marți, aprilie 30, 2024
AcasăSportRăzvan Lucescu îl învinge pe "sultanul" Fatih Terim și se bate la...

Răzvan Lucescu îl învinge pe „sultanul” Fatih Terim și se bate la titlu în Grecia! A avut însă ghinion cu celălalt derby al etapei

-

Răzvan Lucescu face un nou sezon de excepție la PAOK Salonic: e calificat în „sferturile” Conference League, după o campanie glorioasă, și punctează spectaculos în play-off-ul pentru titlu din Grecia. Astăzi a câștigat în deplasare, cu 3-2, derby-ul cu Panathinaikos Atena, la care antrenor e celebrul Fatih Terim!

În anul 2000, Mircea Lucescu prelua comanda campioanei Turciei, Galatasaray Istanbul, de la Fartih Terim, supranumit „Sultanul”, care pleca în glorie la Fiorentina (ulterior la AC Milan) după ce câștigase și Cupa UEFA (actuala Ligă Europa). La Galata jucau doi „giganți” ai Generației de Aur a României: Hagi și Gică Popescu.

În anul 2017, Mircea Lucescu prelua naționala Turciei, după un mandat slab al lui Fatih Terim. Românul n-a reușit să revitalizeze o selecționată debusolată.

Fatih Terim – Mircea Lucescu

La 24 de ani de la prima ștafetă Fatih Terim – Mircea Lucescu și la 7 ani de la cea de-a doua, „Sultanul” turc, ajuns antrenor la Panathinaikos Atena, are în față un alt Lucescu, ca adversar redutabil cu care se bate la titlu în Grecia: Răzvan Lucescu, fiul lui Mircea Lucescu.

La 6 săptămâni după ce-l elimina dramatic pe Lucescu II în semifinalele Cupei Greciei (1-0 și 1-2, apoi 6-5 la penalty-uri), Fatih Terim (70 de ani) a pățit-o rău în campionat. De fapt, a fost a doua înfrângere consecutivă pe care Răzvan Lucescu (55 de ani) i-a administrat-o chiar la Atena:

• 21 februarie 2024: Panathinaikos – PAOK 1-2 (Limnios 120+9 / A. Zivkovici 72, Kedziora 105)
  • 31 martie 2024: Panathinaikos – PAOK 2-3 (Bernard 29, 90+3 / Despodov 2, Brandon Thomas 37, Schwab 89 – din penalty).

În minutul 88, arbitrul danez Mikkel Redder (delegat în urma deciziei Federației de la Atena de a aduce arbitri străini la derby-urile din play-off) l-a eliminat de la gazde pe argentinianul Palacios, la faza în care a acordat și penalty pentru oaspeți.

Prin victoria de azi, PAOK Salonic a trecut provizoriu pe primul loc, loc pe care l-a pierdut câteva ore mai târziu, după celălalt derby al etapei: AEK – Olympiakos 1-0. Ghinionul l-a lovit pe Lucescu II în minutul 90+1, când suedezul Eliasson a marcat golul victoriei gazdelor. O remiză în derby-ul Atenei ar fi fost perfectă pentru PAOK, dar n-a fost să fie.

Acum, PAOK e pe locul 2, cu două puncte sub AEK, dar s-a distanțat la 4 puncte de Panathinaikos și la 6 de Olympiakos.

PAOK – 2 greci și 14 străini, cu antrenor român

În derby-ul de astăzi al campionatului grec, în care s-au înfruntat un antrenor turc și unul român, toate cele 5 goluri au fost marcate de jucători străini: un brazilian pentru gazde, un bulgar, un spaniol și un austriac pentru oaspeți.

De altfel, în primul „11” al lui Răzvan Lucescu a avut loc un singur fotbalist grec (fundașul central Koulierakis). În rest, doi spanioli (Jonny și Brandon Thomas), doi austrieci (Murg și Schwab), un brazilian (Taison), un francez (Meité), un portughez (Rafa Soares), un polonez (Kedziora), un croat (Kotarski) și un bulgar (Despodov).

În repriza a doua au mai intrat un grec (Konstantelias), un norvegian (Näsberg), un sârb (Andria Zivkovici), un portughez (Vierinha) și un tanzanian (Samatta).

Așadar, per total, pentru PAOK Salonic au jucat doi greci și 14 străini (12 europeni, un sud-american și un african).

Marș triumfal în Europa: 10 victorii, 3 egaluri și o înfrângere, golaveraj 34-15, calificare în „sferturi”

PAOK a reușit și un parcurs european extraordinar: după un maraton de 14 meciuri, în care și-a depășit toate cele 7 adversare, echipa lui Răzvan Lucescu a ajuns în „sferturile” Conference League. „Dubla” cu Club Brugge (11 și 18 aprilie) are o miză uriașă: calificarea în semifinale.

PAOK a depășit trei tururi preliminare, a câștigat „en fanfare” Grupa G (5 victorii și un egal) și a depășit în „optimi” campioana Croației, Dinamo Zagreb, recuperând spectaculos la Salonic (5-1) înfrângerea din tur (0-2).

Parcursul lui PAOK Salonic în Conference League

• 5-1 (a) și 0-2 (d) cu Dinamo Zagreb (Croația) – „optimi”

Fatih Terim l-a făcut praf pe arbitrul danez

După succesul de azi, potrivit site-ului de specialitate Sport24.gr, Răzvan Lucescu a reacționat cu destulă reținere: „Am obținut doar o victorie, încercăm să câștigăm orice meci în orice competiție. Ne-am făcut jocul, ne-am creat mai multe șanse, am fi putut înscrie de mai multe ori. În prima repriză nu am simțit că echipa noastră a fost amenințată. Nu sunt mulțumit de ultimul gol primit. Am fi putut să-l evităm, la 1-3 am fi putut gestiona mai bine situația”.

Fatih Terim și-a descărcat nervii pe brigada de arbitri adusă din Danemarca, compusă din Mikkel Redder (la centru), Deniz Yurdakul și Jakub Mastrup (la liniii). „Felicitări adversarului! Noi ne-am creat ocazii, dar nu am reușit să înscriem suficient. De obicei, eu nu vorbesc despre arbitri după meciuri, dar acum trebuie s-o fac. Fotbalul grecesc nu merită să aducă arbitri care nu au calitate. Ar trebui să-i fie rușine (lui Redder – n. red.), pentru că a prelungit meciul cu numai patru minute. Nu spunem nimic despre cartonașele roșii, penalty-urile, faulturile care s-au întâmplat. Decât să vină astfel de arbitri, mai bine să nu vină deloc! Cel mai slab arbitru al Danemarcei a venit aici. Nu încerc să găsesc o scuză pentru că am pierdut astăzi. Dacă vin genul ăsta de arbitri… mai bine să nu vină deloc!”

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Liga Campionilor: finala se joacă în „sferturi”!

Primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur a murit departe de țară. Părinții săi s-au născut în Grecia, el a sfârșit în Franța

Marele Mircea Lucescu se retrage din fotbal la 78 de ani: „S-a terminat!”. El a demisionat de la Dinamo Kiev după ce a fost învins de fosta sa echipă, Șahtior Donețk

A murit Kaiserul fotbalului: Franz Beckenbauer. Campion mondial cu Germania și ca jucător, și ca antrenor

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

La revenire, Simona Halep plătește tribut pauzei de un an, 6 luni și 19 zile: 6-1, 4-6, 3-6 cu Paula Badosa, în turul 1 la Miami. Seria de 7 ghemuri câștigate a fost sabotată de instabilitate, vârstă și pregătirea fizică