AcasăMainA doua dronă ”de weekend” n-a mai apucat să zboare sute de...

A doua dronă ”de weekend” n-a mai apucat să zboare sute de kilometri în România: a fost doborâtă în Deltă, de același pilot de pe F-16

-

La nici 22 de ore distanță, o a doua dronă (probabil, rusească și aceasta) a fost doborâtă pe teritoriul României. De data asta, reacția Forțelor Aeriene ale României a fost mult mai rapidă: drona n-a mai fost lăsată să zboare peste 300 de kilometri pe teritoriul terestru al României (cum s-a întmplat ieri), ci a fost doborâtă la câteva minute după ce a fost detectată. Misiunea a fost executată de același avion F-16 ar Armatei române, cu același echipaj (pilot + copilot) – doi tineri de cel mult 28 de ani!

Diferența de acțiune de la o zi la alta este evidentă. Ieri, drona rusească ”s-a plimbat” o oră și 23 de minute și a survolat patru județe (Tulcea, Brăila, Ialomița și Buzău) înainte de a fi doborâtă. Astăzi, drona abia a apucat să pătrundă deasupra pământului românesc când a fost dată jos, cu o rachetă de pe același F-16.

  • Drona de vineri a fost doborâtă lângă Padina (județul Buzău), la ora 11.02, la 83 de minute după ce fusese detectată și după ce a zburat peste 300 de kilometri pe teritoriul terestru al României.
  • Drona de sâmbătă a fost doborâtă în Delta Dunării, la vest de orașul Sfântu Gheorghe (județul Tulcea), la o oră încă neclară – 8.30 în versiunea președintelui Nicușor Dan, 8.34 în cea a ministrului interimar al Apărării, Radu Miruță –, la 8 sau 12 minute după ce fusese detectată și după ce a zburat 10 kilometri pe teritoriul terestru al României.

Bâjbâială cu ora doborârii: 8.30 (Nicușor Dan) sau 8.34 (Radu Miruță)? MApN nu lămurește problema

Ca și ieri, primul anunț l-a făcut președintele Nicușor Dan, care – conform Constituției – este și comandantul suprem al Armatei României. Șeful statului a ales să comunice prin Facebook.

Nicușor Dan: ”În această dimineață, la ora 8.30, o nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, la 10 km vest de localitatea Sfântu Gheorghe (Deltă). Drona a fost doborâtă de un pilot român dintr-un avion F-16”.

- Advertisement -

La câteva minute după postarea lui Nicușor Dan, Radu Miruță a anunțat și el, tot pe Facebook, doborârea dronei în apropiere de Sfântul Gheorghe, județul Tulcea. Ministrul interimar al Apărării Naționale spune însă că doborârea dronei a avut loc 4 minute mai târziu, la o distanță un pic mai mică de Sfântu Gheorghe – 9,6 km, în loc de 10 km!

Radu Miruță: ”Încă o dronă intrată ilegal în spațiul aerian românesc a fost doborâtă de militarii români în această dimineață, la ora 8.34, la 9,6 km vest de localitatea Sfântu Gheorghe. Drona a fost observată de radarele MApN intrând în spațiul nostru aerian la ora 8.22 și a fost lovită câteva minute mai târziu de un avion de vânătoare F-16 românesc”.

Aceste evenimente l-au prins pe ministrul Radu Miruță în concediu cu familia, la Antalya (Turcia).

- Advertisement -

MApN se contrazice de la postare la comunicat

Ministerul Apărării Naționale n-a lămurit acest amănunt tehnic. MApN a anunțat pe pagina sa de Facebook: În această dimineață, la 8.22, același pilot român, aflat la manșa aceleiași aeronave de luptă F-16 a Forțelor Aeriene Române, ajutat de același coleg, a doborât o a doua dronă intrată în spațiul aerian al României”.

Este, evident, o eroare: cel care a postat anunțul pe Facebook a confundat ora detectării dronei de către sistemele radar ale Armatei cu (8.22) cu ora doborârii ei! De altfel, comunicatul MApN de la ora 9.22 – emis în spațiul public la exact o oră de la detectarea dronei de către radarul românesc – lămurește acest amănunt. Dar între postarea de pe Facebook și comunicatul oficial este evident o contradicție.

