255). Rezultate: 8-28 cu Irlanda, 0-76 cu Africa de Sud, 0-84 cu Scoția, 24-45 cu Tonga.

Clasamentele celor 4 grupe

În „sferturi”, însă, emisfera sudică a făcut legea: 3 victori din 4. Singura care a pierdut a fost Fiji, însă la mare luptă cu Anglia.

Africa de Sud a reușit o performanță incredibilă: în meciurile eliminatorii a câștigat la limită toate cele trei meciuri – 29-28 cu Franța (sferturi), 16-15 cu Anglia (în semifinale), 12-11 cu Nou zeelandă (în finală)!

Finale

• Africa de Sud – Noua Zeelandă 12-11 (finala)

• 12-11 cu Noua Zeelandă (finala)

VIDEO. Opriți grupa! Fotografiați clasamentul! Anulați ultimele două etape: suntem pe primul loc!

Încă o remiză stearpă: Belarus – România 0-0. Cu jocul ăsta nu ne putem califica nicăieri! Suntem neînvinși, dar avem 4 egaluri în 7 meciuri: cu Kosovo, Elveția, Israel și Belarus

ANALIZĂ. Edi Iordănescu a scos maximum posibil cu o echipă modestă: 2-2 în Elveția, 1-1 cu Israel, 2-0 cu Kosovo. Adversarii au fotbaliști mai buni

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

* Surprinzătoarele piedici pe care finul Pandele i le pune nașului Becali la fotbal: FCSB – FC Voluntari 0-0, după decisivul 2-2 de anul trecut. De fiecare dată, beneficiară e CFR Cluj

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Cei trei care au nenorocit-o pe Simona Halep: francezi din echipa lui Mouratoglou, fostul antrenor al Serenei Williams. ITIA face lumină: cei trei sunt fizioterapeuta, directorul cu pregătirea fizică și însuși Mouratoglou