vineri, mai 3, 2024
AcasăSportFOTBAL. Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția:...

FOTBAL. Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

-

Miracol în fotbal: România a plecat neînvinsă de la Lucerna, 2-2 cu Elveția, deși a fost condusă cu 2-0 la pauză, după o dominare sufocantă a gazdelor, iar jocul curgea spre o înfrângere umilitoare a echipei antrenate de Edi Iordănescu.

Există miracole în fotbal! Există și Sfântul VAR, care le-a anulat elvețienilor un penalty în minutul 81, la 2-0, când puteau face 3-0. Arbitrajul video a demonstrat că deposedarea lui Manea, prin alunecare, a fost unul regulamentar. Același sistem VAR anulase golul marcat de kosovarul Zhegrova, în minutul 69 al meciului de vineri, de la Priștina, partidă încheiată 0-0.

Există și Sfântul Moruțan, care, intrat în minutul 56 în locul lui Florinel Coman, a dat două pase geniale în minutele 89 și 90+2.

Dar, mai ales, există Sfântul Mihăilă, care, intrat în același minut 56 (ca și Moruțan), în locul lui Ianis Hagi, a transformat în goluri pasele lui Moruțan, în minutele 89 și 90+2)!

A, există și Sfânta Bară Transversală, cea care în minutul 90+7, la ultima zvâcnire a gazdelor, s-a opus mingii trimise din careu de nou-intratul Bislimi.

Să notăm și Sfânta Literă M, de la Mihăilă și Moruțan. Doi tineri: 23, respectiv 24 de ani. Ei au salvat un meci ce părea iremediabil compromis. Și tot ei ne-au readus speranța că putem avea o echipă capabilă să ne ducă la un turneu final.

Ne batem cu Israel pentru locul 2. Kosovo a ieșit din cursă

Rezltatul de la Lucerna, Elveția – România 2-2, ne pune într-o poziție bună înaintea toamnei decisive pentru calificarea la Euro 2024 (competiție găzduită de Germania). Practic, a rămas o bătălie în trei, pentru două locuri ce duc la turneul final: Elveția, România și Israel.

În mod normal, Elveția nu va rata locul 1, pentru că valoarea ei e superioară celorlalte echipe din grupă. Asta înseamnă că România și Israel vor lupta pentru locul 2.

Kosovo a dat un nou rateu, 1-2 în deplasarea cu Belarus (de la Budapesta), și a ieșit practic din ecuație.

Israel a învins greu Andorra pe teren propriu, la Ierusalim: doar 2-1. Micuța echipă iberică a egalat după pauză, dându-le emoții gazdelor, așa cum în urmă cu trei zile le-au produs o sperietură și elvețienilor (tot 1-2, dar în Pirinei).

Dintre cele 4 meciuri jucate de România, 3 au fost în deplasare.

Clasamentul Grupei I

Minunatele minute 89 și 90+2

Timp de 88 de minute, meciul de la Lucerna a fost o permanentă biciuire a echipei române de către niște elvețieni care puteau avea 5-0 la pauză și care au ratat câteva mari ocazii și în repriza secundă.

Dar au venit miraculoasele minute 89 și 90+2, când Moruțan a construit și Mihăilă a finalizat două atacuri izvorâte de nicăieri. Calitatea paselor ardeleanului (Olimpiu Vasile Moruțan e născut la Cluj-Napoca, pe 25 aprilie 1999) și viteza explozivă a munteanului adoptat de Oltenia (Valentin Mihai Mihăilă e născut la Târgoviște, pe 2 februarir 2000) au electrocutat o întragă Elveție, care, prin vocile unor gazetari prestigioși, a strigat la final: „Nu se poate așa ceva!”

Ba uite că se poate. Elveția nu reușește să câștige un meci în care părea să-și umfle serios golaverajul. România reușește să nu piardă o partidă căreia, la pauză, comentatorii de la Prima TV – Emil Grădinescu și Costi Mocanu – îi căutau precente catastrofale: 0-5 în Serbia (selecționer Răzvan Lucescu), 0-5 în Spania (selecționer Cosmin Contra)… Era amintit, în context, și acel 1-7 suferit de România în Elveția, în 1967…

A fost și o uriașă eroare de abordare a finalului de meci de către jucătorii elveției (lejeri, relaxați, neaenți la finalizare, adormiți în apărare spre final) și mai ales de către selecționerul lor, Murat Yakin (48 de ani). Acesta îl dominase tactic pe Edward Iordănescu (45 de ani) în prima repriză, dar a pierdut concentrarea după pauză și controlul în ultimele 9 minute (din 89 până-n 90+7).

Yakin s-a considerat prea devreme, a făcut schimbări arogante, complet neinspirate, în vreme ce Iordănescu-junior a dat lovitura mai ales cu dubla schimbare din minutul 57: intrarea în joc a tandemului Moruțan – Mihăilă.

