luni, mai 6, 2024
AcasăSportHoție ca-n codru la Farul – FCSB 0-1! Penalty inventat de arbitrul...

Hoție ca-n codru la Farul – FCSB 0-1! Penalty inventat de arbitrul Colțescu, care a refuzat să consulte VAR-ul. Rolul lui Bîrsan, cel cu penalty-ul de la FCSB – CFR Cluj 1-0. Bonus: gafă macabră a lui Gică Popescu

-

Meciul Farul Constanța – FCSB 0-1, din etapa a 9-a a SuperLigii la fotbal, a fost decis de o decizie de arbitraj scandaloasă. Sebastian Colțescu a inventat penalty-ul prin care liderul campionatului a punctat decisiv în minutul 58. Arbitrul craiovean a refuzat să consulte sistemul de arbitraj video (VAR)!

Derby-ul Farul Constanța – FCSB, disputată duminică seara la Ovidiu, a fost reeditarea partidei din 21 mai, din penultima etapă a ediției trecute, câștigată de dobrogeni cu 3-2. În urma acelui succes, echipa lui Gică Hagi a devenit campioană.

La aproape patru luni de la acea victorie, campioana Farul a pierdut în fața vicecampioanei FCSB ca urmare a unui penalty scandalos acordat de arbitrul craiovean Sebastian Colțescu (46 de ani) în minutul 55.

Atunci, Adrian Șut a căzut în careul gazdelor, în urma unui duel cu Tudor Băluță – faza poate fi văzută AICI. A fost o simulare jenantă, dar arbitrul Colțescu a arătat punctul de la 11 metri. Eroare gravă, dublată de o rea-credință revoltătoare: „fluierașul” a refuzat să revadă faza pe monitorul video, deși avea această posibilitate!

Nu e clar dacă arbitrul VAR, Marcel Bîrsan, l-a avertizat sau nu pe Colțescu că, pe imaginile video, nu e deloc clar că s-ar impune acordarea unui penalty. Dar un arbitru bine intenționat ar fi revăzut faza, pentru a fi sigur că ia decizia corectă.

Darius Olaru a transformat, în minutul 58, acest penalty inventat, care s-a dovedit a fi decisiv. Nici Farul, nici FCSB n-au reușit să mai marcheze vreun gol.

Porumboiu: „Nu ai cum să dai așa ceva! Greșeala e flagrantă”. Crăciunescu: „Nu e penalty, e «galben» pentru simulare”

În tabăra gazdelor, „furăciunea” lui Colțescu a provocat furie și proteste. Toate părerile personajelor neutre incriminează decizia acestuia.

Unul dintre comentatorii partidei la Digi 24, Ionuț Angheluță, a spus în direct: „Se împiedică Șut de piciorul lui Băluță, mingea rămăsese undeva în spate. Pentru mine, nu e fault. Pentru Colțescu e, era foarte aproape. Șut a vrut să dea în minge, dar mingea era în spate, iar Șut dă în piciorul lui Băluță”.

Foștii fotbaliști Ilie Dumitrescu și Florin Prunea au spus, diplomatic, că penalty-ul a fost „acordat ușor”.

Fostul mare arbitru Adrian Porumboiu a comentat pentru Prosport: „Penalty à la Colțescu. Nu ai cum să dai așa ceva! VAR trebuia să intre, greșeala e flagrantă. Cine e la VAR? Eu știu cine, dar vă întreb așa… Am crezut că s-a schimbat Colțescu. A stat o perioadă departe de alte lucruri, dar acum și-a revenit la starea lui de acum 7-8 ani. E inadmisibil!”.

Și Ion Crăciunescu, un alt reper în arbitrajul românesc, a fost tranșant:  „VAR-ul nu a intervenit pentru că a considerat că arbitrul a fost foarte aproape de fază. El era la vreo 3 metri de fază. Un lucru este cert: după părerea mea, nu este lovitură de la 11 metri. Contactul este foarte ușor, contactul nu-i determină în niciun fel căderea. El cade în față fără vreo justificare. Este o atingere și apoi își aduce aminte și cade. Nu este penalty, este «galben» pentru simulare. Uitați-vă cum sare și după rămâne pe picioare! Contactul respectiv nu are niciun efect. Fotbalul este un sport de contact”.

În urma aestei înfrângeri, ca urmare a vicierii de rezultat, Farul a rămas cu doar 9 puncte și ocupă locul 11 (din 16), la doar un punct de primul loc de baraj (Dinamo). E drept că nici distanța până la ultimele două locuri de play-off (Petrolul – 13 puncte, Sepsi – 12) nu e mare, deci Farul are timp să revină în Top 6.

Clasament SuperLiga

„Elementul Bîrsan”, decisiv și în derby-ul FCSB – CFR Cluj 1-0: penalty acordat ușor gazdelor, penalty clar refuzat oaspeților

Marcel Bîrsan

Marcel Bîrsan (41 de ani), arbitrul VAR de la Farul – FCSB 0-1, a fost decisiv într-un alt derby al acestui sezon: FCSB – CFR Cluj 1-0, pe 6 august, în etapa a 4-a, pe stadionul Steaua.

Atunci, în minutul 67, tot la 0-0, italianul Compagno a transformat penalty-ul acordat cu ușurință de arbitrul Bîrsan la duelul dintre același Compagno și croatul Cvek. Bîrsan a arătat punctul de la 11 metri, a fost chemat din camra VAR să revadă faza, a revăzut-o, dar și-a menținut decizia.

Cu câteva minute înainte, Marcel Bîrsan le refuzase clujenilor un penalty la un henț clar, grosolan, vizibil și de pe lună, făcut de camerunezul Dawa în propriul careu, la o centrare venită de la mare distanță, de pe stânga.

Gafa lui Gică Popescu: „Se răsucește Igna în mormânt!”. L-a confundat cu Rainea

Gică Popescu, președintele clubului Farul Constanța, a comis o gafă de proporții în momentul în care părăsea stadionul din Ovidiu, după meciul cu FCSB.

Fostul internațional s-a declarat revoltat de ușurința cu care a fost acordată lovitură de la 11 metri în favoarea oaspeților. „Se răsucește Igna în mormânt!”, a declarat Gică Popescu, comițând o gafă macabră. În realitate, fostul arbitru Ioan Igna (83 de ani), fost ecuson FIFA, este în viață!

Ulterior, Gică Popescu a intervenit telefonic la Digi Sport 1 și a prezentat scuze pentru greșeala sa. El a explicat că, în momentul în care a făcut acea declarație, s-a gândit la fostul arbitru Nicolae Rainea, decedat în 2015, la vârsta de 81 de ani.

„Când am ieșit din stadion, am făcut o declarație și l-am încurcat pe domnul Igna cu domnul Rainea, vreau să îmi cer scuze. M-am referit la domnul Rainea când am spus că se răsucește în mormânt”, a spus Gică Popescu.

Acesta a comentat și faza penalty-ului acordat echipei lui Gigi Becali.

„Ceea ce mă surprinde este faptul că nu a fost la VAR. Dacă asta nu e fază de VAR, care e fază de VAR? Analizați voi dacă ăsta este penalty! Astfel de situații se întâmplă în careu. Nu poți să nu atingi adversarul – una este contact, alta este fault, alta este o atingere. Se întâmplă sute de astfel de atingeri. (…) Era un meci care se scurgea spre un rezultat de egalitate. Dacă nu ar fi existat acest moment, s-ar fi terminat la egalitate. (…) Când rezultatele nu sunt cele mai bune, e normal să ne gândim că am făcut și greșeli. Eu cred, totuși, că avem un joc foarte bun, care ne va duce în play-off”.

* Cei trei care au nenorocit-o pe Simona Halep: francezi din echipa lui Mouratoglou, fostul antrenor al Serenei Williams. ITIA face lumină: cei trei sunt fizioterapeuta, directorul cu pregătirea fizică și însuși Mouratoglou

ANALIZĂ. Edi Iordănescu a scos maximum posibil cu o echipă modestă: 2-2 în Elveția, 1-1 cu Israel, 2-0 cu Kosovo. Adversarii au fotbaliști mai buni

Becali a capitulat din nou în Europa: 0-2 în Danemarca! FCSB – singura echipă cu 4+1 antrenori!

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Sorana Cîrstea uimește lumea tenisului: la 33 de ani își egalează performanța de la 19 ani și e în „sferturi” la US Open! Culoar bun spre semifinale