Euro 2024: „Lupul gri” al Turciei, „Duckadam al Portugaliei”, lacrimile „bunicului” Cristiano Ronaldo și gafa „străbunicului” Pepe

0
1261
Merih Demiral - Cristiano Ronaldo

Dramatismul a însoțit și trei dintre cele patru meciuri de luni și marți, ultimele din „optimi”: Portugalia a fost chinuită de Slovenia timp de 120 de minute, Franța n-a putut destabiliza Belgia până în minutul 85, iar Turcia și-a conservat avantajul minim într-un final incandescent. Până la urmă, însă, marile favorite s-au calificat în „sferturi”, la fel ca Olanda, care n-a avut probleme cu România.

Penultima zi a optimilor de finală a adus luni seară două meciuri ermetice, jucate la 0-0 – unul deblocat printr-un autogol spre final, celălalt tranșat la loviturile de la 11 metri.

A fost o totală sărăcie de goluri. În două partide, dintre care una trimisă în prelungiri, s-a înscris o singură dată: un autogol în minutul 85!

Greu s-a marcat și la penaty-urile de departajare: doar 3 reușite din 6 lovituri, procentaj 50% – de parcă s-a tras de la 20 de metri, cu zid!

În schmb, partidele de marți au fost mai generoase în goluri. S-a marcat de câte trei ori atât în Olanda – România (3-0), cât și în Turcia – Austria (2-1).

Franța – Belgia 1-0: Vicecampioana lumii a ajuns în „sferturi” cu un penalty și două autogoluri!

Belgienii s-au apărat cu tenacitate în fața unei Franțe evident superioare, iar golul a refuzat multă vreme să pice în poarta lui Casteels.

Ceea ce n-au reușit Mbappé, Griezmann și Thuram a „rezolvat” experimentatul fundaș belgian Jan Vertonghen, ajuns la 37 de ani și două luni. Veteranul belgian a deviat nefericit, în propria poartă, un șut-centrare al lui Kolo Muani, înlocuitorul lui Thuram. Era minutul 85, prea târziu pentru ca belgienii să poată egala.

Parcursul Franței, până acum, a fost incredibil de cinic!

• 1-0 cu Austria – autogol Wöber în minutul 38
  • 0-0 cu Olanda
  • 1-1 cu Polonia – gol Mbappé din penalty, în minutul 56 (Lewandowski a egalat tot de la 11 metri, în minutul 79)
  • 1-0 cu Belgia – autogol Vertonghen (85).

Așadar: două victorii și două remize, golaveraj 3-1, dar cu un singur gol înscris de un francez – și acela din penalty!

FRANȚA: Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, Théo Hernandez – Kanté, Tchouaméni, Rabiot – Griezmann, Thuram (62 Kolo Mouani), Mbappé. Antrenor: Didier Deschamps.

BELGIA: Casteels – Castagne (88 De ketelaere), Faes, Vertonghen, Theate – Carrasco (88 Lukébakio), Onana, De Bruyne, Doku – Lukaku, Openda (63 Mangala). Antrenor: Domenico Tedesco (italian).

Trage Kolo Muani, deviază nefericit Vertonghen (nr. 5)

Portugalia – Slovenia 0-0 (3-0 la penalty-uri): Lacrimile lui Cristiano Ronaldo și seara magică a lui Diogo Costa

Pleiada de vedete a Portugaliei s-a chinuit teribil să elimine micuța Slovenie, o echipă incredibil de bine organizată.

A fost cel de-al patrulea meci consecutiv în care „bunicul” Cristiano Ronaldo (39 de ani și 4 luni) a încercat să înscrie măcar un gol în cel de-al șaselea Campionat European consecutiv al său, dar n-a fost să fie nici de data asta – și nici măcar de la 11 metri!

În minutul 105, când era pe terminate și cea de-a doua repriză de prelungiri, Cristiano Ronaldo și-a asumat să execute penalty-ul scos de Diogo Jota (faultat în careu). Șutul supervedetei obosite a fost parat însă de Oblak, iar portughezii au fost la un pas de dezastru.

Ronaldo și-a băgat echipe în depresie, izbucnind în lacrimi ca un copil, când meciul nu fusese încă tranșat.

După ratarea penalty-ului din minutul 105, Cristiano Ronaldo este consolat de colegii de pe baca de rezerve a Portugaliei

În minutul 115, „străbunicul” Pepe (41 de ani și 4 luni) a gafat incredibil, iar slovenul Sesko a scăpat singur. Șutul său a fost deturnat providențial, însă, cu piciorul, de portarul Diogo Costa, cel ce se pregătea să devină eroul serii.

Imediat, antrenorul Martinez l-a schimbat pe Pepe.

Meciul a fost trimis la celelalte penalty-uri – cele de departajare. Primii au tras slovenii, dar după trei șuturi erau deja eliminați! Ruleta a fost suprarealistă:

• 0-0, ratare Ilicici (apără Diogo Costa)
  • 1-0, gol Cristiano Ronaldo
  • 1-0, ratare Balkovec (apără Diogo Costa)
  • 2-0, gol Bruno Fernandes
  • 2-0, ratare Verbici (apără Diogo Costa)
  • 3-0, gol Bernardo Silva

Cei trei sloveni care au ratat joacă la Maribor, Alanyaspor și Panathinaikos Atena.

Cei trei portughezi care au marcat joacă la Al Nassr (dar după Real Madrid, Manchester United, Juventus Torino), Manchester United și Manchester City.

Aici s-a făcut diferența, chiar dacă nu în 120 de minute, ci la ruleta penalty-urilor.

Salvatorul Portugaliei, Diogo Costa (24 de ani), este portarul lui FC Porto, echipa care recent a încheiat campionatul intern pe locul 3, la 18 puncte de Sporting Lisabona și la 8 de Benfica… Dar Diogo Costa și-a asigurat deja un super-transfer, probabil spre prima ligă engleză…

PORTUGALIA: Diogo Costa – Joao Cancelo (117 Nelson Semedo), Ruben Das, Pepe (117 Ruben Neves), Nuno Mendes – Vitinha (65 Diogo Jota), Palhinha – Bernardo Silva, Bruno Fernandes, Rafa Leao (76 Francisco Conceiçao) – Cristiano Ronaldo. Antrenor: Roberto Martinez (spaniol).

SLOVENIA: Oblak – Kamicnik, Drkusici, Bijol, Balkovec – Stojanovici (86 Verbici), Gnezda Cerin, Elsnik (105 Ilicici), Mlakar (74 Stankovici) – Sporar (75 Celar), Sesko. Antrenor: Matjaz Kek.

Cristiano Ronaldo îi mulțumește portarului Diogo Costa că l-a „scos din găleată”

Turcia – Austria 2-1: „Lupul gri” a punctat de două ori, dar e anchetat de UEFA pentru propagandă extremistă

Austria era dată de toată lumea drept favorită certă a ultimului meci din „optimi”, grație atât parcusului din preliminarii (printre altele, 2-0 și 3-1 cu Suedia), cât și locului 1 în Grupa F la turneul final din Germania (0-1 cu Franța, 3-1 cu Polonia, 3-2 cu Olanda), precum și rezultatelor spectaculoase din meciurile amicale (2-0 cu Germania, 2-0 în Slovacia, 6-1 cu Turcia, 2-1 cu Serbia, 1-1 în Elveția).

Așadar, cu numai trei luni în urmă – pe 26 martie –, pe „Ernst Happel Stadion” din Viena (fostul „Prater”), Austria pulveriza Turcia, într-un „amical” în care Gregoritsch a punctat de trei ori.

Același Michael Gregoritsch (30 de ani), trimis pe teren imediat după pauză, a readus Austria în joc, reducând diferența la un singur gol (de la 0-2 la 1-2), după ce fundașul turc Merih Demiral (26 de ani) dăduse două goluri.

Fost jucător la Atalanta Bergamo și AC Milan, Demiral joacă la Al Ahli Jeddah (locul 3 în Arabia Saudită), fiind coleg cu portarul senegalez Edouard Mendy, cu ivorianul Kessié, algerianul Mahrez, francezul Saint-Maximin, brazilienii Firmino și Marcao. În meciul cu Austria, Demiral a deschis scorul în secunda 57, reuşind cel mai rapid gol al fazelor eliminatorii din turneele finale ale Campionatului European.

Din „erou al Turciei”, Demiral a devenit rapid subiect de anchetă a UEFA. Forul continental investighează un „potenţial comportament inadecvat” al fundaşului, care și-a sărbătotit cele două goluri făcând cu ambele mâini semnul „Lupilor gri”, o grupare turcă de extremă dreapta. Imaginea a fost distribuită pe scară largă pe reţelele de socializare, iar Demiral însuşi a postat pe contul său de X (ex-Twitter) o fotografie în această ipostază.

Nancy Faeser, ministrul german de Interne, a scris pe reţeaua X: „Simbolul extremiştilor de dreapta turci nu are loc pe stadioanele noastre. Folosirea fotbalului european ca platformă pentru rasism este total inacceptabilă. Aşteptăm ca UEFA să investigheze cazul şi să ia în considerare sancţiuni”.

Un „anchetator pentru probleme de etică şi disciplină” a fost desemnat deja de UEFA, a anunțat forul continental într-un comunicat.

TURCIA: Mert Günok – Müldür, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yüksek (58 Özcan), Ayhan – Yilmaz, Kökcü (83 Kahveci), Yildiz (78 Aktürkoglu) – Arda Güler (78 Yokuşlu). Antrenor: Vincenzo Montella (italian).

AUSTRIA: Pentz – Bosch, Danso, Lienhart (64 Wöber), Mwene (46 Prass) – Seiwald, Sabitzer – Laimer (Grillitsch 64), Baumgartner, Schmid (46 Gregoritsch) – Arnautovic. Antrenor: Ralf Rangnick (german).

Merih Demiral și gestul său scandalos de susținere a extremismului

Rezultatele din „optimi”

• Elveția – Italia 2-0: Freuler (37), Vargas (46).
  • Germania – Danemarca 2-0: Havertz (53 – din penalty), Musiala (68).
  • Anglia – Slovacia 2-1: Bellingham (90+5), Kane (91) / Schranz (25).
  • Spania – Georgia 4-1: Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Nico Williams (75), Olmo (83) / Le Normand (18 – autogol).
  • Franța – Belgia 1-0: Vertonghen (85 – autogol).
  • Portugalia – Slovenia 0-0, după prelungiri / 3-0 la penalty-uri.
  • Olanda – România 3-0: Gakpo (20), Malen (83, 90+3).
  • Turcia – Austria 2-1: Demiral (1, 59) / Gregoritsch (66).

Programul „sferturilor”

• Spania – Germania (vineri, 5 iulie, ora 19.00)
  • Portugalia – Franța (vineri, 5 iulie, ora 22.00)
  • Anglia – Elveția (sâmbătă, 6 iulie, ora 19.00)
  • Olanda – Turcia (sâmbătă, 6 iulie, ora 22.00)

* OLANDA – ROMÂNIA 3-0. Noi suntem, de fapt, Țara de Jos. Ăsta ne e nivelul, să zicem mersi că am ajuns aici!

ROMÂNIA – SLOVACIA 1-1. Am terminat peste Belgia, am evitat Franța, vom întâlni Olanda!

BELGIA – ROMÂNIA 2-0. Neputincioși, dar optimiști: o remiză cu slovacii ne califică și pe noi, și pe ei!

ROMÂNIA – UCRAINA 3-0. Slava România! Debut istoric la Euro 2024: cea mai clară victorie în 13 turnee finale, întinse pe 94 de ani

* Glezna de aur a lui Bellingham și fruntea de vis a lui Kane. Calificare epică a englezilor, cu goluri în minutele 90+5 și 91

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Opriți planeta, Real Madrid vrea să coboare! Caută o altă galaxie, aici s-a plictisit să tot câștige

A încărunțit Generația de Aur! Dar a încărunțit frumos

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi