vineri, mai 3, 2024
AcasăSportS-a născut campionul următorului deceniu: Carlos Alcaraz, puștiul care a oprit marșul...

S-a născut campionul următorului deceniu: Carlos Alcaraz, puștiul care a oprit marșul triumfal al lui Djokovici. Finală magică la Wimbledon: spaniolul a câștigat în 5 seturi, după ce începuse cu 0-5!

-

La 20 de ani și două luni, spaniolul Carlos Alcaraz a câștigat o finală fabuloasă la Wimbledon: 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4 cu legendarul sârb Novak Djokovici (36 de ani și o lună). Este al doilea trofeu de Grand Slam pentru Alcaraz, după US Open 2022. Sârbul deține recordul absolut: 23 de titluri (10 la Australian Open, 7 la Wimbledon, 3 la Roland Garros, 3 la US Open).

Novak Djokovici câștigase primele două turnee de Grand Slam ale anului 2023, după finale în care n-a pierdut niciun set: 6-3, 7-6, 7-6 cu grecul Stefanos Tsitsipas la Australian Open, 7-6, 6-3, 7-5 cu norvegianul Casper Ruud la Roland Garros.

Sârbul își propusese să triumfe și la Wimbledon, și la US Open, pentru a reuși o performanță rarisimă: câștigarea tuturor celor patru turnee de Grand Slam în același an.

Iar startul finalei de la Wimbledon a fost perfect pentru Djokovici: a ajuns rapid la 5-0 în primul set, pe care l-a câștigat cu 6-1.

Părea să fie o finală scurtă, în urma căreia Djokovici să câștige al treilea turneu consecutiv de Grand Slam. Alcaraz și-a ridicat însă nivelul și a câștigat cu 3-2 la seturi, după o confruntare de poveste, încheiată după 4 ore și 46 de minute.

Extrem de important a fost tie-break-ul setului 2. Djokovici a avut minge de set la 6-5, pe serviciul lui Alcaraz, care a reușit însă trei puncte consecutive, câștigând cu 8-6. Dacă ar fi fructificat acea minge de set, sârbul ar fi condus cu 2-0 la seturi, iar misiunea spaniolului ar fi devenit imposibilă.

Cei mai buni în lume: Carlos Alcaraz și Novak Djokovici / FOTO: GettyImges

Dacă ar fi câștigat finala de la Wimbledon, Djokovici ar fi redevenit lider mondial, detronându-l pe Alcaraz. N-a fost cazul: spaniolul și-a consolidat primul loc în clasamentul ATP. De luni, Alcaraz va avea 9.675 de puncte, iar Djokovici – 8.795.

La feminin, trofeul a fost câștigat, surprinzător, de cehoaica Marketa Vondrousova (24 de ani), venită de pe locul 42 mondial, dar propulsată pe poziția a 10-a grație celor 2.000 de puncte ce revin câștigătoarei de la Wimbledon.

Marketa Vondrousova

Celor doi campioni, Carlos Alcaraz și Marketa Vondrousova, le-a revenit premiul cel mare: câte 2.350.000 de lire sterline (2.749.036 de euro). Finaliștii – Novak Djokovici și Ons Jabeur – au primit de două ori mai puțin: 1.175.000 de lire sterline (1.374.518 de euro).

• 6-2, 7-5 cu Peyton Stearns (SUA, 59) / turul 1

* „De azi, rapidistul Șumudică a murit! Aș antrena pe FCSB cu inima deschisă. Și la Dinamo m-aș duce”

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

VIDEO. Dinamo revine în prima ligă, după un baraj nebun, cu 13 goluri! UTA se salvează după 5-1 în retur. Tabloul complet al sezonului viitor

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Final de poveste la Roland Garros: Novak Djokovici – record istoric la 36 de ani; Iga Swiatek – 4 titluri de Grand Slam la 22 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

România e regina Europei la tenis de masă: unguroaica noastră e mai tare decât chinezoaicele nemților! În finală: România – Germania 3-2, Bernadette Szöcs ne-a adus două puncte