marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportPrima semifinală la Mondiale: Croația - Argentina! Messi intră, în sfârșit, în...

Prima semifinală la Mondiale: Croația – Argentina! Messi intră, în sfârșit, în rolul lui Maradona. Plus doi eroi: atacantul Weghorst și portarul Martinez

-

Cunoaștem deja prima semifinală la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar: nu e Argentina – Brazilia, cum se aștepta aproape toată lumea, ci Argentina – Croația! Sâmbătă, spre miezul nopții, o vom ști și pe cea de-a doua.

Ambele „sferturi” de vineri au fost tranșate la penalty-uri. După surpriza furnizată de Croația (care a eliminat marea favorită Brazilia), Olanda a fost foarte aproape de transforma semifinalele într-o afacere 100% europeană.

Argentina a condus cu 2-0, Olanda părea că nu e în joc, dar s-a trezit pe final și a egalat în minutul 90+11, ultimul din timpul regulamentar de joc. Ca și în cazul croaților, marcatorul providențial al olandezilor a venit de pe banca de rezerve: Wout Weghorst (30 de ani), care a punctat de două ori: mai întâi cu capul, apoi cu un șut plasat din careu, după o lovitură liberă executată surprinzător de Berghuis (și el intrat după pauză).

Din vara acestui an, Weghorst joacă la Beșiktaș Istanbul. Este al 5-lea sezon al său în străinătate, după 3 ani și jumătate în Germania (la Wolfsburg) și o jumătate de an în Anglia (la Burnley). În acest sezon, Weghorst a marcat 6 goluri în 13 meciuri pentru Beșiktaș (locul 8 în prima ligă a Turciei).

Prelungirile i-au avut din nou în prim-plan pe sud-americani, dar scorul a rămas 2-2. Și s-a ajuns din nou la penalty-uri, unde a apărut un nou erou: Emiliano Martinez (30 de ani), portarul Argentinei, titular în Premier League, la Aston Villa Birmingham. Acesta a apărat primele două lovituri, executate puternic de Van Dijk (Liverpool) și de Berghuis (Ajax Amsterdam). Avansul a fost recuperat doar parțial de olandezi, așa că Argentina e în semifinale.

Olanda – Argentina 2-2

Goluri: Weghorst (83, 90+11) / Molina (35), Messi (73 – din penalty)

OLANDA: Noppert – Timber, Van Dijk, Aké – Dumfries, De Roon (46 Koopmeiners), Frenkie De Jong, Blind (64 Luuk De Jong) – Depay (78 Weghorst), Gakpo (113 Lang), Berwijn (46 Berghuis). Antrenor: Louis Van Gaal.

ARGENTINA: Emiliano Martinez – Romero (78 Pezzella), Otamendi, Lisandro Martinez – Molina (105 Montiel), De Paul (66 Paredes), E. Fernandez, Mac Allister, Acuña (78 Tagliafico) – Messi, J. Alvarez (82 Lautaro Martinez). Antrenor: Lionel Scaloni.

Seria penalty-urilor de departajare (3-4)

• 0-0, Van Dijk: ratare (apără Emiliano Martinez)
  • 0-1, Messi: gol
  • 0-1, Berghuis: ratare (apără Emiliano Martinez)
  • 0-2, Paredes: gol
  • 1-2, Koopmeiners: gol
  • 1-3, Montiel: gol
  • 2-3, Weghorst: gol
  • 2-3, E. Fernandez: ratare (pe lângă poartă)
  • 3-3, Luuk De Jong: gol
  • 3-4, Lautaro Martinez: gol

Messi, în sfârșit decisiv

A fost meciul în care Lionel Messi (35 de ani) a intrat, în sfârșit, în rolul jucat de legendarul Diego Armando Maradona la Mondialele din 1986 (campion mondial) și 1990 (finalist). Messi a jucat magistral, trăgându-și echipa după el și făcând diferența. El a pasat minunat la primul gol, a transformat penalty-ul pentru 2-0 și a deschis impecabil seria loviturilor de departajare.

Semifinala Croația – Argentina se va juca marți, 13 decembrie, de la ora 21.00.

Cele două echipe s-au întâlnit și la Mondialul precedent, în Rusia 2018, în faza grupelor. Croația a câștigat cu 3-0, deși Argentina a fost condusă din teren de același Messi, ba chiar cu patru ani și jumătate mai tânăr.

Sferturi de finală

• Croația – Brazilia 1-1 după prelungiri (4-2 la penalty-uri)
  • Olanda – Argentina 2-2 după prelungiri (3-4 la penalty-uri)
  • Maroc – Portugalia (sâmbătă, ora 17.00)
  • Anglia – Franța (sâmbătă, ora 21.00)

Semifinale

• ArgentinaCroația
  • Franța / Anglia – Maroc / Portugalia

* Șoc la Mondiale: Brazilia, eliminată în „sferturi”! La fotbal, Croația și-a întins Spațiul Schengen până în America de Sud!

* Portugalia râde, dar Ronaldo plânge. Noul rege e Gonçalo Ramos – trei goluri și o pasă decisivă, la 21 de ani, într-un teribil 6-1 cu Elveția

* Degeaba și-au aranjat spaniolii traseul spre semifinale: au evitat Croația și Brazilia, dar i-a eliminat Marocul! Ibericii n-au marcat niciun gol în 120 de minute și din 3 penalty-uri

Continuă seria marilor surprize: Tunisia – Franța 1-0, Australia – Danemarca 1-0! Se cunosc primele 4 „optimi”. Cele 10 echipe calificate (din 16)

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european