marți, aprilie 16, 2024
AcasăSportEliminare dramatică a Soranei Cîrstea la US Open: a ratat 3 mingi...

Eliminare dramatică a Soranei Cîrstea la US Open: a ratat 3 mingi de meci consecutive! Atât de aproape de „optimi”…

-

În absența Simonei Halep, care a spus „pas” (o decizie ciudată, turneele de Grand Slam nu se refuză!), ștafeta speranțelor românești la US Open a fost preluată de Sorana Cîrstea. După o victorie colosală împotriva britanicei Johanna Konta, Sorana a pierdut după un scenariu insuportabil în fața cehoaicei Karolina Muchova.

Sorana Cîrstea (30 de ani, locul 77 WTA) a avut un parcurs excelent la US Open:

• Turul 1: 6-4, 7-5 cu Christina McHale (SUA, 75)
  • Turul 2: 2-6, 7-6, 6-4 cu Johanna Konta (Marea Britanie, 13)
  • Turul 3: 3-6, 6-2, 6-7 cu Karolina Muchova (Cehia, 26)

Pentru acest parcurs, Sorana va primi 163.000 de dolari şi 130 de puncte WTA.

Românca putea să-și asigure 250.000 de dolari și 240 de puncte WTA, cu condiția să fi avansat în turul 4 (optimi de finală). Dar s-a poticnit în teribilul final al confruntării cu Muchova, după ce reușise lovitura cu Konta!

Sorana și Muchova au ajuns la tie-break în setul decisiv. Românca s-a distanțat rapid la 4-1, apoi a ajuns la 6-3. Trei mingi de meci! Dar a început calvarul: Sorana s-a blocat, a ratat minge după minge, a irost cele trei matchball-uri și a pierdut tie-break-ul cu 9-7. Dureros epilog!

Prin calificarea în turul 3, Sorana Cîrstea și-a egalat cea mai bună performanță de la US Open, atinsă în 2009 și 2019.

Horia Tecău e în „sferturi” la dublu!

La dublu masculin, Horia Tecău și partenerul său olandez, Jean-Julien Rojer, au dat lovitura. Sâmbătă, în turul 2, cei doi au eliminat perechea nr. 1 a lumii, formată din columbienii Cabal și Farah: 4-6, 6-3, 6-4.

Calificați în „sferturi”, Tecău și Rojer vor întâlni perechea indiano-canadiană Bopanna / Shapovalov.

Perspectiva Euro 2020: după Islanda și Bulgaria/Ungaria, am înfrunta Olanda, Austria și Ucraina. La București!