vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportA început meciul Simonei! Adversara ei a surprins pe toată lumea cu...

A început meciul Simonei! Adversara ei a surprins pe toată lumea cu o declaraţie de presă

-

A început meciul dintre Simona Halep şi chinezoaica Shuai Zhang (locul 50 în clasamentul mondial WTA) contând pentru sferturile de finală ale turneului de grand slam de la Wimbledon.

Shuai Zhang a stârnit amuzamentul tuturor la conferinţa de presă de după victoria cu Yastremska. Întrebată dacă a urmărit scorul din disputa Halep – Gauff, chinezoaica a dat o replică neaşteptată.

Shuai Zhang e una dintre surprizele de la All England Club, trecând de adversare mai bine cotate, precum Caroline Garcia sau Wozniacki în drumul spre sferturi. După victoria din optimi, cu ucraineanca Yastremska, asiatica a fost întrebată dacă urmăreşte scorul din partida care îi va stabili viitoarea adversară. „Nu sunt obișnuită să îmi urmăresc adversarele la Wimbledon. Eu ies de obicei în turul secund„, a glumit Zhang.

Nu m-am consumat prea tare înainte să văd rezultatul meciului dintre Halep și Gauff. Nu are sens, cât timp nu îmi cunoșteam adversara. De altfel, nu sunt obișnuită să îmi urmăresc adversarele la Wimbledon. Eu ies de obicei în turul secund (n.r.râde). Mă voi concentra doar în momentul meciului. Acum vreau să mă bucur de victorie, să mă relaxez„, a declarat Zhang la conferinţa de presă de după meciul cu Yastremska.

Zhang stă mai bine la întâlnirile directe cu Halep

Cele două s-au întâlnit de trei ori, ultimele două dispute victoriile mergând în dreptul chinezoaicei de 30 de ani. Asiatica a trecut în 2016, categoric de Simona, la Australian Open (6-4, 6-3) şi la Beijing (6-0, 6-3).

Cu Simona am jucat de câteva ori. Am niște amintiri grozave de la acele meciuri. Împotriva ei am obținut prima mea victorie pe tabloul de simplu de la Australian Open. Sper să mă ridic și mâine la nivelul momentului”, a adăugat chinezoaica.

Donați AICI pentru a susține proiectul ZIARISTII.COM!

* Halep, în sferturi la Wimbledon după ce-a învins-o pe puştoaica-minune a Americii

Șoc la Wimbledon: „bunica” Venus, învinsă de „nepoata” de 15 ani! Mari surprize, favoriți eliminați. În turul 2: Halep – Buzărnescu

Ne-au bătut nemțoaicele Ying Han și Xiaona Shan! Campioană e portugheza Fu Yu. La 56 de ani, luxemburgheza Ni Xialan s-a calificat la Olimpiadă

Unde-i fotbalul la Copa America? O singură echipă din 8 a marcat în „sferturi”. În trei meciuri a fost 0-0

Final de poveste: Germania – România 4-2. Am zburdat o repriză, ne-am prăbușit în minutul 90. Toate pânzele sus!

Două fotografii din „The Sun” arată cât sânge i-a curs prietenei fotbalistului Manea, lovită violent după meciul cu Franța

Scenă violentă după meciul cu Franța. Prietena unui fotbalist a fost umplută de sânge la doi pași de el

Naționala de tineret face audiențe mai mari decât „naționala mare”! 3,1 milioane de români s-au uitat simultan la meciul cu Franța

Ole! Suntem în careul de ași al Europei, alături de mari puteri ale fotbalului: Germania, Franța, Spania

Generația marilor speranțe. Condiția calificării: să nu pierdem diseară cu 3-0. Miză dublă: semifinale + Olimpiada din Japonia

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!