joi, martie 28, 2024
AcasăSportCea mai tare finală din istorie! Argentina - Franța 3-3, Messi -...

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

-

Argentina e triplă campioană mondială, după cea mai frumoasă finală dintre cele 22 din istoria de 92 de ani a celei mai frumoase competiții sportive inventată de omenire. Tripleta Kempes (1978) – Maradona (1986) – Messi (2022) a adus tot atâtea trofee unei țări în care fotbalul este o adevărată religie.

Mbappé a salvat finala, Messi a câștigat-o

Așa ceva nu s-a mai pomenit! Așa ceva nu există! O finală care părea banală, ștearsă, searbădă până în minutul 79, când Argentina conducea cu 2-0 (goluri Messi și Di Maria) și Franța nu trăsese niciun șut pe poartă, s-a întors brusc, în două minute, 80 și 81, grație golurilor marcate de teribilul Mbappé, trezit parcă din somn, și meciul a intrat în prelungiri.

Din nou a lovit Messi, din nou a egalat Mbappé. Și, pentru că Planeta Fotbal avea nevoie de o campioană, s-a trecut la penalty-uri.

De data asta, ordinea s-a inversat: din nou a marcat Mbappé, din nou a egalat Messi.

Din acel moment, rolul titanilor s-a încheiat. Intrau în scenă muritorii. Iar muritorii Argentinei au avut nervii mai tari decât cei ai Franței. Sud-americanii au transformat tot, 4 din 4, francezii au ratat de două ori, prin Kingsley Coman și Tchouameni.

Și-a intrat din nou în rol și portarul Emiliano Martinez, care a parat lovitura lui Coman și l-a speriat rău pe Tchouameni, care a tras pe lângă poartă.

Cifre și nume, pentru istorie:

Argentina – Franța 3-3 după prelungiri (2-2 în 90 de minute), 4-2 la penalty-uri

• 1-1, Messi – gol
  • 1-1, K. Coman – ratare (apără E. Martinez)
  • 2-1, Dybala – gol
  • 2-1, Tchouameni – ratare (șut pe lângă poartă)
  • 3-1, Paredes – gol
  • 3-2, Kolo Muani – gol
  • 4-2, Montiel – gol

Mbappé – Messi 8-7. Francezul e golgheter la 23 de ani. Primul fotbalist din istorie care marchează 3 goluri în finala Campionatului Mondial. Recordul lui Klose e în pericol

Finalmente, acesta a fost Mondialul a doi colegi de la Paris Saint-Germain: argentinianul Lionel Messi și francezul Kylian Mbappé.

Messi a devenit campion mondial la 35 de ani și 6 luni, Mbappé e golgheterul Cupei Mondiale cu două zile înainte de a împlini 24 de ani.

Înaintea finalei, fiecare dintre cei doi titani avea câte 5 goluri. După meciul decisiv, scorul a devenit Mbappé – Messi 8-7. Căci, da, Kylian Mbappé a marcat toate cele 3 goluri ale Franței în finala din Qatar, performanță pe care n-a mai reușit-o niciun jucător în istoria de 92 de ani a Cupei Mondiale!

Mai mult: Mbappé are deja 12 goluri la două Cupe Mondiale: 4 în Rusia (2018), 8 în Qatar (2022). El se apropie de fruntașii acestei ierarhii:

• Miroslav Klose (Germania) – 16 goluri (2002, 2006, 2010, 2014)
  • Ronaldo (Brazilia) 15 goluri (1998, 2002, 2006)
  • Gerd Müller (Germania)  14 goluri (1970, 1974).

Dar Mbappé e încă foarte tânăr, la Mondialul următor va avea 27 de ani și jumătate, la cel din 2030 va avea 31 de ani și jumătate… și e posibil să-l vedem și în 2034, când va avea 35 de ani și jumătate, adică exact vârsta de acum a lui Messi. Cu trei posibile turnee finale în față, Mbappé are toate șansele să marcheze chiar și peste 20 de goluri, spărgând toate barierele.

Argentina – a patra națiune din istoria fotbalului

După finala de la Lusail, de pe țărmul Golfului Persic, America de Sud reduce avansul Europei de la trei la două trofee: 12-10.

Naționala lui Messi pune capăt și celei mai mari serii de victorii consecutive ale unui continent: 4 trofee obținute de Europa, prin Italia (2006), Spania (2010), Germania (2014) și Franța (2018).

Acum, tabela campioanelor mondiale arată astfel:

• Brazilia – 5 titluri (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
  • Italia – 4 titluri (1934, 1938, 1982, 2006)
  • Germania – 4 titluri (1954, 1974, 1990, 2014)
  • Argentina – 3 titluri (1978, 1986, 2022)
  • Uruguay – 2 titluri (1930, 1950)
  • Franța – 2 titluri (1998, 2018)
  • Anglia – 1 titlu (1966)
  • Spania – 1 titlu (2010)

Franța a ratat două titluri din patru, deși n-a pierdut nicio finală în 90 de minute, nici măcar în prelungiri!

Franța e lovită de blestemul penalty-urilor. A jucat 4 finale din ultimele 7, în ultimii 24 de ani (1998-2022). A câștigat două clar, în 90 de minute: 3-0 cu Brazilia în 1998, 4-2 cu Croația în 2018. A pierdut două la penalty-uri: 3-5 cu Italia în 2006 (1-1 după prelungiri), 2-4 cu Argentina în 2022 (3-3 după prelungiri).

Așadar, francezii n-au pierdut niciuna dintre cele patru finale în 90 de minute, nici măcar în prelungiri. Dar la penalty-uri au pierdut tot.

Încă o observație: ambele Campionate Mondiale găzduite de țări din Asia u fost câștigate de sud-americani:

• 2002 (Japonia și Coreea de Sud): campioană Brazilia
  • 2022 (Qatar): campioană Argentina.

Trofeele Cupei mondiale: trei argentinieni și un francez

• Lionel Messi (Argentina) – cel mai bun jucător al turneului
  • Kylian Mbappé (Franța) – golgheterul Cupei Mondiale, cu 8 goluri (Messi – 7, Giroud și Alvarez – câte 4)
  • Emiliano Martinez (Argentina) – cel mai bun portar
  • Enzo Fernandez (Argentina) – cel mai bun tânăr jucător al Cupei Mondiale (mijlocașul Benficăi Lisabona are 21 de ani).
Premianții: Enzo Fernandez, Lionel Messi, Emiliano Martinez, Kylian Mbappe

Traseul Argentinei spre titlul mondial

• 1-2 cu Arabia Saudită (grupă)
  • 2-0 cu Mexic (grupă)
  • 2-0 cu Polonia (grupă)
  • 2-1 cu Australia (optimi)
  • 2-2 cu Olanda, după prelungiri; 4-3 la penalty-uri (sferturi)
  • 3-0 cu Croația (semifinale)
  • 3-3 cu Franța, după prelungiri; 4-2 la penalty-uri (finala).

* Croația – pentu a treia oară pe podium la Campionatul Mondial, în 24 de ani! Cum a ajuns Mare Putere a fotbalului o țară de 3,9 milioane de locuitori

Super-finală mondială: Argentina – Franța, dar și două mari erori de arbitraj în semifinale, ambele în favoarea favoritelor

Semifinale cu echipe de pe trei continente: Argentina – Croația, Franța – Maroc! Anglia a fost îngropată de liderul ei, Harry Kane, care a ratat un penalty crucial

Moment istoric: Maroc – prima echipă africană în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal! Portugalia trece dureros de la 6-1 la 0-1, cu și fără Cristiano Ronaldo

Șoc la Mondiale: Brazilia, eliminată în „sferturi”! La fotbal, Croația și-a întins Spațiul Schengen până în America de Sud!

Degeaba și-au aranjat spaniolii traseul spre semifinale: au evitat Croația și Brazilia, dar i-a eliminat Marocul! Ibericii n-au marcat niciun gol în 120 de minute și din 3 penalty-uri

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou