Portugalia râde, dar Ronaldo plânge. Noul rege e Gonçalo Ramos – trei goluri și o pasă decisivă, la 21 de ani, într-un teribil 6-1 cu Elveția

0
1591
Gonçalo Ramos

S-a încheiat și faza „optimilor” la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar! După 17 zile intense, cunoaștem distribuția celor patru „sferturi”: Croația – Brazilia, Olanda – Argentina, Maroc – Portugalia și Anglia – Franța. Așadar, cinci echipe europene, două sud-americane și una africană.

Ultimul meci din „optimi”, Portugalia – Elveția, se anunța extrem de echilibrat, inclusiv prin prisma confruntărilor anterioare. Dar a fost o dezlănțuire portugheză, încheiată cu scorul unui set de tenis: 6-1!

Marea revelație a fost Gonçalo Ramos (21 de ani), atacantul Benficăi Lisabona. În cele 74 de minute cât s-a aflat pe teren, acesta a marcat trei goluri și a dat o pasă de gol, la primul său meci ca titular la Mondiale.

Titularizarea lui Gonçalo Ramos a însemnat trecerea lui Cristiano Ronaldo (37 de ani) pe banca de rezerve. Legendarul atacant a fost pedepsit de antrenorul Fernando Santos (68 de ani) pentru sarcasmul cu care a primit înlocuirea sa în meciul precedent, 1-2 cu Coreea de Sud. Aroganța și lipsa de profesionisn arătate de Ronaldo la echipa națională confirmă comportamentul acestuia, în această toamnă, și la Manchester United, unde a fost scos din echipă și chiar din lot de antrenorul olandez Erik Ten Haag.

Marți seara, totuși, Fernando Santos n-a ținut să-l umilească pe Ronaldo. I-a dat o lecție strașnică, dar atât. În minutul 73, el l-a trimis în teren, în locul lui Joao Felix. Dar Ronaldo n-a reușit nimic memorabil. În timp ce el, tot mai neputincios, se lupta cu propriii demoni, Gonçalo Ramos era apaludat de un stadion întreg, iar Rafael Leao, intrat în joc în minutul 87, marca un gol spectaculos.

Fără Cristiano Ronaldo în teren, Portugalia a jucat senzațional. Probabil că formula va fi păstrată și în „sfertul” cu Maroc, pentru că fostul multiplu Balon de Aur frânează jocul naționalei lusitane, așa cum în trecut îl accelera.

Miercuri și joi sunt primele zile libere la World Cup 2022, iar vineri și sâmbătă se joacă „sferturile” (câte două pe zi).

Rezultatele din „optimi”

Franța – Polonia 3-1. Goluri: Giroud (44), Mbappé (74, 90+1) / Lewandowski (90+9 – din penalty)

Anglia – Senegal 3-0. Goluri: Henderson (38), Kane (45+3), Saka (57)

Olanda – SUA 3-1. Goluri: Depay (10), Blind (45+1), Dumfries (81) / Wright (76)

Argentina – Australia 2-1. Goluri: Messi (35), J. Alvarez (57) / E. Fernandez (77 – autogol)

Croația – Japonia 1-1, după prelungiri (3-1 la penalty-uri). Goluri: Perisici (55) / Maeda (43)

Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Goluri: Vinicius (7), Neymar (13 – din penalty), Richarlison (29), Paqueta (36) / Paik Seung Ho (76)

Maroc – Spania 0-0, după prelungiri (3-0 la penalty-uri)

Portugalia – Elveția 6-1. Goluri: Gonçalo Ramos (17, 51, 67), Pepe (33), Leao (90+2) / Akanji (58).

• Franța / Anglia – Maroc / Portugalia

* Șoc la Mondiale! Degeaba și-au aranjat spaniolii traseul spre semifinale: au evitat Croația și Brazilia, dar i-a eliminat Marocul! Ibericii n-au marcat niciun gol în 120 de minute și din 3 penalty-uri. Africanii au cea mai bună apărare de la acest Mondial

Continuă seria marilor surprize: Tunisia – Franța 1-0, Australia – Danemarca 1-0! Se cunosc primele 4 „optimi”. Cele 10 echipe calificate (din 16)

Mondialul surprizelor lovește din nou: Belgia – Maroc 0-2! Record istoric: niciodată Asia și Africa n-au șifonat atât de tare Marile Puteri ale fotbalului

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

„Antrenorul” Gigi Becali face de râs România: 0-10 cu o modestă echipă daneză! FCSB e cea mai slabă din Conference League. CFR Cluj îi dă o lecție usturătoare: dublă victorie cu puternica Slavia Praga!

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european