miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăMainFirea a umilit din nou România! Marica: "Terenul arăta execrabil. Rușine celor...

Firea a umilit din nou România! Marica: „Terenul arăta execrabil. Rușine celor care administrează Arena Națională!”

-

Meciul de fotbal România – Irlanda de Nord, din Liga Națiunilor, s-a jucat pe un gazon execrabil. Primăria Capitalei, cea care administrează Arena Națională, a făcut din nou de râs România și a creat un handicap echipei naționale, care nu a putut juca la firul ierbii din cauza denivelărilor.

Chiar dacă a avut un jucător în plus mai mult de o repriză (după eliminarea nord-irlandezului Magennis în minutul 39), România a scos doar o remiză (1-1), pierzând două puncte prețioase.

Dominarea consistentă din repriza secundă, la scorul de 1-0, nu s-a concretizat în goluri și din cauza terenului, care arăta ca o arătură de toamnă. Combinațiile la firul ierbii au fost deseori afectate de denivelări, iar șuturile la poartă au avut mai puțină precizie din aceeași cauză. „Tricolorii” au fost nevoiți să arunce mingea pe sus, intrând în jocul preferat de britanici și pierzând avantajul tehnicității superioare.

Ciprian Marica

La final, în dezbaterea de la Pro TV, fostul internațional Ciprian Marica (34 de ani), cu 71 de meciuri și 25 de goluri pentru echipa națională, a răbufnit: „Terenul arăta execrabil, o rușine. Și nu s-a jucat de atâta vreme… Rușine celor care au în administrare Arena Națională! Acești oameni nu au ce căuta în pozițiile de administrare! Nu sunt oameni puși pe criterii de competență pe pozițiile astea, sunt numiri politice, în locul celor care chiar știu ce fac. Rușine! Ne-am făcut-o cu mâna noastră. Gazonul depindea de noi. Cei care răspundeau de gazon ar trebui dați afară, demiși. Am fost forțați să jucăm cu mingi lungi, înalte, ceea ce a convenit adversarului”.

Lunga pauză de fotbal n-a fost folosită pentru întreținerea gazonului

Precedentul meci jucat de „tricolori” pe Arena Națională a avut loc în urmă cu 9 luni și jumătate: 0-2 cu Suedia pe 15 noiembrie 2019, în preliminariile Euro 2020.

Ulterior, pe Arena Națională s-au mai jucat câteva meciuri în Liga 1.

• Ultimul înainte de „pauza de pandemie”: FCSB – Universitatea Craiova 4-1, pe 8 martie 2020.
  • Primul după „pauza de pandemie”: FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-2, pe 21 iunie 2020.

Așadar, timp de 3 luni și jumătate nu s-a mai disputat niciun meci pe Arena Națională. Această lungă pauză putea fi folosită pentru ca sezonul de toamnă să găsească stadionul nr. 1 al României în bune condiții de joc.

După „pauza de pandemie”, pe Arena Națională s-au jucat 6 meciuri, toate la nivelul echipelor de club:

• 21 iunie: FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-2 (Liga 1)
  • 4 iulie: FCSB – FC Botoșani 1-1 (Liga 1)
  • 8 iulie: FCSB – Dinamo 1-0 (Cupa României, semifinale, retur)
  • 31 iulie: FCSB – CFR Cluj 0-2 (Liga 1)
  • 27 august: FCSB – Shirak 3-0 (Liga Europa, turul 1 preliminar)
  • 30 august: FCSB – Viitorul Constanța 3-0 (Liga 1)

6 meciuri în 6 luni nu justifică starea deplorabilă a gazonului. Pentru această catastrofă administrativă există două explicații:

1. Întreținerea defectuoasă a gazonului de către administratorii arenei, care sunt angajați ai Primăriei Capitalei și fac parte din clientela politică a Gabrielei Firea (PSD).
  2. Decizia iresponsabilă de a nu folosi acoperișul retractabil al stadionului în noaptea dinaintea meciului România – Irlanda de Nord, când în București a plouat non-stop.

E o crimă să nu folosești o facilitate cu care Arena Națională a fost prevăzută din construcție și care a costat o groază de bani: acoperișul retractabil!

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!