joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportIanis Hagi începe anul în forță: 1-0 în derby-ul cu Celtic! Defilează...

Ianis Hagi începe anul în forță: 1-0 în derby-ul cu Celtic! Defilează spre titlul de campion

-

Ianis Hagi (22 de ani) continuă excelenta serie din decembrie, când a fost decisiv pentru Glasgow Rangers în patru meciuri consecutive (două goluri și două pase de gol, în momente-cheie).

Sâmbătă, 2 ianuarie, Glasgow Rangers a câștigat marele derby local cu Celtic: 1-0, prin autogolul lui McGregor (după devierea nigerianului Aribo), în minutul 70.

Este a doua victorie a lui Glasgow Rangers în fața lui Celtic în acest sezon, după 2-0 în octombrie.

De data asta, Ianis Hagi a început meciul ca rezervă, dar a fost introdus pe teren în startul reprizei secunde, în locul jamaicanului Roofe, la scorul de 0-0.

După doar 5 minute, mijlocașul român a fost foarte aproape de gol: a șutat puternic de la marginea careului, însă mingea a trecut puțin pe lângă poarta lui Celtic.

Prezența sa în joc a fost consistentă. Fanii lui Glasgow Rangers au reacționat entuziast:

• „Ianis a schimbat complet meciul de astăzi!”
  • „Este un jucător fantastic! Trebuie doar să se mai adapteze puțin jocului fizic de-aici.”
  • „Clasă!”
  • „Intrarea lui s-a văzut, 100%.”
  • „Ianis a făcut diferența în repriza a doua. A schimbat jocul.”

Distanță cosmică față de Celtic

Glasgow Rangers, antrenată englezul Steven Gerrard (legendarul fost mijlocaș de la FC Liverpool), are un avans uriaș, de 19 puncte (e drept, și trei meciuri în plus) față de Celtic. E greu de crezut că trupa lui Gerrard ar putea rata titlul de campioană, mai ales că merge „ceas”: 20 de victorii, 2 egaluri, 0 înfrângeri!

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!