AcasăOpiniiJocul pervers al lui Nicușor

Jocul pervers al lui Nicușor

-

Nicușor Dan ne promitea că se vor întâmpla lucruri. Și se întâmplă. Doar că nu alea pe care ni le-a promis când ne cerea voturile, ci alea pe care i le ordonă PSD, cu care președintele și-a dat mâna încă din primele luni de mandat.

Ieri, Nicușor a ieșit cu o reacție anemică și ridicolă la imensul derapaj de la democrație al CCR, în cazul Dominic Fritz. Știți, Justiția aia despre care spunea că merge bine, după ce a numit la vârful ei procurorii PSD-istului Radu Marinescu (adică ai Olguței). Acea Justiție ne aruncă acum înapoi în comunism.

Președintele încearcă să mimeze echidistanța pe care Constituția i-o impune. Tocmai Constituția, pe care PSD și CCR o fac bucăți. Doar că nu mai merge. Filmul ăsta prost a mai rulat o dată, cu deznodământ mișelesc. Guvernul Bolojan a fost dărâmat, iar PSD și AUR au triumfat. Gata, am învățat toate schemele lui Nicușor. Le știm. Sunt puține și proaste. Și mereu extrem de păguboase pentru biata democrație românească.

Mazilirea primarului de la Timișoara e doar o verigă într-un lanț al nelegiurilor comise cu gir și ajutor de la Cotroceni. E un atac frontal la USR, care, cu Dominic Fritz în frunte, se încăpățânează să reziste la invitația brutală de se înhăita la guvernare cu partidul care distruge România.

- Advertisement -

După tentativa nereușită de a sparge PNL-ul lui Bolojan, PSD și Nicușor au trecut la USR. La asta asistăm, oricât s-ar încăpățâna unii să nege, captivi încă în cultul personalității nicușoriste.

Președintele a adoptat chiar retorica PSD-istă. Hai, domn’e, vreți să pierdem sute de milioane de euro din cauza lui Fritz?! Asta a spus ieri, că speră ca ”legea ANI” să fie adoptată în Parlament până la 31 august 2026, termenul-limită al PNRR.

Dacă România va pierde banii ăștia, nu e din cauza lui Dominic Fritz, ci a celor care au luat Justiția pe persoană fizică și o folosesc ca ciomag. Și a celor care-i ajută să facă asta!

- Advertisement -

Trăim într-un film extrem de prost și periculos. Speranțele celor peste 6 milioane de români care sperau că România mai are o șansă s-au risipit. Tocmai cel care trebuia să arate că România poate fi și altfel decât raiul marilor corupți a dezertat la inamic, de unde îndeamnă la calm și reconciliere. Suntem mai aproape acum de pericolul pe care l-am crezut depășit în luna mai 2025. Mult mai aproape.

DE ACELAȘI AUTOR:

* Democrația? O amintire

Nu am murit!

Lecția lui Bolojan

Nicușor nu mai există. S-a evaporat

De ce mai e liberă Șoșoacă?!

Proiectul de țară al PSD: fură și fugi!

Ne omoară nordișii

ALTE EDITORIALE:

GRIGORE CARTIANU: Escrocul Chirieac

ADRIAN PAPAHAGI: O țară de conservatori

CITIȚI ȘI:

* PSD și AUR au inventat bâta anti-Fritz. ”Metoda e cea din 1945: întâi alegem omul, apoi facem legea cu care să scăpăm de el”

* Sabotaj grav al PNRR, de către tabăra anti-europeană PSD-AUR: pierdem 5 miliarde de euro și nu câștigăm niciun kilowatt! Explicațiile convingătoare ale ministrului Pîslaru

* A sunat Lia în draci… și s-a instaurat dictatura PSD-Savonea! Guvernul Bolojan și PNL sunt torpilate de o justiție mafiotizată

* VIDEO. Visul lui ”Căcărău”: ”Să scoatem țara din mâna acestor nenorociți de haștagi!”

* A doua operațiune obscenă a DIICOT în această vară, după ”cazul Pașca – Dumbrava”. Un fost consilier al lui Băsescu a fost percheziționat și audiat 8 ore, ca urmare a răzbunării fostei sale partenere

* Rețeaua rusească de la lansarea de carte a lui Dungaciu, la Chișinău: ”diplomați”, agenți GRU, oamenii lui Dodon și ai lui Ceban. ”Săgețile” Moscovei au umplut sala pentru numărul 2 din AUR

* VIDEO. Fascism agresiv al lui Dan Puric într-o biserică din München: ”rasa superioară a românului”, ”gena superioară de român, care este impenetrabilă”

- Advertisement -

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -