miercuri, mai 8, 2024
AcasăSportVIDEO. Cele trei goluri de senzație prin care Moldova a învins Polonia...

VIDEO. Cele trei goluri de senzație prin care Moldova a învins Polonia lui Lewandowski: 3-2, după 0-2 la pauză! Altă năzbâtie a fotbalului: Bosnia – Luxemburg 0-2

-

Ultima șarjă fotbalistică a sezonului la nivel de echipe naționale, înainte de vacanță, a consemnat marți, 20 iunie, două rezultate incredibile, care altădată nici nu puteau fi concepute: Republica Moldova – Polonia 3-2 și Bosnia – Luxemburg 0-2, în preliminariile Euro 2024.

Prin prisma rezultatelor din ultimii ani, Republica Moldova se numără printre cele mai slabe echipe din Europa, dovadă că în Liga Națiunilor – competiție organizată pe patru categorii valorice – face parte din Liga D, ultima, care grupează formațiile de pe locurile 49-55 (ultimele 7 de pe continent). Sigur, nici România nu e departe: anul trecut a retrogradat din Liga B (locurile 17-32) în Liga C (locurile 33-48).

Celelalte 6 echipe din Liga D, în ediția a 3-a a competiției, alături de Republica Moldova, au fost Letonia, Estonia, Andorra, Malta, Liechtenstein și San Marino.

În Liga C – deci peste Moldova – au evoluat, printre altele, Gibraltar, Feroe, Luxemburg, Cipru, Lituania și Belarus.

Despre nivelul fotbalistic al naționalei moldovene vorbește și „amicalul” din 20 noiembrie 2022: 0-5 cu România, la Chișinău.

Înaintea meciului de marțea trecută. ultimele 5 rezultate ale Moldovei au fost trei înfrângeri (1-2 cu Azerbaidjan, 0-5 cu România, 0-2 cu Albania) și două remize (1-1 cu Feroe, 0-0 cu Cehia), doar partida cu albanezii fiind în deplasare.

În acest context, rezultatul la pauză în meciul cu Polonia, de la Chișinău, era absolut firesc: 0-2, goluri Milik (min. 12) și Lewandowski (min. 34). Așadar, au punctat doi jucători de superclasă – unul de la Juventus Torino și unul de la FC Barcelona!

După pauză se punea doar problema diferenței la care va câștiga Polonia – 3, 4, 5 goluri? Dar s-a produs un miracol: moldovenii n-au mai încasat niciun gol, în schimb au punctat de trei ori! Trei bijuterii, semnate de atacantul Ion Nicolăescu (min. 48 și 79) și mijlocașul defensiv Vladislav Baboglo (min. 85).

Nicolăescu joacă la Beitar Ierusalim (Israel), iar Baboglo la Oleksandria (Ucraina). Amândoi sunt tineri, au 24 de ani.

Clasamentul Grupei E:

Pentru Moldova au evoluat și trei jucători legitimați în România: portarul Dorian Răilean (de la Unirea Dej, Liga a 2-a) și atacanții Vitalie Damașcan (de la FC Voluntari, fost la Sepsi Sf. Gheorghe) și Virgiliu Postolachi (de la UTA). Primii doi au fost titulari, iar Postolachi l-a înlocuit la pauză pe Damașcan.

Selecționerul moldovenilor este Sergiu Cleșcenco (51 de ani).

Acest 3-2 cu Polonia este a doua surpriză consecutivă reușită de Moldova, după 0-0 cu Cehia, tot acasă, pe 27 martie.

Bosnia – Luxemburg 0-2!

Tot marți, la Zenica, s-a detonat o altă „bombă” din preliminarii: Bosnia – Luxemburg 0-2! Golurile au fost înscrise de mijlocașii Borges Sanches (min. 4) și Daniel Sinani (min. 74). Primul dintre ei are doar 19 ani!

Din echipa-gazdă n-au lipsit vedetele Edin Dzeko (recent finalist al Ligii Campionilor, cu Inter Milano) și Miralem Pjanici (fost la AS Roma, Juventus Torino și FC Barcelona, acum în fotbalul arab). Amândoi au jucat tot meciul, dar n-au reușit să clatine apărarea oaspeților.

Clasamentul Grupei J:

Preliminariile Euro 2024 se reiau pe 7 septembrie.

România continuă campania de calificare cu două meciuri cruciale pe teren propriu, la interval de trei zile: cu Israel (9 septembrie) și cu Kosovo (12 septembrie).

Clasamentul Grupei I:

* Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

VIDEO. Dinamo revine în prima ligă, după un baraj nebun, cu 13 goluri! UTA se salvează după 5-1 în retur. Tabloul complet al sezonului viitor

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Fenomenul FC Sevilla: a câștigat și cea de-a 7-a sa finală în Europa League! Prima finală europeană pierdută de Jose Mourinho, după 5 succese. Montiel – decisiv și pentru Argentina, și pentru Sevilla

Final de poveste la Roland Garros: Novak Djokovici – record istoric la 36 de ani; Iga Swiatek – 4 titluri de Grand Slam la 22 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Furia tâmpă a lui Olăroiu: „Eu, când aud de UE, înnebunesc! Ce ne dă nouă Europa?! Ne pune tot felul de restricții, dar nu ne dă nimic în schimb”