duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportSorana Cîrstea uimește lumea tenisului: la 33 de ani își egalează performanța...

Sorana Cîrstea uimește lumea tenisului: la 33 de ani își egalează performanța de la 19 ani și e în „sferturi” la US Open! Culoar bun spre semifinale

-

Continuă parcursul de excepție al Soranei Cîrstea la US Open, al patrulea turneu de Grand Slam al anului (și ultimul): o nouă victorie în fața unei favorite și calificare în sferturi de finală (Top 8 al turneului)! Românca mai ajunsese în această fază a unui turneu de Mare Șlem în 2009, la Roland Garros. Atunci avea 19 ani, acum are 33.

Culoar bun spre semifinale: în „sferturi”, Sorana Cîrstea nu va întâni o jucătoare de Top 5. Adversară îi va fi Karolina Muchova din Cehia (locul 10 WTA), care a câștigat 3 din cele 4 confruntări directe.

Ultimele două victorii ale Soranei Cîrstea la US Open au fost în fața unor adversare mult mai bine clasate și care erau clar favorite. După ce în turul 3 a eliminat-o pe kazaha de origine rusă Elena Rybakina, jucătoarea nr. 4 a lumii și câștigătoarea Wimbledon 2022, românca a învins-o și pe elvețianca de origine cehoslovacă Belinda Bencic, campioana olimpică de la Tokyo (2021).

Confruntarea din „optimi” a fost controlată permanent de tenismena română, care a început fiecare set în forță, conducând cu 5-0, respectiv 2-0. Rezultat final:

Sorana Cîrstea (nr. 30 WTA) – Belinda Bencic (nr. 13 WTA) 6-3, 6-3.

Astfel, la 33 de ani, Sorana Cîrstea își egalează performanța maximă atinsă la turneele de Grand Slam: „sfertul” de la Roland Garros, din 2009, când avea 19 ani!

Muchova – Cîrstea 3-1, după meciuri foarte echilibrate

În urmă cu 14 ani, la marele turneu parizian, drumul Soranei spre semifinale, după 4 victorii consecutive, a fost blocat de australianca Samantha Stosur. Acum, adversară îi va fi Karolina Muchova (Cehia, 27 de ani, nr. 10 WTA). Meciul se va disputa marți, 5 septembrie, de la ora 19.00, și va fi transmis în direct de Eurosport.

Cîrstea și Muchova s-au întâlnit până acum de 4 ori, iar cehoaica se află în avantaj: 3-1. Toate partidele au fost echilibrate, având câte un set tranșat în prelungiri (7-5 sau 7-6).

Trei întâlniri au avut loc chiar în acest an, scorul fiind de 2-1 în favoarea Karolinei.

Sorana a câștigat cel mai clar, în martie, la Miami, unde avea să ajungă în semifinale, dar a pierdut luna trecută la Montreal, într-un meci foarte echilibrat.

Cele două rivale s-au mai duelat și la US Open, în 2020, iar cehoaica a biruit după un tie-break câștigat la limită (9-7) în setul decisiv! Per total, raportul game-urilor câștigate a fost egal: 15-15.

Cele 4 confruntări directe:

• 2023: Muchova – Cîrstea 7-5, 6-4 / Montreal, turul 2
  • 2023: Cîrstea – Muchova 7-5, 6-1 / Miami, turul 3
  • 2023: Muchova – Cîrstea 6-4, 7-6 / Dubai, turul 2
  • 2020: Muchova – Cîrstea 6-3, 2-6, 7-6 / US Open, turul 3

Mizele Soranei: de la 455.000 la 775.000 de dolari; de la 430 la 780 de puncte; de pe locul 26 pe 22 sau 23

Prin calificarea între primele 8 jucătoare de la US Open, Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari și 430 de puncte WTA.

Zestrea sa financiară, din premii obținute în turneele de tenis, a ajuns la 8 milioane de dolari.

Punctele obținute la US Open au propulsat-o pe locul 26 în clasamentul WTA Live. O nouă victorie ar urca-o pe 22 sau 23, foarte aproape de „vârful” carierei sale – locul 21 în anul 2014, când avea 24 de ani.

În următoarele faze, premiile vor fi de: 775.000 $ (semifinale), 1.500.000 $ (finalista), 3.000.000 $ (campioana). Iar punctele: 780 (semifinale), 1.300 (finalista), 2.000 (campioana).

Parcursul Soranei Cîrstea (nr. 30 WTA) la US Open 2023:

• Turul 1: 6-2, 6-3 cu Kayla Day (SUA, 91)
  • Turul 2: 6-3, 6-4 cu Anna Kalinskaya (Rusia, 89)
  • Turul 3: 6-3, 6-7, 6-4 cu Elena Rîbakina (Kazahstan, 4)
  • Optimi: 6-3, 6-3 cu Belinda Bencic (Elveția, 13)
  • Sferturi: o va întâlni pe Karolina Muchova (Cehia, 10)

Povestea frumoasă de la Roland Garros 2009: victorii la Wozniacki și Jankovici

Până la US Open 2023, Sorana Cîrstea a mai ajuns o singură dată în „sferturile” unui turneu de Grand Slam: la Roland Garros 2009, adică în urmă cu 14 ani și 3 luni. Pe atunci, abia împlinise 19 ani (e născută pe 7 aprilie 1990).

Și atunci, Sorana a învins două jucătoare de superclasă, Wozniacki și Jankovici (care aveau să ajungă pe locul 1 în clasamentul mondial), înainte de a fi eliminată de australianca Stosur (al cărei „vârf” în carieră a fost locul 4 WTA).

Dintre adversarele de atunci, doar două mai sunt în activitate: Wozniacki (revenită recent, după trei ani de pauză) și Cornet. Celelalte trei – Gullickson, Jankovici și Stosur – s-au retras de mai mulți ani.

Parcursul Soranei Cîrstea la Roland Garros 2009:

• Turul 1: 6-4, 6-2 cu Carly Gullickson (SUA)
  • Turul 2: 6-3, 6-2 cu Alize Cornet (Franța)
  • Turul 3: 7-6, 7-5 cu Caroline Wozniacki (Danemarca)
  • Optimi: 3-6, 6-0, 9-7 cu Jelena Jankovici (Serbia)
  • Sferturi: 1-6, 3-6 cu Samantha Stosur (Australia)