joi, mai 2, 2024
AcasăSportVIDEO. Ăștia nu-s normali: Bayern München – 0-0 la pauză, 8-0 în...

VIDEO. Ăștia nu-s normali: Bayern München – 0-0 la pauză, 8-0 în final! În Bundesliga, nu cu vreun adversar din liga a 4-a!

-

Campioana Germaniei, Bayern München, e capabilă de prestații demne de antologia fotbalului. S-a întâmplat și în acest weekend, când echipa antrenată de Tomas Tuchel a dat 8 goluri într-o repriză, după ce în prima nu marcase niciunul!

Prima repriză a meciului Bayern München – Darmstadt, din etapa a 9-a a primei ligi germane, a fost plină de evenmente, dar lipsită de goluri. Au fost eliminați trei jucători: mai întâi germanul Kimmich de la Bayern, în minutul 4, apoi albanezul Gjasula (min. 21) și croatul Maglica (min. 41).

La pauză, suportezii bavarezi își făceau probleme: acel 0-0 de la pauză, cu un adversar care ocupa locul 14 (din 18) în Bundesliga, se putea prelungi și în repriza a doua, în caz că oaspeții ar fi continuat să se apere ermetic, chiar și cu un om în minus.

Dar la scurt timp după reluarea jocului s-a pornit vijelia. Cel care a deblocat tabela de marcaj a fost golgheterul echipei, englezul Harry Kane (29 de ani), adus în această vară de la Tottenham Londra. Tot el a dat un gol de la aproape 60 de metri și tot el a bătut în cuie scorul incredibil de 8-0.

Minutul și scorul:

Bayern München – Darmstadt 8-0. Goluri: Kane (51, 69, 88), Sané (56, 64), Musiala (60, 76), T. Müller (71).

Bayern e liderul primei ligi germane, dar lupta e foarte strânsă. Bayer Leverkusen poate trece duminică pe primul loc, cu două puncte peste Bayern München, dacă învinge acasă pe Freiburg.

CLASAMENT: Primele 8 echipe din Bundesliga

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

VIDEO. Opriți grupa! Fotografiați clasamentul! Anulați ultimele două etape: suntem pe primul loc!

Încă o remiză stearpă: Belarus – România 0-0. Cu jocul ăsta nu ne putem califica nicăieri! Suntem neînvinși, dar avem 4 egaluri în 7 meciuri: cu Kosovo, Elveția, Israel și Belarus

ANALIZĂ. Edi Iordănescu a scos maximum posibil cu o echipă modestă: 2-2 în Elveția, 1-1 cu Israel, 2-0 cu Kosovo. Adversarii au fotbaliști mai buni

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

* Surprinzătoarele piedici pe care finul Pandele i le pune nașului Becali la fotbal: FCSB – FC Voluntari 0-0, după decisivul 2-2 de anul trecut. De fiecare dată, beneficiară e CFR Cluj

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Cei trei care au nenorocit-o pe Simona Halep: francezi din echipa lui Mouratoglou, fostul antrenor al Serenei Williams. ITIA face lumină: cei trei sunt fizioterapeuta, directorul cu pregătirea fizică și însuși Mouratoglou