sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportFinală de gală la Wimbledon: Simona Halep - Serena Williams. Sâmbătă, de...

Finală de gală la Wimbledon: Simona Halep – Serena Williams. Sâmbătă, de la ora 16.00, în direct pe Eurosport

-

Adversara Simonei Halep în finala de la Wimbledon va fi legendara Serena Williams, care a câștigat 23 de titluri de Grand Slam la simplu, 14 la dublu feminin și 2 la dublu mixt. Finala se va disputa sâmbătă, 13 iulie, de la ora 16.00, și va fi transmisă în direct de Eurosport.

După un parcurs perfect, cu 6 victorii și cu un joc tot mai bun de la un meci la altul, Simona Halep va avea ocazia să-și învingă coșmarul: Serena Williams. Pe 26 septembrie, celebra tenismenă americană va împlini 38 de ani. O zi mai târziu, Simona Halep va împlini 28 de ani. Așadar, pe cele două le despart zece ani și o zi.

După Kerber și Osaka, urmează Halep?

Serena Williams se află în cursa pentru cel de-al 24-lea trofeu de Grand Slam la simplu. Ultimele ei două tentative au fost nereușite: finale pierdute anul trecut, în mai puțin de două luni, la Wimbledon (în fața nemțoaicei Angelique Kerber) și la US Open (în fața japonezei Naomi Osaka). Simona Halep i-ar putea provoca a treia decepție consecutivă.

Calificarea în finala de la Wimbledon 2019 a urcat-o pe Simona Halep de pe locul 7 pe 4, iar pe Serena Williams de pe 10 pe 9.

La capitolul financiar, Serena Williams este recordmena absolută, cu circa 90 de milioane de dolari din premii la turnee. Simona Halep ajuns la 30 de milioane.

Fenomenul Serena Williams

Serena Williams are un palmares impresionant. A câștigat 39 de titluri în turneele de Mare Șlem, dintre care 23 la simplu, 14 la dublu feminin și 2 la dublu mixt. Primul său triumf a fost la US Open, în 1999, pe când nu împlinise 18 ani.

Titlurile de Mare Șlem ale Serenei Williams la simplu
  • 7 la Wimbledon
  • 7 la Australian Open
  • 6 la US Open
  • 3 la Roland Garros

A jucat în total 31 de finale de Mare Șlem. A pierdut 8 finale, la Wimbledon (3), US Open (3), Australian Open (1) și Roland Garros (1).

Dacă adăugăm și ultimul act de la acest Wimbledon, Serena Williams a ajuns la 32 de finale, iar Simona Halep la 5.

• 0 la US Open

Serena – Simona 9-1, dar românca a câștigat primul lor set, la 19 ani!

Simona și Serena s-au întâlnit de 10 ori față în față, iar scorul îi este favorabil net americancei: 9-1. Singura victorie a româncei a fost la Turneul Campioanelor din 2014, de la Singapore: acel incredibil 6-0, 6-2 din grupă. Câteva zile mai târziu, în finală, Serena și-a luat o revanșă pe măsură: 6-3, 6-0.

Tot Serena a eliminat-o pe Simona și la Australian Open 2019, în singura lor confruntare din ultimii doi ani și jumătate. A fost un meci echilibrat, cu mult suspans: 6-1, 4-6, 6-4. Se întâmpla în turul 4 („optimi”).

Tot la Wimbledon a avut loc și prima confruntare dintre cele două tenismene: în 2011, în turul 2, tânăra Simona (19 ani) îi lua un set Serenei (29 de ani), care avea să joace finala. Scorul: S. Williams – S. Halep 3-6, 6-2, 6-1. Așadar, primul set din istoria confruntărilor directe i-a revenit Simonei!

Au fost 3 întâlniri directe în turneele de Mare Șlem, toate câștigate de Serena în setul decisiv:

• 3-6, 6-2, 6-1 la Wimbledon 2011
  • 6-2, 4-6, 6-3 la US Open 2016
  • 6-1, 4-6, 6-4 la Australian Open 2019.

Parcursul celor două finaliste la Wimbledon 2019

Simonei Halep (locul 7 WTA)

• Semifinale: 6-1, 6-3 cu Elina Svitolina (Ucraina, 8)
  • Sferturi: 7-6, 6-1 cu Shuai Zhang (China, 50)
  • Optimi: 6-3, 6-3 cu Cori Gauff (SUA, 313)
  • Turul 3: 6-3, 6-1 cu Victoria Azarenka (Belarus, 40)
  • Turul 2: 6-3, 4-6, 6-2 cu Mihaela Buzărnescu (România, 53)
  • Turul 1: 6-4, 7-5 cu Aliaksandra Sasnovici (Belarus, 36).

Serena Williams (SUA, 10)

• Semifinale: 6-1, 6-2 cu Barbora Strycova (Cehia, 54)
  • Sferturi: 6-4, 4-6, 6-3 cu Alison Riske (SUA, 55)
  • Optimi: 6-2, 6-2 cu Carla Suarez Navarro (Spania, 31)
  • Turul 3: 6-3, 6-4 cu Julia Goerges (Germania, 17)
  • Turul 2: 2-6, 6-2, 6-4 cu Kaja Juvan (Slovenia, 133)
  • Turul 1: 6-2, 7-5 cu Giulia Gatto-Monticone (Italia, 161)

Donați AICI pentru a susține proiectul ZIARISTII.COM!

* LIVE: Simona Halep – Elina Svitolina 6-1, 6-3. Victorie uriașă la Wimbledon, românca e la a cincea finală din carieră!

Simona Halep, pentru a doua oară în semifinale la Wimbledon! A 7-a semifinală de Grand Slam din carieră

Culoar perfect pentru Simona Halep la Wimbledon. Toate cele 6 favorite din fața sa au fost eliminate!

Halep, în sferturi la Wimbledon după ce-a învins-o pe puştoaica-minune a Americii

După o victorie de senzație, Simona Halep o înfruntă pe copila-minune a Americii. Cori Gauff are 15 ani și 6 victorii la Wimbledon 2019!

Șoc la Wimbledon: „bunica” Venus, învinsă de „nepoata” de 15 ani! Mari surprize, favoriți eliminați. În turul 2: Halep – Buzărnescu

Ne-au bătut nemțoaicele Ying Han și Xiaona Shan! Campioană e portugheza Fu Yu. La 56 de ani, luxemburgheza Ni Xialan s-a calificat la Olimpiadă

Unde-i fotbalul la Copa America? O singură echipă din 8 a marcat în „sferturi”. În trei meciuri a fost 0-0

Final de poveste: Germania – România 4-2. Am zburdat o repriză, ne-am prăbușit în minutul 90. Toate pânzele sus!

Două fotografii din „The Sun” arată cât sânge i-a curs prietenei fotbalistului Manea, lovită violent după meciul cu Franța

Scenă violentă după meciul cu Franța. Prietena unui fotbalist a fost umplută de sânge la doi pași de el

Naționala de tineret face audiențe mai mari decât „naționala mare”! 3,1 milioane de români s-au uitat simultan la meciul cu Franța

Ole! Suntem în careul de ași al Europei, alături de mari puteri ale fotbalului: Germania, Franța, Spania

Generația marilor speranțe. Condiția calificării: să nu pierdem diseară cu 3-0. Miză dublă: semifinale + Olimpiada din Japonia

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!