vineri, mai 3, 2024
AcasăSportMiracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste...

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

-

Calificarea la Euro 2024, obținută sâmbătă în apropierea Budapestei (2-1 cu Israel), a fost completată aseară nu doar prin câștigarea Grupei I, ci și printr-o victorie care ne-a distanțat la 5 puncte de marea favorită: 1-0 cu Elveția! Acest succes ne creează un mare avantaj la tragerea la sorți din 2 decembrie: evităm echipe puternice din urna a 2-a valorică, în care am urcat noi!

Aseară, pe Arena Națională din București, Elveția n-a mai arătat superioritatea zdrobitoare cu care ne-a copleșit pe 19 iunie la Lucerna, nu și-a mai creat acele ocaziii uriașe, nu ne-a mai dat două goluri și n-a mai șutat în bară în ultimul minut al prelungirilor, la 2-2. Dimpotrivă, am marcat noi primii, prin Alibec, și tabela a încremenit așa până la final.

Golul din minutul 50, venit pe traseul Coman – Stanciu – Moruțan – Alibec, a fost apărat cu o dârzenie de fier (o ma văzuserăm și în meciul decisiv cu Israel), cu o bună știință a jocului și cu paradele extraordinare ale portarului Horațiu Moldovan.

Un miracol în sine e că am luat 4 puncte din 6 echipei care are jucători la Manchester City, Newcastle, Inter Milano, Bayer Leverkusen, Monaco ori trecuți pe la Bayern München, Chelsea și Arsenal.

Per total, Elveția a fost mai bună decât România în „dubla” din aceste preliminarii, dar România a încheiat cu 5 puncte peste Elveția! Asta înseamnă că selecționerul Edward Iordănescu și fotbaliștii săi au compensat prin organizare, realism, ambiție, efort, determinare dusă până la sacrificiu, inteligență în joc, șiretenie și noroc. Și printr-o sănătoasă lipsă a aroganței (defect care i-a costat scump pe elvețieni).

Să recapitulăm:

1. ne-am calificat la Euro 2024;

2. am încheiat grupa pe primul loc;

3. am fost neînvinși în 10 jocuri (6 victorii, 4 egaluri, golaveraj 16-5);

4. am terminat cu 5 puncte în fața marii favorite Elveția.

Formația folosită marți seară de selecționerul Edward Iordănescu (45 de ani):

H. Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Moruțan (65 I. Hagi), Cicâldău (64 R. Marin), M. Marin, Stanciu (83 Olaru), Fl. Coman (72 Drăguș) – Alibec (83 Pușcaș)

În celelalte două meciuri disputate marți în Grupa I: Kosovo – Belarus 0-1, Andorra – Israel 0-2.

Clasamentul Grupei I

Cea mai bună apărare din grupă, a treia din Europa

România a avut de departe cea mai bună apărare din grupă: doar 5 goluri primite în 10 meciuri. Principalele rivale sunt la mare distanță: Kosovo – 10, Elveția – 11, Israel – 11, Belarus – 14.

Dintre cele 18 echipe care au jucat 10 meciuri în preliminarii (în cele 3 grupe de 6 formații), una singură a primit mai puține goluri: Portugalia – două. Există alte 5 formații care au încasat mai puțin decât noi, dar jucând doar 8 partide (în grupe de 5 echipe): Franța – 3, Anglia, Belgia, Croația și Albania – câte 4. Spania a primit 5 goluri, ca și România, dar jucând cu două meciuri mai puțin.

Clasamentul celor mai ermetice apărări, după media golurilor primite pe meci:

1. Portugalia (2/10) – 0,2

2. Franța (3/8) – 0,375

3-7. România (5/10), Anglia, Belgia, Croația, Albania (4/8) – 0,5

8. Spania (5/8) – 0,625

În privința atacului, România a marcat 16 goluri, mai puține decât Elveția (22), dar mai multe decât Israel (11), Kosovo (10) și Belarus (9).

