AcasăDezvăluiriVIDEO. Fascism agresiv al lui Dan Puric într-o biserică din München: ”rasa...

VIDEO. Fascism agresiv al lui Dan Puric într-o biserică din München: ”rasa superioară a românului”, ”gena superioară de român, care este impenetrabilă”

-

Desantul extremistului Dan Puric într-o biserică românească din München, cu complicitatea episcopului Sofian Brașoveanul, a fost o dezlănțuire de ură anti-occidentală și de propagandă rusească încărcată de abjecție. El a încălcat grav inclusiv legea germană, care nu permite propaganda extremistă – fascistă, comunistă – pe teritoriul Germaniei. Iar Puric a făcut de ambele: și fascistă, și comunistă!

Filmul celor două ore de delir anti-european și anti-american a fost ridicat pe Youtube acum 8 zile, de organizatorul ”conferinței” – Centrul Bisericesc Român Ortodox din München. Putem deduce că Dan Puric le-a vorbit românilor din Bavaria în urmă cu 8-10 zile, în intervalul 22-24 iulie.

Căpeteniile bisericești care au organizat și încurajat desfrâul anti-occidental al lui Puric: Sofian Brașoveanul, episcopului-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului (mare simpatizant al AUR) și mitropolitul Serafim, conducătorul Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

”Conferința” lui Puric a fost observată, semnalată și analizată critic, pe Facebook, de Mihai-Gabriel Crainicu, într-o postare excepțională. Autorul a urmărit cu atenție cele două ore de delir fascistoid și rusofil, demontându-i minciunile, aberațiile și extremismele.

- Advertisement -

8 direcții de propagandă în discursul lui Dan Puric

Dan Puric, aprig turnător la Securitate în comunismul ceaușist, a promovat agresiv 8 tipuri de propagandă:

  • propagandă fascistă – cu câteva afirmații cumplite, care vorbesc despre o gândire bolnavă, hrănită de teoriile rasiale ale lui Hitler (chiar la München, de unde și-a pornit Führer-ul ascensiunea spre apocalipsă!)
  • propagandă comunistă – mascată în spatele unor nostalgii idioate, strecurate printre fraze, într-un amestec toxic cu minciuni penibile
  • propagandă anti-occidentală – mai ales anti-europeană, dar și anti-americană (”ăia care ne fură copiii geniali, ni-i fură, asta fac”)
  • propagandă pro-rusă – agresivă, pe față, fără rușine (chiar și o simplă exemplificare pozitivă e ornată cu citarea unei rusoaice)
  • propagandă anti-ucraineană – scârboasă, plină de ură, fără pic de empatie față de un popor care de patru ani și jumătate trăiește și moare sub rachetele rusești
  • propagandă naționalistă, dacopată – cu clișee istorice inventate de naționalismul legionar și preluate de naționalismul comunist-ceaușist
  • propagandă anti-progresism – cu exemplificări penibile despre un marș LGBT și despre copii supuși schimbării de sex (vorbele loveau icoanele din biserică!)
  • propagandă anti-Bolojan – e treaba lui, dar nu în biserică!

Dincolo de consemnările remarcabile ale lui Mihai-Gabriel Crainicu, am reținut o afirmație care definește gândirea moscovită a lui Puric. Cică ”o babă de la țară” se uita la o făptură dubioasă și zicea: ”turc nu e, habsburg nu e, tătar nu e, comunist nu e…”. Ați reținut: Puricul kremlinez s-a sfiit să zică ”rus nu e”, a glăsuit ”comunist nu e”! Îi cade limba dacă spune vreodată ce va despre ruși, care ne-au impus comunismul cu tancurile lui Stalin.

Este uluitor cum câteva zeci de români (or fi fost, poate, peste 100) au putut asista la desfrâul anti-intelectual al lui Dan Puric, pe care l-au mai însoțit și cu aplauze, iar câțiva i-au declarat admirație nesfârșită! Erau acolo oameni care trăiau în Germania, se bucurau de binefacerile Occidentului, dar acceptau încântați să povestească un turnător la Securitate cât de rău e în Occident!

- Advertisement -

Publicăm integral relatarea lui Mihai-Gabriel Crainicu (intertitlurile aparțin redacției), la care adăugăm versiunea video a delirului purician.

Sofian Brașoveanul – Dan Puric

Oroarea de la München, relatată de Mihai-Gabriel Crainicu

Episcopul AUR-ist Sofian Brașoveanul și îngăduitorul mitropolit Serafim

Postarea pe care o voi scrie astăzi este lungă. Vă spun de la început pentru a ști la ce să vă așteptați. În schimb, consider că este esențială pentru a ne da seama în ce fel de lume credem că trăim, și în ce lume trăim, de fapt. În cele ce urmează, voi prezenta doar esențialul dintr-o conferință pe care nu o credeam posibilă, având în vedere ce se întâmplă la nivel național.

Dan Puric a fost invitat de către Centrul Bisericesc München, adică sediul episcopului-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, condus de către un cunoscut simpatizant al Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), Episcopul Sofian Brașoveanul, fără ca Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord, condusă de Serafim, să fi luat public distanță față de acest eveniment.

Aceasta este, din păcate, situația Bisericii Ortodoxe Române și în diaspora germană. Unul dintre cei mai vocali pro-ruși din România a fost invitat exact într-o biserică pentru a împroșca împotriva Occidentului, a Uniunii Europene, a guvernului Bolojan dar și a Alianței Nord-Atlantice. De când este permisă în Biserică propaganda politică? Este interzis ca, în interiorul unei biserici, să faci propagandă politică. De asemenea, filetismul este INTERZIS, este considerat EREZIE de către Biserică.

Sofian Brașoveanu, prezentat drept un ilustru prelat și susținător al lui Becali (sau cum îi mai spunea bunica mea, Dumnezeu să o ierte, „Păcală”), a invitat un alt ilustru personaj și de „mare” intelect, tovarășul Dan Puric, cel care este mare susținător al tovarășului Nicolae Ceaușescu, susținător înverșunat al lui Călin Georgescu, susținător al Federației Ruse, dar și admirator al multor legionari din perioada interbelică. Dintre toți oamenii care puteau vorbi oamenilor, cu un dar aparte al retoricii și al carismei (spre exemplu Radu Preda, Theodor Paleologu, Vasile Bănescu, Sorin Bute, Teodor Baconschi sau Adrian Papahagi), Sofian a ales să îl invite pe unul dintre cei mai periculoși „gânditori”, Dan Puric.

Sofian laudă ”mărețele” realizări ale acestui rusofil

1. ”Ne bucurăm să îl avem astăzi alături de noi pe maestrul Dan Puric, nu știu, cred că a treia sau a patra oară […] e un iubitor al poporului român, un cunoscător al profunzimilor sufletului românesc pe care le iubește, iubește poporul român, spiritualitatea poporului român și se bucură că poate pune în valoare ceea ce are frumos identitar poporul nostru […] e un om foarte, foarte potrivit să ne vorbească pentru că […] noi, trăind aici, în mijlocul atâtor popoare, confesiuni, trebuie să fim foarte bine conștienți de identitatea noastră. Noi transmitem copiilor noștri ceea ce iubim.”

Ne spune Sofian, lăudând ”mărețele” realizări ale acestui rusofil.

Cum să înceapă conferința rusofilul Dan Puric altfel decât cu: ”E ceva fantastic! Mă urmărește România”. Se vede, din start, cât de modest este Puric și cum încearcă el să nu se mândrească în fața lui Dumnezeu. Prima propoziție trădează mândrie cât încape.

Occidentul este marele dușman

2. ”Este o substanță sufletească a acestui popor.” Corect, substanța românului este, mai ales, uitarea. Românul refuză să aibă memorie istorică. Refuză să vadă marii inamici ai României, care au fost și continuă să fie: Federația Rusă și China comunistă.

Însă, pentru Dan Puric, Occidentul este marele dușman, după cum veți vedea în cele ce urmează. Acolo unde românii s-au dus să trăiască mai bine, sunt ”educați” să urască mâna care îi hrănește. Românul este învățat să îl jignească pe cel care îi oferă mai mult pentru aceeași muncă decât ar primi în propria țară. Aici intervine ipocrizia. Este alimentată ura împotriva Occidentului.

3. În cele ce urmează, Puric jignește autoritatea statului german. Cu o ipocrizie fără margini, spune o anecdotă în care laudă faptul că pușcăria din România ar fi precum ”Poiana lui Iocan” în comparație cu penitenciarele din Germania sau Franța, unde, DOAMNE FEREȘTE, nu ai să găsești autoritate ”cu suflet”.

Răstălmăcești cuvinte sfinte pentru propria ideologie comunistă

4. ”Există o sfântă libertate românească […] Recenta mea carte intitulată «Încotro, popor român?» […] un maestru Zen zicea: «Să mă întrebe cineva ceva, că sunt plin de răspunsuri».”

Deci, Dan Puric nu se lasă: el este maestrul sălii, nimeni nu este peste el și peste prostiile și idioțeniile pe care le spune, în timp ce episcopul Sofian zâmbește plin de entuziasm.

Cum să lași un asemenea om politic să vorbească despre credința creștină, despre creștinism, despre Iisus Hristos? Cum să ne învețe cineva despre creștinism, sau despre morală, dacă acel cineva ne recomandă ”neutralitatea” în ceea ce privește războiul din Ucraina? Cineva care ne recomandă relativismul moral? Cineva care îl promovează pe Vladimir Putin și nu are obrazul să condamne clar și ferm genocidul ucrainean provocat de Federația Rusă?

Vine Puric să ne învețe pe noi ce înseamnă empatia, libertatea, demnitatea și patriotismul?

5. Mai bate cinci minute câmpii. După aceea, iarăși trântește o vorbă a Sfântului Ioan Gură de Aur, pe care o răstălmăcește și o folosește în scopul propagandei politice. În acel moment, Sofian ar fi trebuit să-l poftească afară. Pretinzi că ești ortodox, dar, cu fiecare afirmație, iei numele Domnului Dumnezeului tău în deșert. Răstălmăcești cuvinte sfinte pentru propria ideologie comunistă: ”Peștii morți se duc la vale. Ăia vii înoată contra curentului. Ăia vii merg cum merge biserica, tainic, pe dedesubt”.

”Cât de groaznic poate fi dreptul roman”

6. ”Când a venit Imperiul Roman, a cucerit un sfert de Dacie. Restul s-au retras pe enclave. Acuma, de dacii liberi. Se vorbește de dreptul roman. Marele savant Nicolae Paulescu vorbește de cât de groaznic poate să fie dreptul roman pe care îl moștenesc ăștia. O parte cucerită nu avea niciun drept. Care este dreptul poporului român acum, astăzi?”

Să-i reamintească, totuși, cineva acestui rusofil comunisto-legionar că Nicolae Paulescu a fost unul dintre cei mai aprigi antisemiți ai României. Dacă nu știe, să sune un prieten, pe mitropolitul Serafim, poate. Nu contest știința și ceea ce Paulescu a descoperit din punct de vedere științific. Nu este domeniul meu. Dar nu pot să nu remarc nivelul de pericol reprezentat de pozițiile publice ale acestui „gânditor” al României, numit Dan Puric.

Asemenea afirmații merită atenția publică și dezbaterea civică.

De asemenea, niște stupizenii istorice. Dreptul roman a fost groaznic? Păi, întregul drept european are la bază dreptul roman. Inclusiv dreptul românesc este construit în cadrul tradiției juridice continentale inspirate masiv din dreptul roman. Protocronismul lui Puric este deja cunoscut. Pentru el, dacă spui ”daci”, spui ”Zamolxis”, spui ”Michelangelo”. Acest ”Dostoievski” al istoriei românești. Spui Puric, spui Pericle.

Un citat inventat din Sun Tzu, pe model Călin Georgescu

7. ”Dacă vrei să distrugi un popor, taie-i rădăcinile, distruge-i încrederea în sine și taie-i legătura cu cerul.”

Puric spune că aceste vorbe îi aparțin lui Sun Tzu. NIMIC MAI FALS! Așa cum guru CEGEU (Călin Georgescu – n. red.) aberează și fabulează, așa și Puric manipulează și răspândește ură și propagandă. Acest citat nu îi aparține lui Sun Tzu. Este un citat inventat.

