sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăMainA murit Maradona. Probabil, cel mai mare fotbalist din istorie

A murit Maradona. Probabil, cel mai mare fotbalist din istorie

-

A murit Diego Armando Maradona, la numai 60 de ani! A fost, probabil, cel mai mare jucător din istoria fotbalului. Geniul absolut. A câștigat „de unul singur” Campionatul Mondial din 1986 (din Mexic), a dus Argentina în finală și în 1990 (în Italia). Și avea doar 1,65 metri…

Diego Armando Maradona: 30 octombrie 1960 (Lanus) – 25 noiembrie 2020 (Buenos Aires)

În această zi de doliu pentru Argentina, Maradona a suferit un stop cardiac la Tigre, zona de lux în care locuia, la marginea capitalei Buenos Aires. A fost transportat urgent cu ambulanța la spital, anunță presa locală. Cotidianul Clarin.com confirmă decesul legendarului fost fotbalist.

Ziariștii susțin că fostul mare fotbalist a decedat după un stop cardiorespirator.

Recent, Maradona suferise o intervenție chirurgicală pe creier, după ce i se descoperise un cheag de sânge. Fostul fotbalist fusese spitalizat pe 3 noiembrie într-o clinică din La Plata, dar ulterior medicii au transmis că se află în afara oricărui pericol.

Maradona suferea de deshidratare, anemie și depresie, spunând că ”este foarte supărat pentru că nu se mai poate deplasa aşa cum şi-ar dori”, după operaţia de la genunchi, şi se considera un „bătrânel”, conform medicului său personal, Leopoldo Luque.

Maradona tocmai împlinise 60 de ani şi nu a putut sărbători aşa cum şi-ar fi dorit, după ce a fost contact cu un caz pozitiv Covid-19. Testul său Covid a fost negativ, dar fostul jucător a părut foarte slăbit în ultima vreme.

„Mâna lui Dumnezeu” și „golul secolului”, la distanță de 4 minute

A fost numit „Butoiașul atomic”, iar pe drumul spre titlul mondial din 1986 a marcat și un gol cu mâna. Era o confruntare titanică în sferturi de finală: Anglia – Argentina, pe „Estadio Azteca” din Ciudad de Mexico. Era în joc orgoliul a două națiuni care tocmai se încleștaseră în „războiul Malvinelor” (aprilie – iunie 1982).

În minutul 51, la 0-0, Maradona a dirijat mingea cu mâna în poarta britanicilor, după un duel aerian cu portarul Shilton. Dacă ar fi existat sistemul de arbitraj video (VAR), acel gol ar fi fost anulat, iar Maradona s-ar fi ales cu cartonașul galben. Dar arbitrul tunisian Ali Bin Nasser n-a văzut hențul, așa că tabela s-a deblocat.

Întrebat ulterior dacă a lovit mingea cu capul sau cu mâna, Maradona a spus: „A fost mâna lui Dumnezeu!”. Peste ani, în cartea sa biografică, starul argentinian a spus: „Nu regret niciun moment acel gol cu mâna, nu-l voi regreta nici mâine, nici peste 10 sau 20 de ani şi nici măcar pe patul morţii”.

În sfertul de finală cu Anglia, din 1986, la numai patru minute după ce deschisese scorul cu mâna, Maradona a marcat „golul secolului”, la capătul unui slalom ireal, în care a înșirat 6 adversari.

Au marcat și englezii o dată, prin Garry Lineker, în minutul 81, dar Argentina s-a calificat în semifinale și avea să câștige titlul mondial.

Echipa de club la care Maradona a obținut cele mai mari performanțe a fost Napoli, de două ori campioană a Italiei cu argentinianul la cârmă.

Maradona a avut mari probleme cu drogurile. La ultimul său Campionat Mondial, cel din 1994 (din SUA), a fost depistat pozitiv la cocaină chiar înaintea meciului cu România, din optimi de finală. A fost suspendat și n-a putut juca în acea partidă, câștigată de Hagi, Ilie Dumitrescu, Gică Popescu și ceilalți „tricolori” cu 3-2.

Maradona jucase contra României la Campionatul Mondial din 1990, când a fost 1-1.

Ideile sale ciudate (mare susținător al unor dictatori precum cubanezul Fidel Castro și venezueleanul Hugo Chavez) nu-i știrbesc statutul de fotbalist uriaș, colosal, enorm. Probabil, cel mai mare din istorie.