Cele 10 meciuri ale României în Gupa I

• 25 mar.: Andorra – România 0-2 (Man 34, Alibec 49)
  • 28 mar.: România – Belarus 2-1 (Stanciu 17, Burcă 19 / Morozov 86)
  • 16 iun.: Kosovo – România 0-0
  • 19 iun.: Elveția – România 2-2 (Amdouni 28, 41 / Mihăilă 89, 90+2)
  • 9 sep.: România – Israel 1-1 (Alibec 27 / Gloukh 53)
  • 12 sep.: România – Kosovo 2-0 (Stanciu 83, Mihăilă 90+3)
  • 12 oct.: Belarus – România 0-0
  • 15 oct.: România – Andorra 4-0 (Stanciu 23, I. Hagi 28, R. Marin 44 – din penalty, Fl. Coman 50)
  • 18 nov.: Israel – România 1-2 (Zahavi 2 / Pușcaș 10, I. Hagi 63)
  • 21 nov.: România – Elveția 1-0 (Alibec 50)

Marcatorii României în preliminarii

Cele 16 goluri ale României au fost marcate de 9 jucători.

• 3 goluri: Alibec, Stanciu, Mihăilă
  • 2 goluri: I. Hagi
  • 1 gol: Pușcaș, Man, Fl. Coman, Burcă, R. Marin

Grupa accesibilă, grupa infernală

Turneul final Euro 2024 se va disputa în perioada 14 iunie – 14 iulie, în 10 orașe din Germania: Berlin, München, Stuttgart, Frankfurt, Dortmund, Köln, Düsseldorf, Gelsenkirchen, Hamburg și Leipzig.

Tragerea la sorți a celor 6 grupe de la Euro 2024 va avea loc sâmbătă, 2 decembrie, la Hamburg. România se va afla în urna a 2-a valorică.

• Urna 1: Germania (țara-gazdă), Portugalia, Franța, Spania, Belgia, Anglia
  • Urna 2: Ungaria, Turcia, Danemarca, Albania, România, Austria
  • Urna 3: Scoția, Slovenia, Slovacia, Cehia, Olanda, Croația
  • Urna 4: Serbia, Italia, Elveția și cele 3 câștigătoare ale barajelor

Așadar, nu vom putea întâlni în grupă Ungaria, Turcia, Danemarca, Albania și Austria. Vom avea câte un adversar din urnele 1, 3 și 4.

Cea mai grea grupă: Franța, România, Olanda, Italia

Cea mai ușoară grupă: Belgia, România, Slovenia, Georgia/Luxemburg/Grecia/Kazahstan (una dintre cele patru, care va veni din acest baraj).

Țintarul celor 12 echipe de la baraje:

• Ruta A: Polonia – Estonia și Țara Galilor – Finlanda/Ucraina/Islanda
  • Ruta B: Israel – Ucraina/Islanda și Bosnia – Finlanda/Ucraina
  • Ruta C: Georgia – Luxemburg și Grecia – Kazahstan

Tragerea la sorți care va stabili care dintre Finlanda, Ucraina și Islanda merge în semifinalele de pe ruta A va avea loc joi, 23 noiembrie, la Nyon (Elveția). Tot atunci vor fi stabilite și gazdele celor trei finale ale play-off-ului, în care se vor întâlni învingătoarele din semifinale.

Meciurile de baraj se vor disputa în primăvara anului viitor, pe 21 martie (semifinalele) și pe 26 martie (finalele). Așadar, cu mai puțin de trei luni înaintea turneului final din Germania (14 iunie – 14 iulie)!

* S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Suntem foarte aproape de calificarea la Euro 2024, grație ajutorului dat de o țară pe care n-o recunoaștem! Kosovo – Israel 1-0, păstrăm avansul de 5 puncte

VIDEO. Opriți grupa! Fotografiați clasamentul! Anulați ultimele două etape: suntem pe primul loc!

ANALIZĂ. Edi Iordănescu a scos maximum posibil cu o echipă modestă: 2-2 în Elveția, 1-1 cu Israel, 2-0 cu Kosovo. Adversarii au fotbaliști mai buni

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

Marele Mircea Lucescu se retrage din fotbal la 78 de ani: „S-a terminat!”. El a demisionat de la Dinamo Kiev după ce a fost învins de fosta sa echipă, Șahtior Donețk

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Mouratoglou își recunoaște vina în „cazul Halep”: „Mă simt responsabil. Noi i-am dat colagenul”