marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportCunoaștem 3 "sferturi" din 4: Brazilia - Croația, Olanda - Argentina, Franța...

Cunoaștem 3 „sferturi” din 4: Brazilia – Croația, Olanda – Argentina, Franța – Anglia. Favoritele n-au iertat nimic: 6 din 6!

-

S-au disputat 6 din cele 8 meciuri din „optimile” Cupei Mondiale din Qatar, iar favoritele s-au calificat în proporție de 100%! N-a mai fost loc pentru surprize. Cel mai aproape de a răsturna calculele hârtie a fost totuși Japonia, care a fost egala Croației până în minutul 120, dar penalty-urile de departajare au restabilit ordinea. Brazilia, în schimb, a dezmembrat Coreea de Sud în prima repriză, după care s-a potolit.

Sferturile de finală au deja o distribuție fantastică: Olanda – Argentina, Franța – Anglia, Brazilia – Croația. În mod normal, cel de-al patrulea „sfert” va opune Spania fie Portugaliei, fie Elveției, ceea ce e totuna (ambele sunt foarte puternice).

Singura posibilitate de mare surpriză, în „optimi”, ar fi eliminarea Spaniei de către Maroc, dar așa ceva e greu de imaginat.

Luni seară, Brazilia s-a dezlănțuit în partida cu Coreea de Sud: 4-0 în minutul 36, 4-1 la final. Repriza secundă, când sud-americanii s-au menajat pentru „sfertul” cu Croația, a fost câștigată de asiatici prin șutul fantastic al lui Paik. A fost repriza care ne-a amintit rezultatele sud-coreenilor în grupă: 0-0 cu Uruguay, 2-3 cu Ghana, 2-1 cu Portugalia.

Brazilia a readus entuziasmul și spectacolul, iar Neymar, Vinicius, Raphinha, Paqueta și Richarlison au dansat pe teren.

Rezultatele din „optimi”

Duminică:

Franța – Polonia 3-1. Goluri: Giroud (44), Mbappé (74, 90+1) / Lewandowski (90+9 – din penalty)

Anglia – Senegal 3-0. Goluri: Henderson (38), Kane (45+3), Saka (57)

Sâmbătă:

Olanda – SUA 3-1. Goluri: Depay (10), Blind (45+1), Dumfries (81) / Wright (76)

Argentina – Australia 2-1. Goluri: Messi (35), J. Alvarez (57) / E. Fernandez (77 – autogol)

Luni:

Croația – Japonia 1-1, după prelungiri (3-1 la penalty-uri). Goluri: Perisici (55) / Maeda (43)

Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Goluri: Vinicius (7), Neymar (13 – din penalty), Richarlison (29), Paqueta (36) / Paik Seung Ho (76).

Azi, ultimele meciuri din „optimi”:

• Maroc – Spania (marți, ora 17.00)
  • Portugalia – Elveția (marți, ora 21.00)

• Franța / Anglia – Spania / Portugalia

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* CM 2022. Se știu deja două „sferturi” din patru: Argentina – Olanda și Franța – Anglia. Marile favorite calcă totul în picioare

Continuă seria marilor surprize: Tunisia – Franța 1-0, Australia – Danemarca 1-0! Se cunosc primele 4 „optimi”. Cele 10 echipe calificate (din 16)

Mondialul surprizelor lovește din nou: Belgia – Maroc 0-2! Record istoric: niciodată Asia și Africa n-au șifonat atât de tare Marile Puteri ale fotbalului

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

„Antrenorul” Gigi Becali face de râs România: 0-10 cu o modestă echipă daneză! FCSB e cea mai slabă din Conference League. CFR Cluj îi dă o lecție usturătoare: dublă victorie cu puternica Slavia Praga!

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european