duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSport7 zile tonice pentru fotbalul românesc în Europa: 6 victorii și un...

7 zile tonice pentru fotbalul românesc în Europa: 6 victorii și un egal în 8 meciuri, golaveraj 17-8. Din 4 echipe, 3 s-au calificat în turul următor

-

Seara de joi, 3 august, a completat o săptămână de excepție pentru fotbalul românesc în cupele europene. De mult n-am mai avut un bilanț atât de bun: 6 victorii, un egal și o înfrângere, golaveraj 17-8. Iar singurul eșec a venit printr-un gol primit în minutul 90+3! Ce-o fi în sufletul celor de la CFR Cluj… dar de-o fi în sufletul bulgarilor!?!

3 echipe calificate în turul 3 al Conference League, din cele 4 aflate pe tabloul competiției – nu e rău deloc, de obicei ne „curățam” repede și avansam doar cu o echipă, cel mult două.

Nu doar calificările sunt importante, ci și maniera în care au fost realizate: cu punctaj maxim pentru Farul, FCSB și Sepsi, la care se adaugă și punctul obținut în tur de CFR Cluj. Aceste puncte cresc coeficientul UEFA al României și ne-ar putea aduce, în anii următori, prezențe mai consistente în Europa, mai ales în Champions League (unde campioana noastră intră încă din primul tur preliminar) și în Europa League (unde nu suntem repezentați).

A fost faza în care ne-am umplut sacii pe seama vecinilor bulgari, ne lăsând niciun punct celor două ȚSKA-uri. Sepsi și FCSB au reușit, împreună, 4 victorii din 4, golaveraj 12-4, cu o medie de 3 goluri marcate pe meci!

Dacă scoatem din ecuație „dubla” româno-bulgară, confruntările cu turcii și armenii ne-au adus bilanț mai puțin entuziasmant: două victorii, un egal și o înfrângere, golaveraj 7-6.

A fost atât de aproape și CFR…

Regretul e că nu s-a calificat și CFR Cluj, care a avut de departe cel mai puternic adversar – Adana Demirspor, locul 4 în Turcia, după Galatasaray, Fenerbahce și Beșiktaș, dar înaintea ex-campioanei Trabzonspor.

CFR s-a aflat foarte aproape de a da lovitura la Adana. Din minutul 63, clujenii au jucat cu un om în plus, după eliminarea fundașului francez Gavilon (la faza penalty-ului din care a egalat Mogoș). Echipa lui Mandorlini a presat, a avut ocazii, dar n-a marcat și se părea că meciul intră în prelungiri. Ar fi fost un scenariu foarte bun pentru CFR, omul în plus ar fi cântărit mult în cele 30 de minute suplimentare. Dar a venit fatidicul minut adițional 90+3, când, la o lovitură liberă a gazdelor, mingea a ricoșat nefericit la senegalezul Cherif Ndiaye, care a marcat decisiv.

Sepsi magistrală, Farul și FCSB cu mari emoții

Emoții au avut și Farul, și FCSB. La un moment dat, constănțenii erau eliminați (Urartu conducea cu 2-0, după 2-3 în tur), iar bucureștenii erau trimiși în prelungiri (la 1-2, după 1-0 în tur).

Finalurile spectaculoase au rezolvat însă problemele: Farul a marcat trei goluri consecutive în repriza secundă la Erevan, iar FCSB a punctat de două ori în 10 minute (82, 90+1) pe stadionul „Arcul de Triumf”, unde s-a jucat fără spectatori.

Omul-cheie al FCSB a fost croatul Djokovici, fost la CFR Cluj și readus în prima ligă a României din Arabia Saudită. Djokovici a marcat două goluri vitale pentru echipa lui Becali.

Marchează Djokovici!

Tot de două ori a punctat și Alibec pentru Farul, la Erevan. Dar trezirea trupei lui Gică Hagi a venit după o primă repriză incredibil de slabă.

Alibec în acțiune!

Cu adevărat impresionantă a fost evoluția celor de la Sepsi: 2-0 la Sofia, 4-0 la Sfântu Gheorghe, dominare totală a ultimei clasate din play-off-ul României. Antrenorul Liviu Ciobotariu a făcut o treabă excelentă în Covasna, unde a ajuns de numai două luni.

Amănunt important: ȚSKA-ul umilit de Sepsi e mai puternic decât cel eliminat cu emoții de FCSB! În ediția trecută a campionatului bulgar, cele două echipe două echipe au fost vecine de clasament, pe locurile 2 și 3, dar ȚSKA a avut cu 14 puncte mai mult decât ȚSKA 1948 (73 / 59).

Conference League, turul 2 preliminar

Urartu Erevan – Farul Constanța 2-3 (în tur 2-3). Goluri: Antwi (11), Sabua (47) / Nedelcu (53), Alibec (57, 90+2).

