sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportÎncă un meci nebun în Alpi: Elveția – Belarus 3-3! Iartă-ne, Edi,...

Încă un meci nebun în Alpi: Elveția – Belarus 3-3! Iartă-ne, Edi, că n-am știut cu ce „Brazilie” ai făcut 0-0!

-

Naționala României a primit o șansă nesperată de a intra în bătălia pentru primul loc în Grupa I a preliminariilor Euro 2024. Elveția s-a încurcat incredibil cu Belarus, 3-3 la St. Gallen, după ce se distrase cu același adversar „în deplasare”: 5-0 la Novi Sad (Serbia). Se întâmpla pe 25 martie 2023, adică în urmă cu nici 7 luni. După 8 etape, România chiar e lider!

Prin prisma acestui 3-3 reușit de Belarus în Elveția, s-ar impune o reevaluare a acelui 0-0 scos de România cu același Belarus, joi, la budapesta. Parcă nu mai e chiar atât de rău! Deci, am fi tentați să-i spunem selecționerului Iordănescu-junior: iartă-ne, Edi, că n-am știut cu ce „Brazilie” ai făcut remiză! Dar ne amintim că Belarus n-a învins în Andorra (0-0)…

Derularea meciului Elveția – Belarus a fost absolut nebună: gazdele nu știu cum au putut pierde două puncte după ce conduceau cu 1-0 la pauză și controlau jocul autoritar, dar nici cum au reușit să obțină, totuși, un punct după ce tabela arăta 1-3 în minutul 89!

Minutul și scorul:

ELVEȚIA – BELARUS 3-3. Goluri: Shaqiri (28), Akanji (89), Amdouni (90) / Ebong (61), Poliakov (69), Antilevski (84)

A fost a doua partidă nebună a Elveției pe teren propriu, în actuala campanie, după acel 2-2 cu România, după 2-0 la pauză și golurle lui Mihăilă din minutele 89 și 90+2. Se întâmpla pe 19 iunie, în etapa a 4-a.

Elveția a pățit-o și în etapa următoare, la Priștina: 2-2 cu Kosovo, meci în care gazdele au egalat prin Muriqi în minutul 90+4!

De data asta, minutele de final n-au mai lucrat împotriva Elveției, ci de partea sa. Cele două „goluri ale disperării”, reușite de doi jucători care evoluează în prima lingă engleză – Akanji (Manchester City) și Amdouni (Burnley) –, puteau fi urmate chiar și de un al treilea, în minutul 90+7, dar mingea trimisă de Shaqiri, care joacă peste Ocean, la Chicago Fire, a fost respinsă de un fundaș belarus de pe linia porții.

A treia remiză a Elveției – toate trei, spectaculoase, cu multe goluri – a redesenat calculele calificării. Pentru prima dată, Elveția nu mai are statutul de câștigătoare certă a grupei, deși a pornit vijelios; 5-0 cu Belarus (în deplasare) și 3-0 cu Israel (acasă), în primele două etape. Pentru moment, Elveția a picat pe locul 2, iar dacă nu câștigă restanța cu Israel, din deplasare, tot pe 2 va rămâne, cu două etape înainte de final!

România s-a distrat cu Andorra, 4-0 – goluri Stanciu (23), Hagi (28), R. Marin (44 – din penalty), Fl. Coman (50) –, și e liderul Grupei I. Dar situația e foarte strânsă, cu trei echipe care pot ocupa oricare dintre locurile 1, 2 și 3 (doar primele două se califică).

Clasamentul Grupei I

Meciurile decisive se vor juca în noiembrie, în triunghiul România – Elveția – Israel, astfel:

• Israel – Elveția (restanță din etapa a 7-a)
  • Israel – România (etapa a 9-a)
  • România – Elveția (etapa a 10-a).

* Încă o remiză stearpă: Belarus – România 0-0. Cu jocul ăsta nu ne putem califica nicăieri! Suntem neînvinși, dar avem 4 egaluri în 7 meciuri: cu Kosovo, Elveția, Israel și Belarus

ANALIZĂ. Edi Iordănescu a scos maximum posibil cu o echipă modestă: 2-2 în Elveția, 1-1 cu Israel, 2-0 cu Kosovo. Adversarii au fotbaliști mai buni

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

Hoție ca-n codru la Farul – FCSB 0-1! Penalty inventat de arbitrul Colțescu, care a refuzat să consulte VAR-ul. Rolul lui Bîrsan, cel cu penalty-ul de la FCSB – CFR Cluj 1-0. Bonus: gafă macabră a lui Gică Popescu

SuperLiga jafurilor de arbitraj. Încă o viciere de rezultat: penalty clar neacordat oaspeților, la CFR Cluj – Petrolul 1-0. Nici VAR-ul nu-i oprește!

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Cei trei care au nenorocit-o pe Simona Halep: francezi din echipa lui Mouratoglou, fostul antrenor al Serenei Williams. ITIA face lumină: cei trei sunt fizioterapeuta, directorul cu pregătirea fizică și însuși Mouratoglou

Sorana Cîrstea uimește lumea tenisului: la 33 de ani își egalează performanța de la 19 ani și e în „sferturi” la US Open! Culoar bun spre semifinale