vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportFrancezii campioanei Germaniei, mai tari decât germanii campioanei Franței: Bayern - PSG...

Francezii campioanei Germaniei, mai tari decât germanii campioanei Franței: Bayern – PSG 1-0 în finala Ligii Campionilor

-

Campioana Germaniei, Bayern München, a câștigat pentru a 6-a oară Liga Campionilor Europeni la fotbal: 1-0 în finală cu campioana Franței, Paris Saint-Germain. Unicul gol a fost marcat de un francez: Kingsley Coman (24 de ani), cu capul, în minutul 59.

Finala de la Lisabona a fost echilibrată, ambele echipe ratând multe ocazii mari în prima repriză (Lewandowski a șutat în bară). După pauză, Bayern a controlat jocul cu destulă autoritate, făcând diferența prin „capul” francezului Coman și prin paradele senzaționale ale portarului Neuer.

Ambele finaliste sunt echipe multinaționale, cu fotbaliști din 8 țări (Bayern), respectiv din 11 țări (PSG).

Campioana Franței a avut în „11”-le de bază doar doi francezi. În schimb, campioana Germaniei a avut 6 germani.

Cei 15 jucători care au evoluat pentru Bayern în finală provin din 8 țări:

• 7 din Germania (Neuer, Kimmich, Boateng, Goretzka, Gnabry, Müller, Süle)
  • 1 din Croația (Perisici).

Pe banca de rezerve se mai afla și un olandez (Zirkzee).

În finala cu o echipă franceză, Bayern a avut doi jucător francezi pe teren (Coman titular, Tolisso intrat spre final) și alți trei pe bancă (Pavard, Hernandez și Cuisance).

Francezii de la PSG au avut doi jucători germani: unul titular (Kehrer), altul intrat în repriza secundă (Draxler). Plus antrenor german: Thomas Tuchel.

Până la urmă, francezii germanilor s-au dovedit mai tari decât germanii francezilor, mai ales că Kingsley Coman a marcat singurul gol al finalei.

De remarcat că ambii antrenori ai finalistelor sunt germani: Hans-Dieter Flick (55 de ani) la Bayern, Thomas Tuchel (46 de ani) la PSG.

FINALA: Paris Saint-Germain – Bayern München 0-1

Prima campioană care câștigă toate meciurile: 11 din 11

Bayern München a mai reușit o performanță: a câștigat toate meciurile disputate în această ediție a Ligii Campionilor! Este o premieră absolută în istoria competiției.

E drept, Bayern n-a jucat 13 meciuri (formatul edițiilor din ultimii ani), ci doar 11, întrucât sferturile de finală și semifinalele nu s-au mai disputat tur-retur, ci într-o singură manșă, pe teren neutru.

Bayern a reușit, de asemenea, un golaveraj uluitor (43-8), precum și o eficacitate impresionantă (3,91 goluri/meci).

În drumul spre finală, Bayern și-a zdrobit câțiva adversari: 9-0 (tur-retur) cu Steaua Roșie Belgrad, 10-3 (tur-retur) cu Tottenham, 7-1 (tur-retur) cu Chelsea, 8-2 cu Barcelona!

Și încă o remarcă: Bayern a câștigat ultimele 21 de meciuri oficiale, în toate competițiile, fără să piardă vreun punct! Echipa din München este neînvinsă de 30 de partide (29 de victorii și un egal).

Cele 11 meciuri jucate de Bayern în ediția 2019-2020 a Ligii Campionilor

• 1-0 cu Paris Saint-Germain (finala)
  • 3-0 cu Olympique Lyon (semifinale)
  • 8-2 cu FC Barcelona („sferturi”)
  • 4-1 (a) și 3-0 (d) cu Chelsea Londra („optimi”)
  • 3-1 (a) și 7-2 (d) cu Tottenham Londra (grupă)
  • 2-0 (a) și 3-2 (d) cu Olympiakos Pireu (grupă)
  • 3-0 (a) și 6-0 (d) cu Steaua Roșie Belgrad (grupă)

22 de campioane din 10 țări. E și Steaua acolo!

Finala de duminică a fost a 65-a din istoria Ligii Campionilor (care până în 1992 s-a numit Cupa Campionilor Europeni).

Prin triumful de la Lisabona, Bayern München a urcat pe locul 3 în clasamentul all-time al câștigătoarelor, cu 6 victorii, egalând-o pe FC Liverpool. Lider autoritar e Real Madrid (13 trofee), urmată de AC Milan (7).

22 de cluburi, din 10 țări, au câștigat competiția campioanelor, printre care și Steaua București (în 1986). Acea echipă a Stelei a mai jucat o finală (în 1989) și o semifinală (în 1988).

Câștigătoarele Ligii Campionilor

Doar două echipe din Europa de Est au reușit să triumfe, ambele în formatul Cupei Campionilor Europeni: Steaua București (în 1986) și Steaua Roșie Belgrad (în 1991). La ambele a fost titular Miodrag Belodedici.

Pe țări, cele mai multe trofee au fost câștigate de Spania (18), Anglia (13), Italia (12), Germania (8), Olanda (6), Portugalia (4).

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!