joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportVIDEO. Dinamo revine în prima ligă, după un baraj nebun, cu 13...

VIDEO. Dinamo revine în prima ligă, după un baraj nebun, cu 13 goluri! UTA se salvează după 5-1 în retur. Tabloul complet al sezonului viitor

-

Au fost lămurite toate dilemele interne ale fotbalului românesc, la nivelul primei ligi și al cupelor europene. Cele două baraje tur retur au readus Dinamo în Superligă și au menținut UTA in extremis. A fost spectacol până la ultima fază, cu goluri multe și spectaculoase.

Cele două baraje de retrogradare/promovare între primele două ligi au consemnat următoarele rezultate:

FC Argeș – Dinamo București 4-2. Goluri: Tofan (14), Jakolis (15), Garita (47, 51) / Ghezali (40), Al. Pop (60).

• În tur: Dinamo – FC Argeș 6-1. Goluri: Bena (15), Gorka Larrucea (24), Al. Pop (28), Ghezali (40, 62), Dani Iglesias (56) / Zebici (55)
  • Scorul general: Dinamo – FC Argeș 8-5.

UTA – FC Buzău 5-1. Goluri: Postolachi (16, 80), Chindriș (49, 65), Otele (89).

• În tur: FC Buzău – UTA 0-0.
  • Scorul general: UTA – FC Buzău 5-1.

Așadar, au promovat din Liga 2 în Superligă: Politehinca Iași, Oțelul Galați (direct), Dinamo (la baraj).

Au retrogradat din Superligă în Liga 2: CS Mioveni, Chindia Târgoviște (direct), FC Argeș (la baraj).

Barajele au fost extrem de spectaculoase. În cele 4 meciuri s-au marcat, în total, 19 goluri, cu o medie de 4,75 goluri/meci!

În 3 din cele 4 partide s-au înscris cel puțin câte 6 goluri!

În dubla Dinamo – FC Argeș s-au marcat 13 goluri, cu o medie de 6,5 goluri/meci!

Returul FC Argeș – Dinamo a adus de două ori renașterea speranțelor în tabăra piteșteană, la începutul fiecărei reprize: în minutul 15 era deja 2-0, în minutul 6 al reprizei secunde era 4-1 (după 2-1 la pauză). De fiecare dată, însă, elanul Argeșului a fost tăiat de câte un gol al dinamoviștilor, al căror om-cheie a fost, și de această dată, francezul Lamine Ghezali.

Reprezentantele României în cupele europene:

• Liga Campionilor: Farul Constanța.
  • Liga Conference: FCSB, Sepsi Sfântu Gheorghe (direct), CFR Cluj (la baraj).

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Final nebun în Superligă! Duelul șchiopilor pentru Europa: CFR Cluj – CS U Craiova. Dan Petrescu, criză de isterie în fața lui Hagi

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

Cine poate opri „mașina de fotbal” a lui Guardiola? Manchester City – Real Madrid 4-0! Greșeala fatală a antrenorului Ancelotti

* Fenomenul FC Sevilla: a câștigat și cea de-a 7-a sa finală în Europa League! Prima finală europeană pierdută de Jose Mourinho, după 5 succese. Montiel – decisiv și pentru Argentina, și pentru Sevilla

Italienii, prezenți în toate cele trei finale europene: Inter Milano – Manchester City (C1), Roma – Sevilla (C2), Fiorentina – West Ham United (C3). A fost săptămâna argentinienilor!

Fotografiați clasamentul! Avem 6 puncte din 6, dar războiul din Ucraina ne-ar putea lăsa fără 3. Șoc în Balcani: Kosovo – Andorra 1-1!

VIDEO. Viața, gloria și moartea unui fotbalist de legendă: Pelé. L-a urmat în Ceruri, după doi ani, pe rivalul său Maradona. Singurul triplu campion mondial a fost răpus de cancer, la 82 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

O nouă acuzație de dopaj pentru Simona Halep: falsificarea pașaportului biologic! Comunicatul devastator al Agenției Internaționale pentru Integritatea Tenisului