AcasăOpiniiDare de seamă pentru președintele Nicușor

Dare de seamă pentru președintele Nicușor

-

Fiindcă domnul președinte Nicușor Dan are treabă pe la europenii ăia occidentali, m-am gândit să-l ajut să recupereze informațiile din zilele astea. Că pe consilierii dânsului nu prea se poate baza, dupa cum constatăm de ceva vreme, la TV nu se uită (așa ne-a spus)… Și cu toate că ne-a adus la cunoștință că e mai bine informat decât noi toți, habar nu avea joi seară ce se petrece în țara pe care o păstorește de un an încoace.

Așadar, situația stă în felul următor.

1. Dupa ce l-ați adus pe domnu’ Veștea cu SPP-ul, ca să i se încredințeze în taină mandat de premier, a luat foc PNL-ul.

Cică nu se face să pui degetul pe hartă și să dai telefoane secrete unor băieți și fete, care, totuși, se află într-o organizație, numită partid, fără să informezi structurile organizației.

- Advertisement -

După faza asta, ne-am închis toți telefoanele și ne uitam pe stradă după mașini negre, că nu se știe cine vă mai vine în minte… Și la cum se pricep toți românii la politică, orice om pare eligibil pentru funcția de premier, după acest criteriu.

2. Desemnatu’ a zis că e neconflictual și s-a prezentat pe la TV-uri scobindu-se printre dinți, că-i mai rămăsese o urmă de liberalism.

În Parlament s-a prezentat de mânuță cu domnu’ Neacșu de la PSD, că altfel nu nimerea ușile potrivite.

- Advertisement -

Tot PSD e fixerul care s-a apucat să-i strângă voturi pentru învestire, că e băeat de-al lor. Și să-i facă lista de miniștri și ce mai e nevoie, că domnu’ Veștea nu e din localitate și nu cunoaște prea multă lume prin București.

3. S-au depus eforturi să fie cooptați la vot doamna Ițgone (deși nu mai are partid), domnu’ Ponta (care și-a făcut grup din partidul doamnei anterioare), alți tovarăși și pretini suveraniști.

Șoșoacă a zis pas, dar oricum pe ea n-o mai ascultă nimeni, în afară de Putin – csf, ncsf.

A fost cooptat în combinație și domnu’ Maricel Păcuraru, că are televiziune și influență în vorbitul cu AUR, care trebuie să dea cel puțin 30 de voturi pe șest, fără să se prindă lumea (wink-wink) că e pe aceeași mână cu PSD. Dar AUR se pricepe la marketing, în timp ce votanții lor nu pricep prea multe, deci e bine și-așa.

A, și a zis domnu’ Peiu că le datorați niște scuze, că ei sunt băieți buni, nu sunt extremiști, nu se bat și înjură în Parlament și nici nu vor să-i trimită la Canal pe toți cei 17 milioane de votanți care nu sunt de acord cu ei, deși bagă în Parlament legi rusești pentru ONG-uri și amenință lumea ca-n anii ’30.

Simion a dispărut de câteva zile, deci despre el nu vă pot da detalii, în afară de faptul că vrea să vă suspende.

4. UDMR s-a luat cu mâinile de cap – au zis ce-i debandada asta?, nu votează așa o porcărie, că au și ei demnitatea lor. Și au dreptate, Desemnatu’ vorbește românește mai prost decât Kelemen Hunor.

În consecință, duamna Anca, Gâdea și televiziunile penalilor la care prestează au încercat un pic de Târgu-Mureș ’90 – și dă-i cu presupuse telefoane de la Peter Magyar, cu desființarea UDMR, „afară cu ungurii din țară”, știți dvs., discursul obișnuit al lui Dan Tănasă, unul din AUR, partidul pe care încercați în zilele astea să-l faceți occidental.

5. Unii domni și doamne de la PNL, 16 la număr, vor cu Desemnatu’, dar nu le permite rezoluția votată în partid, adică „fără PSD”, când sufletul lor e la Grindi și Neacșu.

În consecință, au dat partidul în judecată la tribunalu’ lu’ domnu’ Thuma, de la Ilfov, și li s-a servit o sentință într-o oră jumate, mai repede decât pizza delivery sau coletul de la E-Mag.

Și dacă tot a mers așa de bine, a doua zi au mai dat o comandă, să fie anulat Congresul PNL, care va avea loc duminică.

Că cei șaișpe vor și cu sula-n… și cu sufletu’-n rai, adică să fie liberali, dar și pesediști. Și dacă se poate, să vină tribunalu’ să le numească președinte de partid și să le dea voie să se sacrifice pentru țărișoară în posturile de miniștri agreați de pesedeu.

5. Doamna Lia, cea pe care ați validat-o șefa ÎCCJ-ului, a făcut niște liste negre cu politicieni, activiști și oameni simpli, la CSM. Asta s-a întâmplat săptămâna trecută, dar cum n-ați suflat un cuvințel, e musai să vă înștiințez, că poate v-a scăpat.

Sigur, noi, ăștia care am fost în stradă doi ani de zile pentru justiție independentă sș am luat gaze la liber de la PSD, suntem de vină că am supărat-o pe doamna Lia, când am văzut cum scapă corupții pe bandă rulantă prin tot felul de tertipuri și ne-am apucat să comentăm.

De aceea, ne-a infierat pe toți cu mânie proletară și iată, a vrut să le arate tuturor că s-au înșelat, justiția poate să funcționeze foarte bine când dânsa dă un telefon. Că doamna judecătoare care vrea să facă ordine în partide, cea cu decizia la Ifov, e delegată fix de CSM.

Partidele trebuie să voteze TOATE disciplinat, cum vrea și pe cine vrea Tribunalul Ilfov – ce e debandada asta?!

6. USR a mai zis o dată „nu votăm PSD”. Punct.

Dar a rezolvat ÎCCJ-ul lu’ doamna Lia și acolo, a zis „să-i tăiem capul!” ca în ”Alice în țara minunilor”.

Și s-a săvârșit minunea.

Președintele USR nu are obiceiul să fure, așadar musai dosare pe tot felul de spețe ciudate, cum ar fi decizia ANI – și anume, că a contrasemnat un PUZ care era deja semnat de primarul dinainte, acu’ mulți ani.

Iar dacă nu-și bagă mințile în cap, i s-a transmis de la Antena 3, unde patron e un domn care știe cu furatul de miliarde, că i se mai fac și alte dosare, i se interzice să candideze și de-astea.

7. Tot joi, fiindcă pe domnul Bolojan l-au căutat și în cusăturile costumului, dar n-au gasit nimic, l-au chemat pe primarul Ciucu la DNA, acolo unde ne-ați spus că o să vedem repede rezultate, tot după numirile dvs.

Deocamdată i s-a spus că au furat alții. Că nici în cazul lui nu e clar care e fapta sau prejudiciul.

Cu toate astea, l-au pus sub control judiciar, că trebuie umilit, dacă tot a ajuns primar al Bucureștiului, al doilea cel mai votat om din România, după dvs., domnule președinte.

Acu’ are interzis să facă deplasări externe în interesul Capitalei și va cunoaște secția de poliție din interior, că are control judiciar șase luni, ca un individ periculos ce este, având în vedere că nici el nu vrea cu PSD.

8. Desemnatu’ a zis că miercuri vor fi audiați miniștrii și votat guvernul, apoi a lăsat-o pe joi, și de joi până mai apoi.

S-a vrut oleacă și presedinte la PNL, de aceea n-am înțeles de ce voia să anuleze Congresul, unde poate să-și facă poze cu colegii, așa cum făcea cu primarii pe care-i miluia cu fonduri pe vremea lu’ Ciolacu.

Planul de guvernare cică e același, așa că orice om din țara asta se întreabă acum care-i faza și de ce s-a depus moțiunea aia de cenzură, votată cu biluțele la vedere de unii care nu aveau nicio altă soluție de pus în loc.

Că guvernarea, după groapa săpată de Ciolacu, nu e treabă ușoară și, iată, acu’ pățim ca olteanu’ la farmacie: când fu una, nu fu alta – zic așa, că rămânem tot în zona Tribunalului de la Ilfov.

DE ACEEAȘI AUTOARE:

* Mahalagioaica, șarlatanul și huliganul

Luați de la AUR! Prostu’ zilei și Mafoame

Această scursură a jurnalismului românesc

O emisiune antologică

Duamna Anca l-a găbjit pe sexomarxist

Și totuși, guru va face benzina un leu! Colonelu’ e de acord

Nu, sociopatule!

ALTE EDITORIALE:

GRIGORE CARTIANU: Mineriada lui Nicușor

ADRIAN PAPAHAGI: Frământări, întrebări

CRISTIAN GHINEA: Ticălos și pămpălău

CRISTIAN PĂUN: ”Ilie Sărăcie, / Dă-i la temelie / Lu’ Grindeanu Bogăție!”

CLAUDIU NĂSUI: Anti-reforma 300

CITIȚI ȘI:

- Advertisement -

4 COMENTARII

    • Aiurea … Trebuia sa-l desemneze pe Grindeanu premier a doua zi dupa motiune.
      A frecat-o timp de 6 saptamini cu consultari informale, cu Tomac, cu Vestea.
      Dar tot raul spre bine, am vazut mai bine ca nu intelege nimic din politica romaneasca. NIMIC si IREVERSIBIL: nu se va face bine vreodata !!!
      Ne-a adus in cea mai proasta situatie posibila: guvern PSD+AUR sau alegeri anticipate cu guvern AUR. Ba chiar si cu presedinte suspendat si demis.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -