AcasăOpiniiGata, mi-a ajuns!

Gata, mi-a ajuns!

-

Am trăit patru momente extrem de corozive în viață.

1. Lovitura de stat Ponta-Antonescu din 2012. L-am apărat pe Băsescu și eram înjurat ca „băsist”. Nu aveam nicio funcție politică, nu eram membru de partid.

2. Începuturile USR și ale ofensivei woke-LGBT în România. Atunci am fost făcut fascist, homofob, creștinopat. Orice creștin-ortodox era considerat ultimul gunoi retrograd.

3. Ascensiunea AUR. Am denunțat mizeria putinist-securistă și am devenit brusc sorosist, leghebetist, globalist, ursulist, anti-român, anti-ortodox etc.

- Advertisement -

4. Ultima lună. Am primit mii de insulte fiindcă am încercat să aduc puțină raționalitate în dezbatere și să argumentez că Nicușor Dan nu e chiar Satana.

În primul moment am decontat, fără vină, toate păcatele regimului Băsescu, al cărui decident sau beneficiar nu am fost. Nu am avut nicio funcție aleasă sau numită în 2004-2014, în afară de doi ani în calitate de consilier al lui Teodor Baconschi la MAE, lucru care nu i se datora lui Traian Băsescu (am muncit mult pentru imensul salariu de 3.000 de lei pe lună). Cu toate acestea, consider și acum că Traian Băsescu a fost cel mai bun președinte al României și că 90% din ce a făcut a fost bun pentru țară.

În al doilea moment am decontat, tot fără vină, multe greșeli ale oamenilor Bisericii. Dar le-am luat asupra mea pentru Hristos, considerând că e condiția creștinului să se expună pentru credința sa. Consider și acum că suntem datori să ne iubim (exigent) Biserica, să ne mărturisim curajos credința și să ne punem onorabilitatea în joc pentru ele.

- Advertisement -

În al treilea moment am decontat, fără să le fi încurajat vreodată, derivele establishment-ului occidental (descreștinare, imigraționism, utopii stângiste, leghebetism, asistențialism). N-a mai contat că am fost împotriva lor; peste noapte am devenit complice, deși n-am câștigat un euro ca activist european sau beneficiar al noii vulgate stângiste. Dar și acum cred că, în ciuda tuturor derivelor stângiste din ultimele decenii, UE este o construcție magnifică, benefică, esențială pentru România și că merită să te lupți pentru existența ei. O voi apăra deci împotriva „suveraniștilor” de rit trumpist sau putinist.

Al patrulea moment a venit în prelungirea celorlalte. Opoziția vocală la AUR și la PSD, consecvența în apărarea valorilor dreptei, sprijinul pentru Nicușor Dan la prezidențiale, urmat de victoria lui, m-au adus din nou sub reflectoare. Am fost curtat și de PNL (mulțumesc, nu mai vreau să fac politică activă), și de Cotroceni (am refuzat mai multe propuneri de ambasade). Am considerat firesc și amical să-l sprijin în continuare pe Nicușor Dan, dar nu când greșește, așa că am fost extrem de critic în 9 mai, când a anulat festivitățile de Ziua Europei. Dar atât mi-a trebuit, să accept câteva zile un post tehnic de ministru al Culturii (am renunțat când am văzut că guvernul riscă să fie votat doar de PSD & co) și să pun doi, trei bemoli la ultimul val de ură împotriva lui Nicușor: acum trebuie să justific și acțiunile lui, deși nu sunt părtaș la ele și nu sunt în echipa lui. Am devenit peste noapte USL-ist (în timp ce liberalii s-au dat de trei ori peste cap și s-au făcut anti-PSD-iști) și securist și retrograd.

Sunt cam sătul de toate acestea, drept să vă spun.

M-am implicat (peri)politic de două ori și am cheltuit o groază de timp și nervi. Între 2012-2015 am crezut că putem înnoi politica românească. Ne-am opus, alături de câțiva prieteni, ascensiunii USL și am fost măturați.

Ultima dată m-am lăsat atras în nebunia partizană în 2024, când am sprijinit PNL în alegeri, iar apoi pe Nicușor Dan. Nu mai eram implicat în politica activă, dar am scris zilnic pe Facebook.

În anii în care nu m-am lăsat atras de nebunia asta, am publicat o groază de cărți; de doi ani, n-am mai reușit să scriu nimic semnificativ.

Gata, mi-a ajuns! M-am săturat să decontez pentru alții. M-am săturat să fiu înjurat mizerabil de securoi, cretini, amnezici sau de propagandiști plătiți. M-am săturat să mă trezesc găsind înjurături și mizerii pe mail sau messenger, cum am primit și în dimineața asta de le o scursură care mi-a invadat mail-ul.

Ducă-și politicienii luptele lor, că de aceea îi alegem: ca să ne vedem de viețile noastre! Așa că, deși știu că nu voi rezista ispitei de-a mă exprima aici din timp în timp, voi încerca să mă detașez din nou de zgomotul și furia luptei politice.

