vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportMaxim i-a stricat debutul lui Dan Petrescu în Turcia: a dat golul...

Maxim i-a stricat debutul lui Dan Petrescu în Turcia: a dat golul victoriei pentru fosta echipă a lui Șumudică

-

La primul meci fără Marius Șumudică (49 de ani) pe banca tehnică, Gaziantepspor a învins acasă, cu scorul de 2-1, formația la care a debutat antrenorul Dan Petrescu (53 de ani), Kayserispor. La scorul de 1-1, golul victoriei a fost marcat, în minutul 77, de Alexandru Maxim (30 de ani), din penalty.

Gaziantep a punctat prima, prin autogolul bosniacului Kvrzici (min. 31), dar oaspeții au egalat prin grecul Kolovetsios (min. 61). Golul românului Maxim (min. 77) a închis tabela.

Gaziantep nu a numit încă un antrenor principal în locul lui Șumudică, de aceea la meciul de sâmbătă a fost condusă de un antrenor secund.

Mijlocașul ofensiv Alexandru Maxim a jucat până în minutul 84 (fiind înlocuit de un brazilian), iar celălalt român de la Gaziantep, Alin Toșca (28 de ani), a evoluat pe tot parcursul partidei.

Cu această victorie, Gaziantep a revenit provizoriu pe podium, ocupând locul 3 și insinuându-se în tripleta tradițională din Istanbul, Beșiktaș – Fenerbahce – Galatasaray.

Kayserispor, echipa lui Dan Petrescu, ocupă locul 18 (din 21), prima poziție rerogradabilă.

Maxim a ajuns la 11 goluri marcate în Süper Lig, fiind al doilea în topul golgeterilor,  după gabonezul Boupendza (Hatayspor) – 12 goluri, și la egalitate cu canadianul Larin.

Marius Șumudică  a fost concediat din cauza jocului nefericit (pe tema financiar-contractuală) pe care l-a făcut în relația cu conducerea clubului din Gaziantep. Pe plan sportiv, Șumudică a obținut rezultate formidabile: 15 meciuri consecutive fără înfrângere.