joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportFormidabil triumf al Gabrielei Ruse la Hamburg: 7 victorii din 7! În...

Formidabil triumf al Gabrielei Ruse la Hamburg: 7 victorii din 7! În finală a scos-o din minți pe nemțoaica Andrea Petkovic

-

Tenismena română Elena Gabriela Ruse (23 de ani, locul 198 mondial) a câștigat turneul de la Hamburg, după ce a învins-o în finală pe germana Andrea Petkovic (33 ani, locul 130 WTA): 7-6, 6-4. Este primul titlu WTA pentru Ruse, în fața unei jucătoare mult mai experimentate, cu 6 titluri WTA în palmares.

Gabriela Ruse a impresionat prin dârzenia cu care a revenit în momente critice:

• în primul set, la 6-5 pentru nemțoaică, Ruse a salvat o minge de set;
  • tot în primul set, dar în tie-brek, Ruse a fost condusă cu 2-4, 3-5 și 5-6, dar a câștigat cu 8-6, salvând o a doua minge de set;
  • în setul 2, Ruse a fost condusă cu 0-3 la ghemuri, dar a câștigat cu 6-4;
  • tot în setul 2, la 4-4, Ruse a salvat o minge de break și a câștigat ghemul;
  • apoi, la 5-4, a revenit de la 0-40 pe serviciul adversarei, câştigând ghemul și, implicit, setul și meciul.

Dar finala a fost doar ultimul act dintr-o serie de 7 meciuri fără înfrângere, serie începută în calificări. Gabriela Ruse a învins inclusiv trei jucătoare de Top 55 mondial (Teichmann, Collins, Iastremska). Adversara din finală (Petkovic) a ajuns, la un moment dat, pe locul 9 WTA.

• 2-6, 6-1, 6-4 cu Daiana Iastremska (Ucraina, 38) / semifinale
  • 7-6, 6-4 cu Andrea Petkovic (Germania, 130) / finala.
Gabriela Ruse

Scandal uriaș provocat de Andrea Petkovic

Finala de la Hamburg a avut parte și de o scenă de mare nervozitate din partea Andreei Petkovic. Ultimul punct al setului, câștigat de Fabriela Ruse, a scos-o din minți pe tenismena germană, care a făcut un circ incredibil.

În tie-break, la scorul de 7-6 în favoarea româncei, arbitrul de linie a strigat „aut” la o minge trimisă de Ruse, însă arbitrul de scaun l-a corectat, spunând că mingea a fost bună. Petkovic lovise deja mingea (care s-a dus în fileu) înaintea celor două intervenţii, astfel că punctul a fost acordat româncei.

Nemțoaica a contestat vehement decizia, s-a certat cu arbitrul de scaun (care a venit să verifice urma), apoi și cu supervizorul (pe care tot ea l-a chemat). Dar n-a avut ce face, a trebuit să accepte verdictul arbitrilor.

Salt de 65 de locuri în 7 zile!

Pentru triumful de la Hamburg, Gabriela Ruse a primit 23.548 de euro şi 299 de puncte WTA, iar Andrea Petkovic s-a ales cu 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.

Grație acestui succes, tenismena română a urcat pe locul 133 în clasamentul WTA live, cu 613 puncte. Așadar, un salt de 65 de locuri în 7 zile (a jucat câte un meci în fiecare zi, între 5 și 11 iulie)!

De asemenea, Gabriela Ruse urcă 3 locuri în ierarhia tenismenelor române: era a 10-a „rachetă” a României, acum e a 7-a. Ea le-a depășit pe Monica Niculescu (care a căzut pe locul 210), Mihaela Buzărnescu (162) și Jaqueline Cristian (153).

Înaintea Gabrielei Ruse se află: Simona Halep (locul 9), Sorana Cîrstea (37), Patricia Țig (65), Irina Begu (74), Ana Bogdan (98) și Irina Bara (119).

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* Puștiul român care uimește planeta: la 16 ani, bate recorduri mondiale și câștigă titluri europene la înot. „Când accelerează David, ceilalți par că rămân pe loc”

* Argentina lui Messi a întristat Brazilia lui Neymar: 1-0 pe „Maracana”, în finala Copei America! O confruntare dură, cu 9 cartonașe galbene

* Ungaria lui Viktor Orban, pedepsită drastic de UEFA după manifestările rasiste și homofobe de la Euro 2020

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni