marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportȘoc în Europa League: Mourinho, Kane și Bale au fost eliminați de...

Șoc în Europa League: Mourinho, Kane și Bale au fost eliminați de croați după ce câștigaseră cu 2-0 în tur! Eroii lui Dinamo Zagreb: portarul Livakovici și atacantul Orsici

-

Mare surpriză în „optimile” Europa League: Tottenham Hotspur, finalista Champions League în urmă cu doi ani, a fost eliminată de Dinamo Zagreb! După 0-2 în tur, la Londra, campioana Croației a câștigat pe teren propriu cu 3-0, după prelungiri. Toate cele trei goluri au fost marcate de atacantul croat Mislav Orsici (28 de ani), în minutele 62, 82 și 106.

La pauza meciului de la Zagreb, scorul era 0-0, iar echipa antrenată de celebrul portughez Jose Mourinho (58 de ani) își păstra avantajul liniștitor luat la Londra, în urmă cu o săptămână.

Dar a ieșit la rampă atacantul Orsici. Acesta a marcat în minutul 62 și a recidivat în minutul 82, timițând meciul în prelungiri.

Tot Orsici a punctat decisiv și în minutul 106, la startul celei de-a doua reprize de prelungiri. Englezii au forțat marcarea unui gol, care le-ar fi asigurat calificarea în sferturi, dar portarul Dominik Livakovici (26 de ani) a apărat senzațional, mai ales la șuturile marii vedete a londonezilor, Harry Kane.

7 titulari croați

Dinamo Zagreb este o echipă bazată pe fotbaliști croați: 7 titulari în meciul de aseară. „11”-le de bază a fost completat cu doi macedoneni, un francez și un danez. Pe parcurs au mai intrat doi croați, un sloven, un elvețian și un nigerian. În total: 9 croați și 7 străini.

Tottenham Londra s-a prezentat ca o selecționată multinațională: printre titulari s-au regăsit 4 englezi, doi francezi, un galez, un ivorian, un brazilian, un argentinian și un columbian. Au mai intrat pe parcurs: un galez, un francez, un spaniol, un brazilian și un aregntinian. În total: 4 englezi și 12 străini.

La Tottenham au evoluat jucători de clasă mondială, precum portarul francez Lloris (campion mondial), galezul Bale (ex-Real Madrid), brazilianul Lucas Moura și englezul Kane.

Antrenorul lui Dinamo Zagreb este croatul Damir Krznar (48 de ani), care a preluat echipa de câteva zile, succedându-i compatriotului său Zoran Mamici (49 de ani). A fost primul meci al lui Krznar pe banca lui Dinamo Zagreb, în actualul său mandat!

Dinamo Zagreb – Tottenham 3-0

Traseul în Europa: doar două înfrângeri în 13 meciuri

În drumul său spre sferturile de finală ale Ligii Europa, campioana Croației s-a intersectat și cu cea a României, CFR Cluj, dar în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor S-a jucat într-o singură manșă, la Cluj, unde a fost 2-2 după 90 de minute și același scor după 120 de minute. La penalty-uri a câștigat Dinamo zagreb cu 6-5, după ce, la 4-4, Golofca a ratat penalty-ul care ar fi caificat pe CFR Cluj.

În 7 din cele 13 meciuri jucate până acum în cupele europene (ediția 2020-2021), Dinamo Zagreb nu a primit gol.

Bilanț: 8 victorii, 3 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 22-10.

• 1-0 (a) cu Krasnodar (Rusia) / Europa League, „16”-imi
  • 0-2 (d) cu Tottenham / Europa League, „optimi”
  • 3-0 (a) cu Tottenham, după prelungiri /Europa League, „optimi”

Premieră istorică: a doua calificare consecutivă a României la Campionatul European de fotbal-tineret!