FCSB – ȚSKA 1948 Sofia 3-2 (în tur 1-0). Goluri: Djokovici (27, 82), Oct. Popescu (90+1) / Pedrinho (49), Daskalov (68).

Sepsi Sf. Gheorghe – ȚSKA Sofia 4-0 (în tur 2-0). Goluri: C. Matei (19 – din penalty), Aganovici (70), Varga (90), Alimi (90+5 – din penalty).

Adana Demirspor – CFR Cluj 2-1 (în tur 1-1). Goluri: Akintola (43), Ndiaye (90+3) / Mogoș (68 – din penalty).

FCSB are cel mai dur adversar, iar Farul – pe cel mai slab

În turul 3 preliminar, penultimul hop în drumul spre calificarea în grupele Conference League, cele trei echipe românești rămase în competiție vor întâlni o campioană și două vicecampioane. Două adversare provin din țări desprinse din fosta URSS.

Programul turului 3 preliminar

Farul Constanța (1) – Flora Tallinn (Estonia, 1)

FCSB (2) – Nordsjaelland (Danemarca, 2)

Sepsi Sf. Gheorghe (6) – Aktobe (Kazahstan, 2)

Meciurile se vor disputa pe 10 și 17 august. Există și o excepție: Norsjaelland a obținut acceptul URFA pentru ca returul cu FCSB să se joace cu o zi mai devreme – miercuri, 16 august.

Toate cele trei echipe românești vor juca primul meci pe teren propriu, iar returul în deplasare.

Flora Tallin, campioana Estoniei, a fost eliminată de campioana Poloniei, Rakow Czestochowa, în turul 1 preliminar al Champions League: 0-1 (d) și 0-3 (a). În turul 2 al Conference League, Flora Tallinn nu a jucat, beneficiind de statutul de ”lucky loser”, căpătat la tragerea la sorți.

Nordsjaelland, vicecampioana Danemarcei, este calificată direct în turul 3 preliminar al Conference League.

Aktobe, vicecampioana Kazahstanului, i-a eliminat pe georgienii de la Torpedo Kutaisi în turul 2 preliminar al Conference League: 4-1 (d) și 1-2 (a).

Cea mai ușoară misiune, în această fază, pare s-o aibă Farul, care merge pe „traseul campioanelor” – al celor eliminate din Champions League.

Cel mai sever va fi testată FCSB, care v întâlni vicecampioana Danemarcei. Echipa lui Gigi Becali n-a uitat coșmarul de anul trecut: 0-5 atât în deplasare, cât și acasă cu Silkeborg, echipă care nu venea de pe locul 2, ci de pe locul 6 al primei ligi daneze.

Periculoasă este și Aktobe, adversara lui Sepsi. Ea vine de pe locul 2 din Kazahstan, în condițiile în care ocupanta locului 3, Tobol Kostanay, tocmai i-a eliminat pe elvețienii de l FC Basel: 3-1 (d) și 1-2 (a)! Un semnal de alarmă îl reprezintă și maniera în care Aktobe s-a impus în deplasarea din Georgia: 4-1 cu Torpedo Kutaisi.

Adjudecat: 550.000 €. Următoarea țintă: 750.000 €. Obiectiv: cel puțin 5.000.000 €

Pentru prezența în turul 3 preliminar al Conference League, cele trei echipe românești, Farul, FCSB și Sepsi, primesc câte 550.000 de euro.

O calificare în play-off le-ar aduce încă 750.000 de euro.

Prezența în grupele C3 se premiază cu 2,9 milioane de euro, la care se adaugă banii cuveniți pentru punctele câștigate: 500.000 de euro victoria, 166.000 egalul.

Așadar, calificarea în grupe și un parcurs decent în această fază (o victorie, două egaluri și trei înfrângeri) ar aduce oricărei echipe românești în jur de 5 milioane de euro.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* FCSB n-a mai avut un start atât de bun de pe vremea când Becali era în pușcărie! A mai luat 9 puncte din 9 în 2014-2015, când a și câștigat titlul pentru ultima oară

Umilințe la indigo pentru Hagi, în Europa, la distanță de 6 ani: 1-0 și 0-4 cu campioana Ciprului, 1-0 și 0-3 cu campioana Moldovei. De fiecare dată, echipa sa s-a prăbușit în prima repriză de prelungiri și a primit lovitura de grație în minutul 105+1

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

„De azi, rapidistul Șumudică a murit! Aș antrena pe FCSB cu inima deschisă. Și la Dinamo m-aș duce”

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

S-a născut campionul următorului deceniu: Carlos Alcaraz, puștiul care a oprit marșul triumfal al lui Djokovici. Finală magică la Wimbledon: spaniolul a câștigat în 5 seturi, după ce începuse cu 0-5!