DE ACELAȘI AUTOR:

* Noapte bună tuturor!

Încetați acest război dement!

Complicata ecuație Nicușor – Bolojan

Să ajungi la mâna lui Ponta, Peiu, Peia, Gavrilă e sordid

Povestea mea, așa cum a fost

Pro-european, nu pro-occidental!

Cele două mari partide care se înfruntă azi în România

„Fenomenul Putin”. Hai, Neamțule, că poți!

Mă lupt cu imbecilii, tată!

Cum conciliezi România Mare cu Ungaria Mare?

ALTE EDITORIALE:

GRIGORE CARTIANU: Mineriada lui Nicușor

CRISTIAN GHINEA: Ticălos și pămpălău

CRISTIAN PĂUN: Sfârșitul coșmarului USL

CLAUDIU NĂSUI: Anti-reforma 300

CITIȚI ȘI:

- Advertisement -

8 COMENTARII

  1. „În al doilea moment am decontat, tot fără vină, multe greșeli ale oamenilor Bisericii. Dar le-am luat asupra mea pentru Hristos, considerând că e condiția creștinului să se expună pentru credința sa. Consider și acum că suntem datori să ne iubim (exigent) Biserica, să ne mărturisim curajos credința și să ne punem onorabilitatea în joc pentru ele.”

    Eminescu avea, cu 150 ani in urma, mai multa dreptate decit dv. cind scria „Religia – o fraza de dansii inventata …”

    ” Începuturile USR și ale ofensivei woke-LGBT în România.”

    Ma abtin sa comentez pe larg opiniile dv., dar sint ridicole si anacronice, la nivel de Gigi Becali si Diana Sosoaca. Sau de Robert Turcescu, rebranduit dupa despartirea de Basescu.

    „… să pun doi, trei bemoli la ultimul val de ură împotriva lui Nicușor: acum trebuie să justific și acțiunile lui, deși nu sunt părtaș la ele și nu sunt în echipa lui ”

    Ati sarit benevol in apararea lui ND, cind era deja evidenta succesiunea de declaratii si decizii din ce in ce mai grave si de neiertat.
    Dv. puteti sa-i iertati orice prietenului dv., dar milioanele sale de votanti nu uita si nu-l iarta.
    Intr-un singur an si-a facut praf toata credibilitatea …
    Sfatuiti-l sa demisioneze urgent, palaria de presedinte a devenit prea mare si prea grea pentru un cap mult prea fragil, dupa trecerea de la primarie la presedintie.

    • „Omul lui Ciolacu, noul ministru al Dezvoltării. Primarul Buzăului dezvăluie: ”Asta-i viața, ești cocoțat acolo. Toată viața n-a făcut decât să profite de faptul că este membru PSD, altceva nu știe să facă””

      Mihai Ciolacu | Starea Impostorilor | Ep. 9
      www[.]youtube[.]com/watch?v=Hm4-Ljygx_M

      Nepotul lui Ciolacu & asociații | Starea Impostorilor | Ep. 10
      www[.]youtube[.]com/watch?v=qq_4_eaI_gc

      Firmele lui Marcel Ciolacu | Starea Impostorilor | Ep. 11
      www[.]youtube[.]com/watch?v=SFyyp7R9FbI

      Rețeta Ciolacu: +100 de oameni, 500 de firme, 30 de miliarde💰| Starea Impostorilor | Ep. 13
      www[.]youtube[.]com/watch?v=93n-cfNzPOw

  2. … si noua ne-au ajuns sobolanismele lui Nicusor cu PSD si cu serviciile.
    Pozitia lui Nicusor Dan a ajuns de neaparat, iar dv. deveniti din ce in ce mai penibil incercind sa nuantati si sa explicati inexplicabilul comportament prezidential.
    Simbolic, presedintele ar trebui judecat in piata publica de catre milioanele de alegatori ai sai si condamnat, SIMBOLIC, pentru inalta tradare !!!

    https://ziaristii.com/orban-intra-in-razboi-total-cu-nicusor-dan-sa-nu-te-miri-daca-voi-sustine-demiterea-ta-ai-sobolanit-pe-ascuns-cu-psd-ca-sa-darami-guvernul-bolojan/

  3. Reveniți la istorie. La adevărul dureros ascuns mult timp. Mergeți la mormântul Doinei Cornea și la casa păraginită a lui Maniu. Căutati biserica din Bezded, acolo unde a slujit tatăl lui Papiu Ilarian. Mergeți la Memorialul Sighet și poate veți descoperi marele păcat al României.Când veți descoperi adevărul veți fi poate singur dar puternic și liber.

  4. Regret că voi polemiza din nou. Nu v-ați pus problema incompatibilități valorilor dumneavoastră morale pe care le clamați și comportamentul quasi imoral al individului pe care îl apărati în opoziție cu valorile familiale ale înaintașilor noștri? Nu credeți că și-a bătut joc de disponibilitatea noastră la toleranță?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -