Acasă Main Tsunami de recorduri Covid: 120 de decese și 7.733 de cazuri într-o...

Tsunami de recorduri Covid: 120 de decese și 7.733 de cazuri într-o zi, 974 de pacienți la Terapie Intensivă

Marțea neagră a Covidului! Ziua de 3 noiembrie a doborât toate cele 3 recorduri importante, care definesc starea pandemiei în România.

  • Decese în ultimele 24 de ore: 120. Vechiul record: 107 – miercuri, 28 octombrie (cu 6 zile în urmă)

  • Cazuri de infectare în ultimele 24 de ore: 7.733. Vechiul record: 6.548 – vineri, 30 octombrie (cu 4 zile în urmă)

  • Pacienți la Terapie Intensivă: 974. Vechiul record: 923 – sâmbătă, 31 octombrie (cu 3 zile în urmă).

Rata de pozitivare este enormă: 25,5%, adică mai mult de una din patru persoane testate în ultima zi a fost confirmată cu Covid (mai exact, 7.733 de „pozitivi” din 30.336 de testați).

GRAFIC: Cazuri zilnice COVID-19 / Infogram

Buletin de presă – Grupul de Comunicare Strategică

(marți, 3 noiembrie 2020, ora 13.00)

Până astăzi, 3 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 258.437 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (Covid-19).

* 181.175 de pacienți au fost declarați vindecați.

* În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.733 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (Covid-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba55371564,61
2.Arad58201643,56
3.Argeș74161791,59
4.Bacău86381182,27
5.Bihor72562494,13
6.Bistrița-Năsăud29681242,53
7.Botoșani35201082,02
8.Brașov101131932,99
9.Brăila3514441,36
10.Buzău4085571,37
11.Caraș-Severin2832802,21
12.Călărași1806521,18
13.Cluj101913555,08
14.Constanța64391822,22
15.Covasna2354212,52
16.Dâmbovița68741272,41
17.Dolj71591833,07
18.Galați6543601,44
19.Giurgiu2013571,63
20.Gorj3104621,52
21.Harghita3226732,86
22.Hunedoara45201152,49
23.Ialomița22751191,68
24.Iași112991812,08
25.Ilfov64261721,56
26.Maramureș48582542,83
27.Mehedinți2277491,52
28.Mureș57431453,4
29.Neamț64621222,2
30.Olt3841681,26
31.Prahova100611741,78
32.Satu Mare19581,7
33.Sălaj3081705,2
34.Sibiu59791664,26
35.Suceava96921651,9
36.Teleorman3291702,12
37.Timiș99143184,56
38.Tulcea1576150,95
39.Vaslui52461421,93
40.Vâlcea5273832,3
41.Vrancea3599151,12
42.Mun. București376507623,94
43.1273
44.Cazuri noi nealocate pe județ1881*1881
 TOTAL258.4377.733

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori

* Până astăzi, 7.273 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

* În intervalul 02.11.2020 (ora 10.00) – 03.11.2020 (ora 10.00) au fost raportate 120 de decese (70 de bărbați și 50 de femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Decesele pe categorii de vârstă

  • 30-39 ani: 1
  • 40-49 de ani: 3
  • 50-59 de ani: 7
  • 60-69 de ani: 34
  • 70-79 de ani: 38
  • peste 80 de ani: 37

* În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu Covid-19 este de 11.897. Dintre acestea, 974 sunt internate la ATI.

* Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.305.309  teste. Dintre acestea, 30.336 au fost efectuate în ultimele 24 de ore (17.698 în baza definiției de caz și a protocolului medical, 12.638 la cerere).

* Pe teritoriul României, 31.674 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.289 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.021 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar 18 în carantină instituționalizată.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Demontarea unei mari minciuni. Alegerile NU au accelerat pandemia! Comparație cu țările în care nu s-a ieșit la vot

Apelul unui polițist către bugetarii care cer “spor de Covid”: “Cu ce suntem noi mai expuși decât șoferii de taxi, ospătarii, casierii și bătrânii care vând în piață? Vă spun eu, cu absolut nimic!”

Andi Moisescu, a doua mare vedetă Pro TV infectată cu Covid! Soția sa, Olivia Steer, îi îndemna pe români să nu poarte mască și să se îmbrățișeze

loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Modifică Setările