vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportVictorie mare la Miami: Niculescu o bate pe Muguruza! Halep și Andreescu...

Victorie mare la Miami: Niculescu o bate pe Muguruza! Halep și Andreescu avansează, avansează…

-

Simona Halep, Monica Niculescu și canadianca de origine română Bianca Andreescu au obținut victorii în turul 2 al turneului de la Miami (Florida, SUA).

Simona Halep a făcut antrenament cu Taylor Townsend (SUA): 6-1, 6-3. Un meci fără istoric.

Bianca Andreescu și-a învins oboseala acumulată în „maratonul” din ultimele patru luni. Ea și-a luat revanșa în fața singurei tenismene în fața căreia pierduse în ultimele 20 de partide: Sofia Kenin. Americanca a câștigat în semifinale la Acapulco (Mexic), Bianca a eliminat-o astăzi la Miami: 6-3, 6-3.

Marea revelație a zilei a fost însă Monica Niculescu. Deși prăbușită până pe locul 138 mondial, Monica a învins-o eroic pe spaniola Garbine Muguruza (locul 17 WTA): 7-6, 4-6, 6-2. Impresionant a fost și tie-break-ul primului set, câștigat de româncă la zero!

În turul 3, doar Simona Halep va avea un adversar comod (Polona Hercog sau Misaki Doi). Monica Niculescu și Bianca Andreescu vor întâlni două foste „regine” ale tenisului mondial: Caroline Wozniacki, respectiv Angelique Kerber.

Interesant e că Andreescu și Kerber se vor reîntâlni după numai 6 zile de la finala dramatică de la Indian Wells. De data asta, mult mai devreme: în turul 3.

CITIŢI ŞI:

Canadianca noastră uimește Planeta Tenis! Bianca a câștigat finala și a mulțumit în limba română

CTP despre Bianca Andreescu: „Are un mental de călugăr tibetan”