Lovitura spectaculoasă a lui Răzvan Lucescu. Românul a devenit spaima Atenei și e lider în Grecia

0
1096
Răzvan Lucescu

Etapa a 30-a a campionatului de fotbal al Greciei (a 4-a din play-off) a adus un nou meci fără înfrângere al echipei lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, pe terenul unei mari rivale din Atena: 2-2 cu AEK. Oaspeții au recuperat spectaculos de la 0-2, egalând în minutul 89 și păstrând astfel primul loc.

La o săptămână după ce a câștigat pe terenul lui Panathinaikos (3-2), liderul PAOK Salonic a revenit la Atena, pentru derby-ul cu AEK, echipa de pe locul 2.

Gazdele au condus cu 1-0 la pauză și cu 2-0 după o oră de joc. Astfel, se făcuse rocada: AEK trecea pe primul loc, cu două puncte avans.

Dar echipa lui Răzvan Lucescu (55 de ani) a reușit o recuperarea spectaculoasă, marcând de două ori în ultima jumătate de oră și păstrând primul loc, cu 6 etape înainte de final.

Antrenorul român a ieșit astfel neînvins și din duelul cu omologul argentinian Matias Almeyda (50 de ani), la o săptămână după ce-l învinsese pe celebrul turc Fath Terim (70 de ani).

AEK Atena – PAOK Salonic 2-2. Goluri: Gacinovici (30), Amrabat (49) / Abdul Baba (62), Ozdoev (89).

Așadar, niciun fotbalist grec pe lista marcatorilor: au punctat un sârb și un marocan, respctiv un ghanez și un rus.

De altfel, în formulele de start ale celor două echipe au fost doar câte doi greci, iar dintre cei 9 jucători intrați pe parcurs (5+4), unul singur e grec (în tabăra gazdelor). Astfel, dintre cei 31 de fotbaliști folosiți în derby (16+15), doar 5 (3+2) adică 16,13%, sunt greci.

Clasament Grecia – play-off

PAOK, spaima Atenei

În sezonul 2023–2024, PAOK Salonic a jucat de 6 ori la Atena, pe terenul celor trei granzi ai capitalei elene. Bilanțul echipei lui Răzvan Lucescu este remarcabil: 3 – 2 – 1, golaveraj 13-11. Așadar, o singură înfrângere în 6 derby-uri „de foc”, în deplasare!

• 2-2 cu Panathinakos (et. 2)

Mult mai greu le-a fost celor de la PAOK pe teren propriu, în partidele cu cele trei: 1 – 1 – 2, golaveraj 4-7 (2-1 cu Panathinaikos, 1-1 cu AEK, 1-4 cu Olympiakos, plus 0-1 cu Panathinaikos în Cupa Greciei).

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Liga Campionilor: finala se joacă în „sferturi”!

Primul fotbalist român nominalizat la Balonul de Aur a murit departe de țară. Părinții săi s-au născut în Grecia, el a sfârșit în Franța

A murit Kaiserul fotbalului: Franz Beckenbauer. Campion mondial cu Germania și ca jucător, și ca antrenor

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

La revenire, Simona Halep plătește tribut pauzei de un an, 6 luni și 19 zile: 6-1, 4-6, 3-6 cu Paula Badosa, în turul 1 la Miami. Seria de 7 ghemuri câștigate a fost sabotată de instabilitate, vârstă și pregătirea fizică