joi, martie 28, 2024
AcasăSportȘoc la Mondiale: Brazilia, eliminată în "sferturi"! La fotbal, Croația și-a întins...

Șoc la Mondiale: Brazilia, eliminată în „sferturi”! La fotbal, Croația și-a întins Spațiul Schengen până în America de Sud!

-

De asta e fotbalul un sport special, de asta e Campionatul Mondial cea mai frumoasă competiție inventată de specia umană! Brazilia, marea favorită din Qatar, a fost eliminată de Croația, marea specialistă a penalty-urilor de departajare!

La o zi după ce Croația a fost admisă în Spațiul Schengen (România și Bulgaria – nu), micuța națiune din Balcanii de Vest și-a oferit o nouă bucurie fantastică: a întins „Spațiul Schengen fotbalistic” și peste Brazilia, dincolo de Atlantic!

Cea mai mare națiune fotbalistică a lumii (Brazilia – 214 milioane de locuitori) a fost eliminată de cea mai mică națiune capabilă să joace finala mondială în vremurile noastre (Croația – 3,9 milioane de locuitori).

Brazilia are o suprafață de 150 de ori mai mare decât cea a Croației (8.516.000 km² / 56,542 km²) și o populație de 55 de ori mai mare.

Brazilia are mai mulți fotbaliști legitimați decât toată populația Croației (bărbați + femei)!

Brazilia a câștigat 5 titluri mondiale (record absolut), Croația niciunul. La finale jucate, raportul e de 7-1.

Filiera Dinamo Zagreb: golul istoric creat de două rezerve

În „sfertul” de azi, din Qatar, a fost 11-1 pentru Brazilia la șuturi pe poartă, dar 1-1 la goluri marcate!

Brazilia a marcat prima în prelungiri, în urma unei faze superbe finalizată de Neymar, și părea deja propulsată în semifinale. Dar Croația a egalat în minutul 116, la o fază creată de două rezerve: Orsici (intrat pe teren cu doar două minute înainte!) i-a pasat lui Petkovici (trimis pe gazon în minutul 72).

Și Mislav Orsici (29 de ani), și Bruno Petkovici (28 de ani) – de la Dinamo Zagreb! Primul a mai jucat prin Coreea de sud, celălalt s-a plimbat pe la mai multe echipe modeste din Italia. Amândoi se află la al 5-lea sezon consecutiv la Dinamo Zagreb (din 2018).

Portarul Dominik Livakovici (27 de ani) a apărat din nou eroic. De astă-dată, mai ales în cele 120 de minute de joc, dar și la primul penalty, executat de Rodrygo. Livakovici – tot de la Dinamo Zagreb; Rodrygo – de la Real Madrid!

Croația – Brazilia 1-1

Goluri: Petkovici (116) / Neymar (105+1).

CROAȚIA: Livakovici – Juranovici, Lovren, Gvardiol, Sosa (110 Budimir) – Modrici, Brozovici (114 Orsici), Kovacici (105 Majer) – Pașalici (72 Vlasici), Kramarici (72 Petkovici), Perisici. Antrenor: Zlatko Dalici.

BRAZILIA: Alisson – Militao (105 Alex Sandro), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo – Paqueta (105 Fred), Casemiro – Raphinha (56 Antony), Neymar, Vinicius (64 Vinicius) – Richarlison (84 Pedro). Antrenor: Tite.

Seria penalty-urilor de departajare (4-2)

• 1-0, Vlasici – gol
  • 1-0, Rodrygo – ratare (apără Livakovici)
  • 2-0, Majer – gol
  • 2-1, Casemiro – gol
  • 3-1, Modrici – gol
  • 3-2, Pedro – gol
  • 4-2, Orsici – gol
  • 4-2, Marquinhos – ratare (șut în bară)

Croația 2018-2022: a câștigat toate cele 5 meciuri împinse în prelungiri, dintre care 4 la penalty-uri! În toate a fost condusă cu 1-0!

Croația bifează al 5-lea meci eliminatoriu împins în prelungiri, din ultimele jucate 6 la Mondialele din 2018 și 2022. Le-a câștigat pe toate: 4 la penalty-uri, unul în prelungiri. Singura partidă pierdută a fost cea care n-a ajuns la prelungiri (finala cu Franța, din 2018).

Să recapitulăm:

• 1-1 cu Danemarca, după prelungiri; 3-2 la penalty-uri – CM 2018, „optimi”
  • 2-2 cu Rusia, după prelungiri; 4-3 la penalty-uri – CM 2018, „sferturi”
  • 2-1 cu Anglia, după prelungiri (1-1 în 90 de minute) – CM 2018, semifinale
  • 1-1 cu Japonia, după prelungiri; 3-1 la penalty-uri – CM 2022, „optimi”
  • 1-1 cu Brazilia, după prelungiri (0-0 în 90 de minute); 4-2 la penalty-uri – CM 2022, „sferturi”

Atenție: în toate cele 5 meciuri intrate în prelungiri, Croația a fost condusă cu 1-0, dar de fiecare dată a egalat!

În grupe, Croația a obținut trei victorii în 2018 (2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina, 2-1 cu Islanda), respectiv o victorie și două remize în 2022 (0-0 cu Maroc, 4-1 cu Canada, 0-0 cu Belgia).

Așadar, la actuala ediție, Croația a câștigat un singur meci și a încheiat patru la egalitate! Golaverajul: 5-2 după 90 de minute, 6-3 după prelungiri.

De 3 ori în semifinale, din 6 calificări la Mondiale!

Croația este un fenomen în fotbalul mondial. În cele 7 campanii din 1998 încoace, s-a calificat de 6 ori la turneul final (doar în 2010 a lipsit), iar de 3 ori a ajuns în semifinale (cel puțin o dată în finală): 1998, 2018, 2022!

Antrenorul Croației este Zlatko Dalici (56 de ani) – din octombrie 2017. Anterior, timp de 7 ani, el pregătise trei echipe arabe, din Arabia Saudită (Al Faysaly și Al Hilal) și din Emirate (Al Ain).

Cu Zlatko Dalici la cârmă, Croația are o finală mondială (în 2018) și cel puțin o calificare în semifinale (2022).

La prima calificare în semifinale, cea din 1998, selecționerul Croației a fost Miroslav Blazevici (pe atunci, 63 de ani).

Pe gazon, omul-cheie al celor două calificări consecutive în semifinale (2018, 2022) a fost cel mai mare fotbalist din istoria fotbalului croat, Luka Modrici (acum, 37 de ani).

Sferturi de finală

• Croația – Brazilia 1-1 după prelungiri (4-2 la penalty-uri)

* Portugalia râde, dar Ronaldo plânge. Noul rege e Gonçalo Ramos – trei goluri și o pasă decisivă, la 21 de ani, într-un teribil 6-1 cu Elveția

Șoc la Mondiale! Degeaba și-au aranjat spaniolii traseul spre semifinale: au evitat Croația și Brazilia, dar i-a eliminat Marocul! Ibericii n-au marcat niciun gol în 120 de minute și din 3 penalty-uri

Continuă seria marilor surprize: Tunisia – Franța 1-0, Australia – Danemarca 1-0! Se cunosc primele 4 „optimi”. Cele 10 echipe calificate (din 16)

Mondialul surprizelor lovește din nou: Belgia – Maroc 0-2! Record istoric: niciodată Asia și Africa n-au șifonat atât de tare Marile Puteri ale fotbalului

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european