Incredibil! Văd mulți lamentându-se că de ce nu „avem” baterii. De ce au bulgarii și noi nu? De ce bulgarii bagă în baterii curentul nostru din timpul zilei și ni-l vând apoi nouă noaptea la un preț nasol rău?
Nu știți, nu?
Mai știți pe unii șmecheri care, în loc să facă investiții în baterii, cumpărau energie ieftină de la stat cu vagoanele (Hidroelectrica) și o dădeau de trei ori mai scump tot statului (CFR)? De aia nu avem baterii! Ăsta este nivelul nostru.
Știți că au fost bani în PNRR pentru baterii și nu i-am absorbit? Nimic nu știți! I-am trimis înapoi. Avem de toate. Nu ne trebuie baterii. Noi luminăm iepurași și ouă de Paște, luminăm brazi, plantăm lalele. Ce naiba ne trebuie baterii? Și de aia nu avem baterii! Ăsta este nivelul nostru.
Știți și că în România nu prea mai poți fi ușor prosumator? Teancul digital de avize te cocoșează. Chiar dacă ai și baterii. Nimic nu știți! Dacă nu ești nepotul unuia fără Bac, nicio șansă pe aici. Nu ai autorizație. Și de aia nu avem baterii. Ăsta este nivelul nostru.
De fabrica de baterii știți? I-am trimis și pe ăia acasă. Ce baterii? Noi vrem să dăm țării cât mai mult cărbune. Și cai. Albi! La naiba cu bateriile! Nimic nu știți. De aia nu avem baterii. Ăsta e nivelul nostru.
Și nu vă mirați de nivelul nostru. Sunt unii de votează, nu puțini, care acuză ucrainenii că din vina lor nu avem apă în Dunăre, ei fiind la capătul ei, înainte de mare. Ăștia nu cred că au auzit de baterii.
Ghiciți unde nu sunt bateriile?
