sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportSurprinzătoarele piedici pe care finul Pandele i le pune nașului Becali la...

Surprinzătoarele piedici pe care finul Pandele i le pune nașului Becali la fotbal: FCSB – FC Voluntari 0-0, după decisivul 2-2 de anul trecut. De fiecare dată, beneficiară e CFR Cluj

-

O echipă modestă, FC Voluntari, finanțată de Primăria orașului de la marginea Capitalei, îi „pune piedică” pentru a doua oară, în decurs de un an și jumătate, mult mai titratei FCSB, aflată pe primul loc în SuperLigă: 0-0, după 2-2 anul trecut. Echipa din Voluntari e „patronată” de Florentin Pandele, finul lui Gigi Becali, patronul lui FCSB. Beneficiară, în ambele situații: CFR Cluj.

Surpriză mare, duminică seara, pe Arena Națională: FCSB – FC Voluntari 0-0, în etapa a 13-a din SuperLiga României la fotbal.

Semieșecul liderului vine la un an și 5 luni după o altă remiză cu implicații majore pentru campionat: FC Voluntari – FCSB 2-2, pe 14 mai 2022. Cele două puncte pierdute atunci de echipa lui Becali au fost decisive în câștigarea celui de-al 5-lea titlu consecutiv de către CFR Cluj.

Acum, drumul este încă lung până la desemnarea campioanei, acest 0-0 nu are caracter decisiv, dar le poate permite celor de la CFR Cluj să se apropie la un singur punct de FCSB (cu condiția ca echipa ardeleană să câștige meciul de luni seară, pe teren propriu, cu Oțelul Galați).

CLASAMENT: Situația primelor 4 echipe

Au avut și arbitrii rolul lor

În ambele remize dintre FCSB și Voluntari, Becali și ai săi au incriminat câte o greșeală mare de arbitraj.

Anul trecut, eroarea a fost indiscutabilă: Costin a egalat pentru 2-2 în minutul 88 dintr-o poziție evidentă de ofsaid. Cum nu se introdusese sistemul de arbitraj video (VAR), greșeala arbitrului Horațiu Feșnic n-a mai putut fi corectată.

Acum, la 0-0 în minutul 87, mingea șutată de Ovidiu Popescu l-a lovit în mână pe argentinianul Cristian Paz, în careul oaspeților. Arbitrul Marin Barbu a refuzat însă să dicteze penalty, condiserând că a fost un henț involuntar, care nu trebuie penalizat. O decizie discutabilă, părerile specialiștilor în arbitraj sunt împărțite.

FCSB a ratat o ocazie uriașă „la spartul târgului”, în minutul 90+5, când Alexandru Băluță a șutat în bară.

Printre titularii lui FC Voluntari s-au numărat și doi jucători care au trecut și pe la FCSB, dar de care Gigi Becali s-a descotorosit repede: mijlocașul moldovean Vadim Rață și atacantul Andrei Dumiter.

CLASAMENT: SuperLiga, după (aproape) 13 etape

Firele care-l leagă pe Gigi Becali de finii Firea/Pandele

Gigi Becali, nașul de cununie al soților Gabriela Firea și Florentin Pandele, le-a luat apărarea finilor săi în recentele scandaluri de corupție, legate de „azilele groazei” din Voluntari, cu implicarea directă a oamenilor de casă ai Gabrielei Firea.

Becali a fost și beneficiarul unor contracte preferențiale cu Primăria Capitalei, pentru ca FCSB să joace pe Arena Națională – cel mai mare stadion al țării –, pe vremea când Primăria era condusă de fina sa, Gabriela Firea.

Au fost vremuri când inclusiv corectitudinea meciurilor dintre FCSB și FC Voluntari era pusă la îndoială, bănuielile pornind de la relația naș-fin dintre Gigi Becali și soții Firea/Pandele. Cu atât mai surprinzătoare au fost, cele două remize înregistrate în ma 2022 și octombrie 2023.

* VIDEO. Opriți grupa! Fotografiați clasamentul! Anulați ultimele două etape: suntem pe primul loc!

Încă o remiză stearpă: Belarus – România 0-0. Cu jocul ăsta nu ne putem califica nicăieri! Suntem neînvinși, dar avem 4 egaluri în 7 meciuri: cu Kosovo, Elveția, Israel și Belarus

ANALIZĂ. Edi Iordănescu a scos maximum posibil cu o echipă modestă: 2-2 în Elveția, 1-1 cu Israel, 2-0 cu Kosovo. Adversarii au fotbaliști mai buni

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

SuperLiga jafurilor de arbitraj. Încă o viciere de rezultat: penalty clar neacordat oaspeților, la CFR Cluj – Petrolul 1-0. Nici VAR-ul nu-i oprește!

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Cei trei care au nenorocit-o pe Simona Halep: francezi din echipa lui Mouratoglou, fostul antrenor al Serenei Williams. ITIA face lumină: cei trei sunt fizioterapeuta, directorul cu pregătirea fizică și însuși Mouratoglou