Acasă Politică Lista candidaților PNL la primăriile marilor orașe și la șefia consiliilor județene

Lista candidaților PNL la primăriile marilor orașe și la șefia consiliilor județene

PNL și-a validat candidații la alegerile locale, pentru principalele două funcții din fiecare județ: primarul orașului-reședință și președintele Consiliului Județean. Sunt și câteva poziții nevalidate, acolo unde există negocieri cu alte partide (USR, PLUS, PMP) pentru candidați comuni.

Printre noile achiziții validate se numără Nicușor Dan (la București) și Mihai Chirica (la Iași). De asemenea, un fost liberal care acum a revenit în partid: Vergil Chițac (la Constanța).

Au fost reconfirmați și mulți primari aflați în funcție: Emil Boc (Cluj-Napoca), Ilie Bolojan (Oradea), Nicolae Robu (Timișoara) etc.

PNL are provocări inedite în două orașe dominate mulți ani de primari deveniți anul trecut europarlamentari: la Alba Iulia (în locul lui Mircea Hava) și la Arad (în locul lui Gheorghe Falcă).

Pentru sectoarele din București și în județele Argeș, Brăila, Galați, Giurgiu, Maramureș, Neamț, Satu Mare și Vaslui nu au fost validați candidații. Se va decide în următoarele două săptămâni (fie nu s-au încheiat sondajele, fie se negociază cu alte partide).

Costel Alexe (CJ Iași) și Ion Ștefan (Primăria Focșani) sunt singurii miniștri din Guvernul Orban care vor candida la alegerile locale.

Lista candidaților validați luni, 9 martie

București: Nicușor Dan – Primăria Generală / Nu au fost validații candidații la cele 6 sectoare.

Ilfov: Hubert Thuma – președinția Consiliului Județean

Alba: Ion Dumitrel – Consiliul Județean / Pentru Primăria Alba Iulia nu a fost validat un candidat.

Arad: Iustin Cionca – Consiliul Județean / Sergiu Bîlcea – Primăria Arad

Brașov: Adrian Veștea – Consiliul Județean / La Primărie nu a fost validat un candidat.

Bacău: Ionel Palăr – Consiliul Județean / Pentru Primăria Bacău nu a fost validat un candidat.

Bihor: Ilie Bolojan – Primăria Oradea / Pentru șefia Consiliului Județean nu a fost validat un candidat.

Bistrița-Năsăud: Nelu Turc – Primări Bistrița / Pentru șefia Consiliul Județean nu a fost validat un candidat.

Botoșani: Costel Șoptică – Consiliul Județean / Cătălin Flutur – Primăria Botoșani

Buzău: Cristinel Romanescu – Consiliul Județean / Adrian Zoican – Primărie Buzău

Caraș-Severin: Romeo Dunca – Consiliul Județean / Ioan Popa – Primaria Reșița

Călărași: Valentin Barbu – Consiliul Județean / Dan Drăgulin – Primăria Călărași

Cluj: Alin Tișe – Consiliul Județean / Emil Boc – Primăria Cluj-Napoca

Constanța: Mihai Lupu – Consiliul Județean / Vergil Chițac – Primăria Constanța

Covasna: Liviu Comaneci – Primăria Sfântu Gheorghe / Pentru șefia Consiliului Județean nu a fost validat un candidat.

Dâmbovița: Ion Sorin – Consiliul Județean / Aurelian Cotinescu – Primăria Târgoviște

Dolj: Alexandru Gidar – Consiliul Județean / Nicolae Giugea – Primăria Caiova

Gorj:  Marcel Romanescu – Primăria Târgu-Jiu / Pentru șefia Consiliului Județean nu a fost validat un candidat.

Harghita: Marius Țepeluș – Primăria Miercurea Ciuc / Pentru șefia Consiliului Județean nu a fost validat un candidat.

Hunedoara: Adrian David – Consiliul Județean / Florin Oancea – Primăria Deva

Ialomița: Luminița Barcari – Consiliul Județean / Dragoș Soare – Primăria Slobozia

Iași: Costel Alexe – Consiliul Județean / Mihai Chirica – Primăria Iași

Mehedinți: Daniel Cârjan – Primăria Drobeta Turnu Severin / Nu a fost validat un candidat pentru Consiliul Județean.

Mureș: Cristian Chirteș – Consiliul Județean / Theodora Benedek – Primăria Târgu Mureș

Olt: Ion Voicu – Consiliul Județean / Liviu Voiculescu – Primăria Slatina

Prahova: Iulian Dumitrescu – Consiliul Județean / Andrei Volosevici – Primăria Ploiești

Sălaj: Dinu Iancu Sălăjanu – Consiliul Județean / Vasile Burgărean – Primăria Zalău

Sibiu: Daniela Câmpean – Consiliul Județean / Adrian Bibu – Primăria Sibiu

Suceava: Gheorghe Flutur – Consiliul Județean / Ion Lungu – Primăria Suceava

Teleorman: Eugen Pîrvulescu – Consiliul Județean / Vera Mitran – Primăria Alexandria

Timiș: Alin Nica – Consiliul Județean / Nicolae Robu – Primăria Timișoara

Tulcea: George Șișcu – Consiliul Județean / Ștefan Ilie – Primăria Tulcea

Vâlcea: Virgil Pârvulescu – Primăria Râmnicu Vâlcea / Nu a fost validat un candidat pentru Consiliul Județean.

Vrancea: Cătălin Toma – Consiliul Județean / Ion Ștefan – Primăria Focșani.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

loading...

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cookie Settings