Acasă Main Triunghiul sumbru: 123 - 1.001 - 10.260. Peste 100 de morți pe...

Triunghiul sumbru: 123 – 1.001 – 10.260. Peste 100 de morți pe zi, peste 1.000 de bolnavi la ATI, peste 10.000 de noi cazuri de Covid

Pandemia Covid-19 evoluează tot mai periculos. În această săptămână, recordurile au fost doborâte zilnic. Astăzi, vineri, a fost spart și plafonul de 10.000 de noi cazuri în 24 de ore. E și a treia zi consecutivă cu peste 1.000 de bolnavi la ATI, dar și a patra zi la rând cu peste 120 de morți.

Numărul deceselor pare să se fi plafonat la 120 de pe zi, iar la Terapie Intensivă (ATI) – la 1.000 de pacienți. Crește în schimb, spectaculos, numărul noilor îmbolnăviri, de la o zi la alta.

Cazuri noi de infectare în ultimele 24 de ore:

  • Vineri, 6 oct. ….. 10.260
  • Joi, 5 oct. ……….. 9.714
  • Miercuri, 4 oct. …. 8.651
  • Marți, 3 oct. …….. 7.733

Decese în ultimele 24 de ore

  • Vineri, 6 oct. …… 123
  • Joi, 5 oct. ……….. 121
  • Miercuri, 4 oct. …. 146
  • Marți, 3 oct. …….. 120

Pacienți la ATI

  • Vineri, 6 oct. …… 1.001
  • Joi, 5 oct. ……….. 1.014
  • Miercuri, 4 oct. …. 1.001
  • Marți, 3 oct. ……….. 974

În ultimele 24 de ore au fost prelucrate 38.627 de teste.

Județul Sălaj continuă să aibă cea mai mare rată de incidență, ajungând la 6,01 la 1.000 de locuitori în ultimele 14 zile.

Buletinul de presă – Grupul de Comunicare Strategică

(vineri, 6 noiembrie 2020, ora 13.00)

* Până astăzi, 6 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 287.062 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (Covid-19).

* 195.971 de pacienți au fost declarați vindecați.

* În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.260 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (Covid-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba61101915,09
2.Arad65002684,02
3.Argeș80622432,13
4.Bacău91782212,14
5.Bihor81753785,04
6.Bistrița-Năsăud33791113,13
7.Botoșani38591022,42
8.Brașov110304123,53
9.Brăila3719531,6
10.Buzău44101491,62
11.Caraș-Severin3005792,2
12.Călărași1965281,55
13.Cluj117407225,92
14.Constanța71172572,69
15.Covasna2516483,1
16.Dâmbovița74271722,82
17.Dolj78622263,38
18.Galați68861161,61
19.Giurgiu2171501,75
20.Gorj3274571,71
21.Harghita3480912,74
22.Hunedoara49771962,62
23.Ialomița2487532,02
24.Iași123633072,23
25.Ilfov73573172,63
26.Maramureș55232903,37
27.Mehedinți2426681,64
28.Mureș65762483,97
29.Neamț6835792,27
30.Olt41281091,44
31.Prahova109722542,1
32.Satu Mare23631362,29
33.Sălaj36791796,01
34.Sibiu68824164,86
35.Suceava102171452,0
36.Teleorman3619662,37
37.Timiș116756655,76
38.Tulcea1699471,25
39.Vaslui5541951,92
40.Vâlcea58391963,18
41.Vrancea3776901,2
42.Mun. București408776294,5
43.Cazuri noi nealocate pe județe5386*1701
 TOTAL287.06210.260

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori

* Până astăzi, 7.663 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

* În intervalul 05.11.2020 (ora 10.00) – 06.11.2020 (ora 10.00) au fost raportate 123 de decese (69 de bărbați și 54 de femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Decesele pe categorii de vârstă

  • 20-29 ani: 1
  • 40-49 de ani: 2
  • 50-59 de ani: 13
  • 60-69 de ani: 36
  • 70-79 de ani: 36
  • peste 80 de ani: 35

* În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu Covid-19 este de 12.133. Dintre acestea, 1.001 sunt internate la ATI.

* Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.418.245 de teste. Dintre acestea, 38.389 au fost efectuate în ultimele 24 de ore (21.568 în baza definiției de caz și a protocolului medical, 16.830 la cerere).

* Pe teritoriul României, 40.615 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.186 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.563 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar 14 în carantină instituționalizată.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* Se apropie verdictul în alegerile din SUA. CNN: Biden 253, Trump 213 electori. Câștigă cine ajunge la 270

* Încă un deputat PSD condamnat pentru corupție! 6 ani de închisoare pentru o șpagă de 400.000 de euro, trafic de influență și spălare de bani

loading...

1 COMENTARIU

  1. Încă cetățenii antimaterie refuză să ardă 1800 de ani în Cuptor. Mai bine miros latrinele din zona rurală și suduie Omul. Așa e în evoluție. Omul sau Natura.

    Dumnezeu citește și voi ardeți în lavă.

    17.08.2020 Pădurea Brădiceni

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Modifică Setările