Oricum, ora doborârii dronei rămâne nelămurită de către MApN: cea de pe Facebook e greșită, în comunicat nu există!

Din comunicat mai lipsește o informație esențială, care există în postarea de pe Facebook: precizarea că drona a fost doborâtă de același pilot român, aflat la manșa aceleiași aeronave de luptă F-16, ajutat de același coleg”.

În comunicările de ieri, șeful Statului Major al Armatei Române, generalul Vlad Gheorghiță, a precizat despre cei doi: Cel care a angajat drona e căpitan. Cel care l-a asistat în angajarea dronei este locotenent. Doi oameni care nu au mai mult de 28 de ani”.

Comunicatul MApN

”A doua dronă doborâtă de o aeronavă F-16 Fighting Falcon din Forțele Aeriene Române”

”Sâmbătă, 25 iulie, la ora 8.22, sistemele de supraveghere radar ale Ministerului Apărării Naționale au detectat o nouă pătrundere neautorizată în spațiul aerian național a unei drone care evolua în zona de frontieră cu Ucraina.

Două aeronave F-16 Fighting Falcon ale Forțelor Aeriene Române, aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană, au interceptat ținta aeriană și au executat procedurile standard de identificare și neutralizare.

Drona a fost doborâtă în condiții de siguranță într-o zonă nepopulată din proximitatea frontierei.

Echipe ale MApN urmează să se deplaseze în zona de impact pentru verificări.

Ministerul Apărării Naționale monitorizează în permanență situația din spațiul aerian și este în contact strâns cu structurile aliate.

Informații suplimentare vor fi puse la dispoziție pe măsură ce vor fi disponibile.”

S-a confirmat: Geran-2, adică Shahed

Drona doborâtă la Sfântu Gheorghe (Tulcea) este a doua doborâtă în România, în mai puțin de 22 de ore. Până acum, pe teritoriul țării noastre nu mai fusese lovită și anihilată vreo altă dronă, deși războiul de agresiune al Rusiei asupra Ucrainei durează de aproape 4 ani și jumătate.

Vineri, 24 iulie, Forțele Aeriene Române au doborât în premieră o dronă care a pătruns pe teritoriul național. În operațiune au fost implicate două avioane Eurofighter Typhoon pilotate de italieni, dar acestea au ratat ținta. Au fost ridicate și două avioane F-16 pilotate de români, de la Baza 86 Aeriană de la Fetești (județul Ialomița), iar unul dintre acestea a doborât drona într-o zonă nelocuită din județul Buzău, în apropiere de comuna Padina.

Între timp, procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești, care au preluat ancheta, au confirmat oficial că a fost vorba despre o dronă de tip Shahed (la origine, iraniană), care în varianta rusească a devenit Geran-2.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Un lider AUR a încercat să ia Bac-ul, în sfârșit, la 39 de ani. N-a reușit, dar e anchetat pentru tentativă de fraudare a examenului

Orban intră în război total cu Nicușor Dan: ”Să nu te miri dacă voi susţine demiterea ta!” / ”În loc să lupți împotriva lor, te-ai aliat cu ei. Asta se cheamă trădare!”

”A sunat Lia”… și Dominic Fritz a fost executat ca-n Belarus, pentru nimic! Marii hoți de la PSD stau liniștiți

DNA se implică periculos în bătălia politică din PNL: brusc, scoate de la sertar un dosar al lui Ciprian Ciucu, ”mâna dreaptă” a lui Bolojan! Primarul Capitalei – pus sub acuzare pentru ”luare de mită”

VIDEO. Cutremur la Marș TV: Călin Georgescu o masacrează pe Alexandreasca. O face proastă, propagandistă, mercenară, trădătoare, fără caracter. Ea se teme că a crescut un dictator: ”Mă amenințați?!”

EDITORIALE:

- Advertisement -

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
- Advertisment -