vineri, aprilie 26, 2024
AcasăFără categorieSimona Halep câştigă primul set cu americanca de doar 15 ani şi...

Simona Halep câştigă primul set cu americanca de doar 15 ani şi 3 luni

-

Simona Halep a câştigat, luni, primul set al meciului de la Wimbledon cu revelaţia turneului de grand slam, americanca Cori Gauff, de numai 15 ani şi 3 luni. Româncă a învins cu 6-3, după un început de meci mai slab, dominat de „puştoaica-minune” a tenisului.

La un moment dat, Simona a comis trei duble greşeli la serviciu, dar a reuşit să câştige ghemul, revenind după 15-40!

Treptat, Halep a început să preia controlul, jucând în stilul său, de pe fundul terenului, pentru a exploata lipsa de maturitatea în joc a tinerei americance.

Meciul se joacă pentru calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon.

Simona Halep a învins-o vineri cu un scor sever, 6-3, 6-1, pe Voctoria Azarenka (29 de ani, locul 40 WTA), fost lider mondial în 2013.

Românca a început slab, fiind condusă cu 3-1. Din acel moment s-a declanșat „uraganul Halep”: n-a mai pierdut niciun ghem în primul set, iar până la final a reușit un incredibil 11-1 (5-0 în primul set, 6-1 în cel de-al doilea).

Simona și-a depășit deja performanța de anul trecut, când a fost eliminată în turul 3. Acum e calificată în turul 4 (optimi de finală), fază în care o va întâlni pe Cori Gauff, marea surpriză a Wimbledon 2019.

În vârstă de numai 15 ani și 3 luni, americanca a obținut până acum 6 victorii (3 în calificări și 3 pe tabloul principal), pierzând un singur set. Printre învinsele sale: compatrioata Venus Williams (fostă câștigătoare a turneului) și slovaca Magdalena Rybarikova (semifinalistă în 2017).

• 6-3, 6-4 cu Aliona Bolsova (Spania, 92) – calificări, turul 1

La startul turneului de la Wimbledon, Cori Gauff se afla pe locul 313 mondial. În urma parcursului formidabil de până acum, a urcat pe locul 139 în clasamentul WTA live, făcând un salt de 174 de poziții.

Înaintea turneului de la Wimbledon, Cori Gauff câștigase din tenis premii de 13.910 dolari. La turneul londonez, prim calificarea în „optimi”, și-a asigurat deja 176.000 de lire sterline (222.400 de dolari), de 16 ori mai mult decât totalul câștigurilor precedente.

Meciul Simona Halep – Cori Gauff se va disputa luni, 8 iulie. Românca a început turneul pe locul 8 WTA, iar în acest moment, în clasamentul live, se află pe locul 7.

Donați AICI pentru a susține proiectul ZIARISTII.COM!

CITIȚI ȘI:

Șoc la Wimbledon: „bunica” Venus, învinsă de „nepoata” de 15 ani! Mari surprize, favoriți eliminați. În turul 2: Halep – Buzărnescu

Ne-au bătut nemțoaicele Ying Han și Xiaona Shan! Campioană e portugheza Fu Yu. La 56 de ani, luxemburgheza Ni Xialan s-a calificat la Olimpiadă

Unde-i fotbalul la Copa America? O singură echipă din 8 a marcat în „sferturi”. În trei meciuri a fost 0-0

Final de poveste: Germania – România 4-2. Am zburdat o repriză, ne-am prăbușit în minutul 90. Toate pânzele sus!

Două fotografii din „The Sun” arată cât sânge i-a curs prietenei fotbalistului Manea, lovită violent după meciul cu Franța

Scenă violentă după meciul cu Franța. Prietena unui fotbalist a fost umplută de sânge la doi pași de el

Naționala de tineret face audiențe mai mari decât „naționala mare”! 3,1 milioane de români s-au uitat simultan la meciul cu Franța

Ole! Suntem în careul de ași al Europei, alături de mari puteri ale fotbalului: Germania, Franța, Spania

Generația marilor speranțe. Condiția calificării: să nu pierdem diseară cu 3-0. Miză dublă: semifinale + Olimpiada din Japonia

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!