AcasăMainOrban intră în război total cu Nicușor Dan: ”Să nu te miri...

Orban intră în război total cu Nicușor Dan: ”Să nu te miri dacă voi susţine demiterea ta!” / ”Ai «șobolănit» pe ascuns cu PSD ca să dărâmi Guvernul Bolojan” / ”În loc să lupți împotriva lor, te-ai aliat cu ei. Asta se cheamă trădare!”

-

Nicușor Dan și-a creat un nou inamic de calibru, dintre foștii colaboratori: Ludovic Orban. Fost prim-ministru, președinte al PNL și consilier prezidențial, îndepărtat brutal și fără explicații credibile de la Palatul Cotroceni în urmă cu 7 luni, Orban se arată dispus să pună umărul la suspendarea și demiterea lui Nicușor Dan!

La o zi după Congresul PNL, la care a luat cuvântul ca invitat, Ludovic Orban (63 de ani) îl atacă năprasnic pe președintele Nicușor Dan, al cărui consilier a fost până pe 24 noiembrie 2025.

Orban, devastator: ”Nicușor, te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor”– a PSD-iștilor corupți și anti-reformiști, a AUR-iștilor și șoșocarilor (”cripto-comuniști, anti-democrați, anti-europeni”), a securiștilor, a corupților din justiție. Dar ”ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare!”

Orban continuă în aceeași notă: ”Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai «șobolănit» pe ascuns cu PSD ca să dărâmi Guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”.

- Advertisement -

Concluzia lui Orban: ”Pe mine nu mă mai reprezinţi. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare ameninţare pentru democraţia din România. Şi că voi acţiona în consecinţă. Adică voi începe să susţin necesitatea demiterii tale din funcţia pe care ai ajuns să o ocupi minţindu-ne pe noi, oamenii de bună-credinţă din România”.

Mesajul tăios al lui Ludovic Orban

”Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor.

Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc.

- Advertisement -

Contra auriștilor și șoșocarilor, cripto-comuniști, anti-democrați, anti-europeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească.

Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiților care le ascultă comenzile din interes sau din frică.

Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție, care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere.

Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României.

Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea Liei Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai «șobolănit» pe ascuns cu PSD ca să dărâmi Guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor.

Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România.”

Ludovic Orban, decisiv de trei ori în cariera lui Nicușor Dan

Ludovic Orban a avut trei contribuții majore în ascensiunea politică a lui Nicușor Dan.

Prima dată, în 2020, când PNL-ul condus de Orban nu și-a pus candidat la alegerile pentru Primăria Capitalei, ci l-a susținut pe ”independentul” Nicușor Dan, decizie care a obligat și USR să ia o decizie similară. Așa a obținut Nicușor Dan primul mandat de primar al Bucureștiului!

A doua oară, în noiembrie 2024, când, cu 6 zile înaintea primului tur al alegerilor prezidențiale, Ludovic Orban a anunțat că se retrage din cursă și o susține pe Elena Lasconi. Prin cele circa două procente transferate candidatei USR (procente obținute o săptămână mai târziu, la parlamentare, de Forța Dreptei), Orban a băgat-o pe Lasconi în turul 2 (diferența dintre ea și PSD-istul Marcel Ciolacu, clasat pe locul 3, a fost de 0,03%!). Dacă finala ar fi fost Călin Georgescu – Marcel Ciolacu, alegerile n-ar mai fi fost anulate de Curtea Constituțională (dominată de oamenii PSD), iar Nicușor Dan n-ar mai fi avut ocazia să candideze înainte de 2029, deci acum n-ar fi președinte.

A treia oară, în primăvara anului 2025, când Ludovic Orban n-a mai intrat în bătălia prezidențială, pentru a-i face culoar lui Nicușor Dan spre turul 2. Fără susținerea lui Orban, primarul de atunci al Capitalei n-ar fi ajuns, probabil, în finala prezidențială, dat fiind că diferența dintre el și Crin Antonescu a fost de numai 0,9%.

În ciuda acestui sprijin masiv și necondiționat, Ludovic Orban a fost tratat cu lipsă de respect de către Nicușor dan, când acesta a ajuns la Cotroceni. L-a numit pe Orban consilier prezidențial abia în octombrie 2025, la aproape 5 luni de când a devenit președinte.

Apoi, pe 24 noiembrie, după numai o lună și jumătate, Nicușor Dan l-a dat afară pe Orban fără vreun motiv serios.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

EDITORIALE:

- Advertisement -
Articolul precedent
Articolul următor

4 COMENTARII

  1. Orban a fost inlaturat de la Cotroceni pentru ca a facut declaratii legate de PSD. Nu au fost multe, doar 2-3, astfel incat Cucushor l-a evacuat din echipa. Atunci am crezut ca politica presedintelui este ca sa nu tulbure coalitia, insa acum este clar ca PSDan. D-asta a fost indepartat Orban pentru ca dadea in partidul de suflet al lui Cucushor. Marea problema a lui Nicusor Dan este ca mandatul sau devine unul imoral, atata vreme cat nu prezinta dovezile in temeiul carora CCR a anulat alegerile din decembrie 2024. El este un beneficiar al acestei anulari.

    Rog pe cei care sustin ca Bolojan, ca USR, sunt vinovati pentru anularea alegerilor, sa se intoarca in timp. Alegerile au fost organizate de PSD-Ciolacu. Ciolacu a dat voturi atat lui Semiom cat si lui Kremlinescu. Cand s-a vazut rezultatul s-a cerut numararea voturilor pentru ca sa ajunga Ciolacu in turul 2, n-a fost sa fie a ramas tot pe 3. Apoi au anulat alegerile. PNL? USR? Sa fim seriosi PSD toata ziua. Nicusor Dan a venit impins de Adrian Zuckerman care este MAGA, iar USR i-au facut vant lui Lasconi care devenise penibila. USR si-a invatat lectia, ca au sprijinit un om al sistemului. Pana la urma cred ca Nicusor Dan fie va fi izolat, fie va fi suspendat. A jucat destul 1 an in directia PSD.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -