Acasă Main Covid, recorduri șocante: 146 de morți și 8.651 de cazuri noi pe...

Covid, recorduri șocante: 146 de morți și 8.651 de cazuri noi pe zi, 1.001 pacienți la ATI. București și Timiș au cele mai grele situații

Ziua de miercuri, 4 noiembrie, a doborât încă o dată toate cele 3 recorduri naționale, stabilite ieri, în pandemia Covid-19, ducându-le la cifre înspăimântătoare:

  • Decese în ultimele 24 de ore: 146 (vechiul record: 120)

  • Cazuri de infectare în ultimele 24 de ore: 8.651 (vechiul record: 7.733)

  • Pacienți la Terapie Intensivă: 1.001 (vechiul record: 974).

O adevărată explozie a avut loc în București, unde pentru prima dată a fost trecut plafonul de 1.500 de noi cazuri de infectare în 24 de ore: 1.514.

Și județul Timiș are cifre teribile: 545 de cazuri. Foarte rău stau, de asemenea, județele Iași (363) și Ilfov (336), dar și Cluj (293), Bihor (262), Sălaj (261), Prahova (261), Mureș (242), Arad (226), Dolj (214), Suceava (212) și Maramureș (205).

Buletinul de presă – Grupul de Comunicare Strategică

(miercuri, 4 noiembrie 2020, ora 13.00)

* Până astăzi, 4 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 267.088 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (Covid-19).

* 186.260 de pacienți au fost declarați vindecați.

* În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.651 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (Covid-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba57011644,62
2.Arad60462263,64
3.Argeș76061901,7
4.Bacău87741362,23
5.Bihor75182624,37
6.Bistrița-Năsăud30921242,72
7.Botoșani36431232,15
8.Brașov102951822,98
9.Brăila3576621,39
10.Buzău4162771,42
11.Caraș-Severin2842102,02
12.Călărași1877711,18
13.Cluj104842935,04
14.Constanța65811422,25
15.Covasna2392382,73
16.Dâmbovița70721982,56
17.Dolj73732143,05
18.Galați66801371,54
19.Giurgiu2076631,56
20.Gorj3174701,63
21.Harghita3308822,77
22.Hunedoara46281082,47
23.Ialomița2333581,77
24.Iași116623632,04
25.Ilfov67623361,52
26.Maramureș50632053,15
27.Mehedinți2329521,6
28.Mureș59852423,58
29.Neamț66221602,27
30.Olt3929881,37
31.Prahova103222611,82
32.Satu Mare20711131,87
33.Sălaj33422615,5
34.Sibiu61261474,4
35.Suceava99042121,89
36.Teleorman34531622,39
37.Timiș104595455,04
38.Tulcea1606300,99
39.Vaslui5338921,8
40.Vâlcea53761032,35
41.Vrancea3642431,14
42.Mun. București3916415144,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe2700*692
 TOTAL267.0888.651

 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori

* Până astăzi, 7.419 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

* În intervalul 03.11.2020 (ora 10.00) – 04.11.2020 (ora 10.00) au fost raportate 146 de decese (77 de bărbați și 69 de femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Prahova, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Decesele pe categorii de vârstă

  • 20-29 ani: 1
  • 40-49 de ani: 7
  • 50-59 de ani: 13
  • 60-69 de ani: 26
  • 70-79 de ani: 51
  • peste 80 de ani: 48

* În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu Covid-19 este de 11.867. Dintre acestea, 1.001 sunt internate la ATI.

* Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.341.867 de teste. Dintre acestea, 35.964 au fost efectuate în ultimele 24 de ore (21.808 în baza definiției de caz și a protocolului medical, 14.156 la cerere).

* Pe teritoriul României, 33.630 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.373 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.339 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar 18 în carantină instituționalizată.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Încă un deputat PSD condamnat pentru corupție! 6 ani de închisoare pentru o șpagă de 400.000 de euro, trafic de influență și spălare de bani

Superbă trezire a Basarabiei: Maia Sandu (36,15%) câștigă turul 1 în fața lui Igor Dodon (32,62%) și e favorită în finală!

* Apelul unui polițist către bugetarii care cer “spor de Covid”: “Cu ce suntem noi mai expuși decât șoferii de taxi, ospătarii, casierii și bătrânii care vând în piață? Vă spun eu, cu absolut nimic!”

loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Modifică Setările