vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportCM 2022. Se știu deja două "sferturi" din patru: Argentina - Olanda...

CM 2022. Se știu deja două „sferturi” din patru: Argentina – Olanda și Franța – Anglia. Marile favorite calcă totul în picioare

-

La exact două săptămâni de la startul Campionatului Mondial de fotbal, ediția a 22-a (Qatar 2022), după ce s-au jucat 52 de meciuri (din totalul de 64), cunoaștem deja primele 4 echipe calificate în sferturi de finală. Marți seara le vom ști pe toate.

Nu e loc pentru surprize în „optimile” Cupei Mondiale! Rezultatele surprinzătoare par să se fi consumat în grupe, fază în care au capitulat patru naționale puternice: Germania (de 4 ori campioană mondială), Uruguay (dublă campioană mondială), Belgia (dublă semifinalistă mondială, inclusiv în urmă cu 4 ani) și Danemarca (campioană europeană).

S-au jucat jumătate dintre partidele din „optimi”, iar outsider-ele Australia, SUA, Polonia și Senegal n-au putut produce noi surprize. Cea mai aproape de a împinge meciul în prelungiri a fost, paradoxal, Australia, care la ultima fază a ratat o mare ocazie de a-i egala pe argentinieni.

Primele două „sferturi” la Mondialul din Qatar: Argentina – Olanda și Franța – Anglia.

Mbappé are 9 goluri marcate la 23 de ani! Recordul brazilianului Ronaldo e de 15 goluri

Duminică seara, atât Franța, cât și Anglia au condus cu 3-0, dar un penalty dictat în prelungiri a fost transformat „la a doua încercare” de Robert Lewandowski (prima încercare fusese parată de portarul Lloris, care n-a respectat însă regula de a ține cel puțin un gol pe linia porții). Același super-golgheter a ratat un penalty și în primul meci al Poloniei la Mondiale, 0-0 cu Mexic.

Harry Kane, golgheterul World Cup 2018 (găzduit de Rusia), a reușit primul său gol la acest turneu final. În schimb, Bukayo Saka a punctat pentru a treia oară, egalându-l pe Rashford.

Dar clasamentul golgheterilor e dominat de francezi: Kylian Mbappé are deja 5 reușite (două în această seară, ambele superbe), iar Olivier Giroud – 3.

La 23 de ani, Mbappé are deja 9 goluri la turneele finale ale Campionatului Mondial: 4 în Rusia (2018), 5 în Qatar (2022). Iar actuala ediție nu s-a încheiat pentru Franța… În acest ritm, Mbappé are șanse mari să-l depășească pe liderul absolut al competiției, brazilianul Ronaldo, care a înscris de 15 ori în trei ediții consecutive (1998, 2002, 2006).

Rezultatele din „optimi”

Duminică:

Franța – Polonia 3-1. Goluri: Giroud (44), Mbappé (74, 90+1) / Lewandowski (90+9 – din penalty)

Anglia – Senegal 3-0. Goluri: Henderson (38), Kane (45+3), Saka (57)

Sâmbătă:

Olanda – SUA 3-1. Goluri: Depay (10), Blind (45+1), Dumfries (81) / Wright (76).

Argentina – Australia 2-1. Goluri: Messi (35), J. Alvarez (57) / E. Fernandez (77 – autogol).

Se mai joacă în „optimi”:

• Japonia – Croația (luni, ora 17.00)
  • Brazilia – Coreea de Sud (luni, ora 21.00)
  • Maroc – Spania (marți, ora 17.00)
  • Portugalia – Elveția (marți, ora 21.00)

* Primul „sfert” la Mondiale: Argentina – Olanda, reeditarea finalei din 1978! Din „optimi”, marile favorite încep să facă legea

Continuă seria marilor surprize: Tunisia – Franța 1-0, Australia – Danemarca 1-0! Se cunosc primele 4 „optimi”. Cele 10 echipe calificate (din 16)

Mondialul surprizelor lovește din nou: Belgia – Maroc 0-2! Record istoric: niciodată Asia și Africa n-au șifonat atât de tare Marile Puteri ale fotbalului

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

„Antrenorul” Gigi Becali face de râs România: 0-10 cu o modestă echipă daneză! FCSB e cea mai slabă din Conference League. CFR Cluj îi dă o lecție usturătoare: dublă victorie cu puternica Slavia Praga!

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european