Jocul naționalei române a fost slab aproape 90 de minute, stânjenitor pe alocuri, exploziv spre final, iar rezultatul e incredibil de bun. Adversarii nu sunt fitecine, ei joacă la Manchester City (Akanji), Bayern München (Sommer), Arsenal Londra (Xhaka), Chelsea (Zakaria), Newcastle (Schär), Nottingham Forest (Freuler), Torino (Rodriguez), Mainz (Fernandes), Borussia Mönchengladbach (Elvedi), Frankfurt (Sow), Augsburg (Vargas), Celta Vigo (Seferovici), Basel (Amdouni), plus eternul Shaqiri, care acum joacă în campionatul nord-american, la Chicago Fire, dar care are în palmares Bayern München, Inter Milano, Liverpool, Lyon. Cu mici excepții, toți aceștia joacă la aceste cluburi, nu freacă banca de rezerve. Noi nu avem așa ceva! Nici măcar un jucător atât de bine plasat în fotbalul mare!

Elveția – România 2-2. Goluri: Amdouni (min. 28 și 41) / Mihăilă (min. 89 și 90+2).

ROMÂNIA: H. Moldovan – Manea, Nedelcearu, Drăgușin, Burcă, Sorescu (73 Olaru) – I. Hagi (57 Mihăilă), Screciu (84 Cicâldău), Stanciu, Fl. Coman (57 Moruțan) – Alibec (73 Pușcaș).

Gică Popescu dă cu barda în Edi Iordănescu: „Băi, băiatule, habar nu ai ce înseamnă echipa națională!”

Selecționerul Edi Iordănescu a declarat după meci:

„Elveția a arătat că este o echipă mare, putea să câștige. Dar noi am jucat astăzi cu sufletul, am fost o familie, am format un grup. Felicit băieții, e un punct mare pentru viitorul naționalei. Un punct fantastic. Nu doar pentru clasament, ci și pentru moral.

Am avut foarte multe dueluri tari, am încercat să gestionăm bine terenul.

Astăzi am fost o familie. Mihăilă a dat golul de 2-2 cu ruptură musculară. Pentru noi înseamnă un punct de moral, important în clasament.

Am fost foarte conștienți de valoarea elvețienilor, de asta am ales să jucăm așa. Ne-am dorit să stăm absorbim presiunea, ca ulterior, pe fondul unui risc asumat de adversari, să surprindem pe tranziție.

N-am reușit să pregătim meciul atât de bine, am fost pe drum. Toate schimbările au fost pozitive.

Fotbalul ne-a răsplătit, chiar dacă am suferit în prima parte. Cine crede până la final este răsplătit.

Când ai suflet și nimic de reproșat, înseamnă că suntem pe drumul cel bun. Luați linia de fund, să vedeți cât efort au depus toți. Alibec s-a luptat tot meciul, Pușcaș a intrat la fel de bine.”

Mihăilă și Edi Iordănescu / FOTO: Gsp.ro

După ce l-a auzit pe Edi Iordănescu, fostul internațional Gică Popescu a izbucnit în direct la Prima TV, postul care a transmis meciul. „Baciul”, care acum e director general la Farul Constanța, clubul cumnatului său Gică Hagi, a lovit cu duritate în fiul lui Anghel Iordănescu.

„Nu poți să vii să spui că ești pe drumul cel bun. Trebuia să-ți dea 7 Elveția. Băi, băiatule, la echipa națională nu e «grup»! Aici sunt rezultate. Ce vorbești tu de «grup», de «drumul cel bun»? Doamne ferește! Să ne lase cu «grup», «familie», rezultatele contează.

Doamne ferește să fie ăsta «drumul cel bun»! El nu știe ce e aia echipa națională! Astea sunt cele mai proaste meciuri din istoria noastră (0-0 cu Kosovo și 2-2 cu Elveția – n. red.)! Suntem pe un drum total greșit. Trebuie să iasă imediat de pe drumul ăsta echipa națională!

Nu e meritul nostru pentru rezultat, a fost prostia Elveției. Cum să spui că ăsta e «drumul cel bun»? Cum să spui că ai creat valori? Habar nu ai ce înseamnă echipa națională! Care sunt valorile pe care le-ai creat? Valorile sunt calificările, nu să-i cadă mingea în cap lui Pușcaș, să ajungă la Moruțan, apoi la Mihăilă și să facem 2-2! Nu, Edi, nu astea sunt valorile pe care le vrem la națională!”

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

VIDEO. Dinamo revine în prima ligă, după un baraj nebun, cu 13 goluri! UTA se salvează după 5-1 în retur. Tabloul complet al sezonului viitor

* A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Fenomenul FC Sevilla: a câștigat și cea de-a 7-a sa finală în Europa League! Prima finală europeană pierdută de Jose Mourinho, după 5 succese. Montiel – decisiv și pentru Argentina, și pentru Sevilla

* Final de poveste la Roland Garros: Novak Djokovici – record istoric la 36 de ani; Iga Swiatek – 4 titluri de Grand Slam la 22 de ani

VIDEO. Viața, gloria și moartea unui fotbalist de legendă: Pelé. L-a urmat în Ceruri, după doi ani, pe rivalul său Maradona. Singurul triplu campion mondial a fost răpus de cancer, la 82 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Furia tâmpă a lui Olăroiu: „Eu, când aud de UE, înnebunesc! Ce ne dă nouă Europa?! Ne pune tot felul de restricții, dar nu ne dă nimic în schimb”