sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăMainVIDEO. Simona Halep a revenit după 6 luni cu un thriller: victorie...

VIDEO. Simona Halep a revenit după 6 luni cu un thriller: victorie în tie-break, după ce a ratat 6 mingi de meci!

-

Simona Halep (28 de ani, locul 2 mondial) a jucat marți, 11 august, primul său meci după aproape 6 luni. În primul tur al turneului de la Praga, românca a învins-o greu, după mult suspans, pe slovena Polona Hercog (locul 46 WTA): 6-1, 1-6, 7-6.

Înaintea „pauzei de pandemie”, ultimul meci jucat de Simona Halep a fost finala de la Dubai, câștigată în stil thriller de tenismena română, pe 22 februarie: 3-6, 6-3, 7-6 cu rusoaica Elena Rybakina.

Scenariul a fost similar acum, la revenirea pe teren, cu deosebirea că Simona n-a mai câștigat setul 2, ci pe primul. În rest, s-a mers în oglindă: 3-6, 6-3 atunci, 6-1, 1-6 acum. Plus tie-break-ul tradițional: 7-6.

Confruntarea cu Polona Hercog a avut însă un ingredient suplimentar pentru menținerea suspansului: Simona a ratat 6 mingi de meci (toate pe serviciul adversarei), fructificând-o abia pe cea de-a 7-a! Românca a irosit trei matchball-uri la 5-4 (a condus cu 40-0, dar a pierdut game-ul) și trei la 6-5 (a condus cu 40-15, a mai avut și un avantaj, dar a pierdul și acest game).

Tie-break-ul a fost controlat de Simona Halep, care l-a câștigat cu 7-3.

În turul 2, Simona Halep o va întâlni pe cehoaica Barbora Krejcikova (24 de ani, locul 118 WTA), care în primul tur a eliminat o altă româncă, Patricia Maria Țig (6-4, 6-3).

Și Irina Begu (29 de ani, locul 82 WTA) s-a calificat în turul 2, reușind o surpriză: 6-2, 6-2 cu letona Anastasija Sevastova (locul 43 WTA).

Record fabulos al Simonei Halep: prima tenismenă din istorie cu 315 săptămâni consecutive în Top 10 mondial