sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportUEFA a exclus o echipă spaniolă din cupele europene. Bascii sunt furioși,...

UEFA a exclus o echipă spaniolă din cupele europene. Bascii sunt furioși, bascii se bucură!

-

Decizie dură a UEFA: forul fotbalistic european a exclus din Conference League (C3) formația spaniolă Osasuna, din orașul basc Pamplona. Motivul: implicarea într-un scandal cu trucări de meciuri în urmă cu 10 ani (în 2013). Beneficiara deciziei UEFA este o altă formație din Țara Bascilor, Athletic Bilbao, clasată pe locul 8 în La Liga (o poziție sub Osasuna).

În sezonul 2022–2023, Osasuna – echipă din orașul basc Pamplona (200.000 de locuitori) – s-a clasat pe locul 7 (din 20), înaintea unei mult mai cunoscute formații din aceeași Țară a Bascilor, Athletic Bilbao, reprezentanta unui oraș de 346.000 de locuitori. Osasuna a depășit însă și alte nume mari din fotbalul spaniol: FC Sevilla (locul 12) și Valencia (locul 16), andaluzii fiind chiar câștigătorii din acest an ai Ligii Europa (C2) și, prin urmare, participanți în ediția viitoare a Ligii Campionilor (C1).

Mai mult, Osasuna s-a calificat și în finala Copei del Rey (Cupa Regelui, așa cum este numită Cupa Spaniei), pierzând la limită, 1-2, în fața lui Real Madrid.

CLASAMENT: Top 8 din La Liga, ediția 2022–2023

Atac la UEFA: „Puternici cu cei slabi, slabi cu cei puternici”

Locul 7 în La Liga le-a adus celor de la Osasuna calificarea în Conference League, fiind ultima poziție din Spania care duce în cupele europene.

Vineri, bascii au primit însă o veste foarte proastă: Osasuna a fost exclusă din Conference League, ediția 2023–2024, din cauza unui scandal cu trucări de meciuri din anul 2013.

Informația a fost confirmată și pe site-ul oficial al clubului din Pamplona, care a emis un comunicat oficial, condamnând decizia UEFA.

În comunicatul clubului Osasuna se arată: „Puternici cu cei slabi, slabi cu cei puternici. UEFA nu a vrut să țină cont de deciziile luate de tribunalele din Spania, care au spus că Osasuna a fost victima unei diversiuni a foștilor directori. În opinia noastră, mesajul transmis de UEFA este, fără dubiu, împotriva fotbalului. Investigația UEFA se focusează pe ceva ce s-a întâmplat cu mult timp în urmă, care s-a vindecat și a lăsat în spate problemele între timp. Cei care nu pot face diferența între un lucru care a fost în 2013–2014 și prezent au o problemă”.

* Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

VIDEO. Dinamo revine în prima ligă, după un baraj nebun, cu 13 goluri! UTA se salvează după 5-1 în retur. Tabloul complet al sezonului viitor

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Fenomenul FC Sevilla: a câștigat și cea de-a 7-a sa finală în Europa League! Prima finală europeană pierdută de Jose Mourinho, după 5 succese. Montiel – decisiv și pentru Argentina, și pentru Sevilla

Final de poveste la Roland Garros: Novak Djokovici – record istoric la 36 de ani; Iga Swiatek – 4 titluri de Grand Slam la 22 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Furia tâmpă a lui Olăroiu: „Eu, când aud de UE, înnebunesc! Ce ne dă nouă Europa?! Ne pune tot felul de restricții, dar nu ne dă nimic în schimb”