8. Cu cât ascult mai mult conferința, cu atât văd mai limpede trădarea morală a acestui om și imensa ură pe care o are față de Occident și față de Ucraina.

Spune că Ioan Gură de Aur așază trei piloni: iertarea, mila și iubirea. Ce se întâmplă însă în războiul din Ucraina? A vorbit românul de Bucovina furată? ”Nu, lasă-l, bă, că e sărac.”

Câtă răutate sufletească trebuie să ai ca să umilești în asemenea hal un popor aflat în război, să umilești suferința unui popor? Te numești creștin, Puric?

Ești un rusofil, un om cu simpatii comuniste, un simpatizant al legionarilor, fără o iubire adevărată pentru România, dar cu o iubire imensă de sine.

Șovinism lingvistic în interiorul Bisericii

9. ”Limba românească are cuvinte intraductibile. Nu poți traduce milă, dor, jale. Am auzit o rugăciune în limba germană, era frumoasă. Când am auzit-o în limba română, am luat aripi.”

Adică un german nu poate simți același lucru pentru limba lui? De când este permis șovinismul lingvistic în interiorul Bisericii? De când tolerează Biserica un asemenea discurs șovinist în interiorul ei?

10. ”De ce nu putem compara România cu Elveția?”

Parafrazez: dacă, în locul României, de-a lungul istoriei ar fi existat un alt popor, având aceeași soartă, acel popor ar fi dispărut în 50 de ani.

Ai auzit de Polonia, tovarășe Puric? Polonia a fost împărțită de trei ori între imperii și acum și-a luat soarta în propriile mâini, a renunțat la victimizare și a devenit una dintre cele mai puternice forțe militare din cadrul NATO și unul dintre cei mai de încredere aliați.

Dan Puric la München

Tovarășe Puric, susții exact același regim abject și criminal numit marxism!

11. Parafrazez: viața unui om, ca și viața unui popor, constă în atitudinea pe care acel om și acel popor o au în viață.

Corect, tovarășe Puric. Viața ta constă în atitudinea pe care o ai constant, iar ceea ce spui este o adunătură de minciună, ură, propagandă și dezinformare. Viața ta nu este închinată căutării Adevărului și mântuirii, ci justificării Răului și pieirii sufletului.

Dan Puric vorbește despre necesitatea crucii și despre actul de ”a se cruci”. Tu vorbești despre acest imens simbol numit ”cruce”, Dan Puric? Tu vorbești? Tocmai tu ai îndrăzneala să vorbești despre crucea lui Iisus Hristos?

Desigur, pari că-i comemorezi pe martirii temnițelor comuniste, dar susții exact același regim abject și criminal numit marxism. Susții o serie de oameni care se revendică din legionarism și ceaușism. Iei în derâdere, în public, Revoluția Română din 1989. Acei oameni morți sunt, pentru tine, o cantitate neglijabilă.

Un cretinism: ”ia lui Heidegger”

12. ”Heidegger, când a murit, avea o ie românească.”

Martin Heidegger, cu toate păcatele lui, ar fi murit în ie românească. Efectiv, o serie de cretinisme, niște butade adresate unor oameni extraordinar de naivi și creduli, din lipsa unei educații elementare.

Nu poți crede asemenea stupizenii. Este dincolo de orice nivel al prostiei. Dan Puric este un subiect foarte bun pentru cartea lui Paleologu: ”Ce ne facem cu atâția proști?”

13. ”Există o busolă sfântă pe care trebuie să o ai. Ăștia îi scot pe Eminescu, pe Goga, pe Brâncoveni, pentru ca poporul român să nu mai aibă repere.”

Unde ai văzut, Dan Puric, că sistemul de învățământ îi scoate pe acești oameni din memoria colectivă? Eu, la școală, am învățat despre toți. Slavă Domnului că nu sunt scoși din școală. În schimb, tu minți de îngheață apele. Sădești ură acolo unde nu există nicio problemă. Sistemul de învățământ din România are probleme foarte mari, dar aceasta nu este una dintre ele.

Răstălmăcește și manipulează

14. Parafrazez: ”Mulți români sunt pe cale să își vândă sufletul. Poți pierde tot, dar nu sufletul, cum a zis Hristos”.

Perfectă dreptate! Poți pierde tot, dar caută să nu îți pierzi sufletul. Cum ți-l poți pierde? Pierzând calea către Adevăr! Exact așa cum face Dan Puric. Răstălmăcește și manipulează, pierzând complet calea către Adevăr.

Adevărul nu este un lucru abstract, pe care nu îl poți atinge. Nu. Adevărul este Iisus Hristos. Învierea reprezintă Adevărul, dacă vorbim din punct de vedere creștin.

Unde este Adevărul la Dan Puric? În Federația Rusă? În minciuna spusă de Securitate? În susținătorii marxismului? Acolo apare și ”exploatarea”, termen folosit de Puric chiar în această conferință, un termen complet abject și care, în contextul în care este folosit, nu poartă niciun gram de adevăr.

”Moarte intelectualilor!”

15. Dan Puric vorbește despre necesitatea de a avea spirit de discernământ.

Corect, Puric: discernământ între agresor și victimă, între Adevăr și minciună, între Dumnezeu și Mamona, între Bine și Rău, între moralitate și pervertire, între om și animal.

Tu nu faci aceste distincții. Tu verși ură cât încape, omori orice valoare morală pe care un om o mai poate avea. În locul ei, pui suspiciune, murdărie, jeg și praf.

16. ”FILOSOFII ȘI INTELECTUALII PRODUC VIRUȘI AUTOHTONI.”

Vechiul slogan din anii ’90: ”Moarte intelectualilor!”. Același slogan comunist, marxist, leninist, stalinist, maoist. Toate aceste regimuri au omorât intelectuali în închisorile comuniste. Absolut toate.

Nu-ți este rușine, Dan Puric? Nu ai pic de obraz, de demnitate și nici de patriotism?

17. Povestind niște anecdote care nu au nicio altă legătură decât cu dezinformarea, Puric, negând complet și ironizând pericolul gripei aviare, a făcut o comparație între un ”sutien” care stă pe un băț al unui gard și se flutură în vânt și Uniunea Europeană. Cu Uniunea Europeană. Atât de încuiat la minte este acest Dan Puric. Împroașcă, din nou, cu veninul său împotriva organizației care a făcut posibilă dezvoltarea economică a României la un nivel fără precedent în istoria sa. La fel, a negat importanța NATO. ÎN BISERICĂ. Exact în Sfânta Biserică.

Nu-ți este rușine, Dan Puric? Nu ai pic de obraz, de demnitate și nici de patriotism?

Fără Uniunea Europeană și fără NATO, deveneam exact ceea ce tu și partidele AUR–SOS–POT vă doriți pentru România: transformarea României și a Europei într-o gubernie rusească.

”Rasa superioară a românului. Gena superioară de român, care este impenetrabilă”

18. ”ROMÂNUL ESTE SFÂNT INTRANSIGENT” / ”RASA SUPERIOARĂ A ROMÂNULUI. GENA SUPERIOARĂ DE ROMÂN, CARE ESTE IMPENETRABILĂ” (MINUTUL 59).

Aici, tovarășe Dan Puric, s-a terminat!

Unde a mai fost folosită această expresie? Ce fel de regim a proclamat existența unei ”rase superioare”? Te ascunzi după cuvinte și îi atribui lui Mihai Eminescu în mod fals acest citat. Promovezi superioritatea rasială, superioritate etnică pe bază de rasă.

Aici Puric și-a dat complet arama pe față. Nu este doar un susținător al lui Ceaușescu care distruge spiritul creștinismului, ci și un om care are în discursul său public elemente fasciste, scuipând pe memoria istorică. El ne-a rugat, parcă, să nu ne uităm trecutul. Dan Puric, nu doar că ai uitat complet trecutul, ci îi încurajezi pe oameni să îl repete!

Este inadmisibil. A existat Holocaustul! A existat un imens genocid pe baze rasiale! Am fost la Auschwitz… A fost înspăimântător… mai ales în camera copiilor… Și tu vii, Dan Puric, să îmi predai lecția raselor? ”Rasa superioară a românului”?

Negaționist de dreapta și negaționist de stânga!

Românii lui Puric: „capre”, „derbedei”, „sufocați” și „limbrici”

19. După o scârboasă referire la filmul ”Mihai Viteazul” al lui Sergiu Nicolaescu, un film plin de inexactități istorice, Dan Puric vorbește despre cuvântul ”a omeni”: ”Umanismul n-are nici atât omenia românească”. Nu există niciun echivalent românesc.

Te anunț, Dan Puric: orice limbă are astfel de termeni care se traduc mai greu. Spre exemplu, germana are termenul ”Sehnsucht”, un cuvânt excepțional care nu se traduce ușor. Acesta exprimă un dor profund după ceva sau cineva, o nostalgie după ceva poate niciodată trăit, o aspirație către un ideal.

20. Dan Puric îi jignește pe cei care nu au aceeași părere despre ei, făcându-i „capre”, „derbedei”, „sufocați” și „limbrici”. Așa ceva în interiorul Bisericii? Mi-ar fi fost rușine să mă exprim în așa fel și chip de la amvonul unei Biserici. Îi facem pe oameni, creați după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, „limbrici” și „capre”. Asemenea cuvinte au fost folosite tot într-un anumit regim politic, unul despre care sunt sigur că Puric știe. Discurs cu elemente fasciste.

Propaganda rusească și fascismul, tolerate de unii vicari și ierarhi ai Bisericii Ortodoxe

În Biserică, Puric îl jignește pe Ilie Bolojan și face politică. Nimeni nu îl întrerupe. Nimeni nu pleacă. Toți îl ascultă înmărmuriți. Critică Germania, critică Uniunea Europeană, critică tot ce poate critica, fără oprire, fără discernământ, doar cu ură. Dan Puric mimează ura.

Ați văzut, doamnelor și domnilor, cei care ați avut timp și ați binevoit să citiți această postare lungă până la capăt, care este, în fapt, situația din multe parohii ale Bisericii Ortodoxe Române din diaspora.

Ați văzut elementele fasciste din discursul lui Dan Puric direct în Sfânta Biserică. Ați văzut cine l-a invitat: un susținător al AUR, pe numele lui Sofian Brașoveanul, fără ca Mitropolia să fi luat distanță. Propaganda rusească și fascismul sunt tolerate direct de unii vicari și ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române.

VIDEO: Două ore de delir comunisto-fascist

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* Putin a făcut o obsesie pentru România: a treia dronă în trei zile. Răzbunare după închiderea Consulatului rusesc de la Constanța

* A doua dronă ”de weekend” n-a mai apucat să zboare sute de kilometri în România: a fost doborâtă în Deltă, de același pilot de pe F-16

* Prima dronă doborâtă pe teritoriul României! Au ratat-o italienii, a lovit-o un pilot român de 28 de ani. Rusia primește un avertisment: România nu mai e sat fără câini!

* VIDEO. Visul lui ”Căcărău”: ”Să scoatem țara din mâna acestor nenorociți de haștagi!”

Un lider AUR a încercat să ia Bac-ul, în sfârșit, la 39 de ani. N-a reușit, dar e anchetat pentru tentativă de fraudare a examenului

El e șeful de post care a chemat interlopii să-l mai bată o dată pe mirele din Lungulețu!

- Advertisement -

1 COMENTARIU

  1. Atâta timp cât acesti ipochimeni vor fi sustinuti, încurajati, promovati de institutii oficiale (BOR e o institutie reprezentativã a cultului majoritar în România), iar propaganda lor va fi diseminatã printre frustrati, nu ne putem astepta decât la prãbusirea a tot ce s-a clãdit cu sudoare, inteligentã si diplomatie în ultimii 35 de ani. Promotorii civilizatiei europene, ai structurilor care apropie tara de civilizatie si respectabilitate nu sunt invitati sã explice binefacerile clubului statelo civilizate la care toatã lumea a treia jinduieste.
    Obscurantismul va triumfa !

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -